VAŽNI IZBORI PRED GRAĐANIMA SRBIJE: Ko su najjači kandidati za novog poglavara SPC?
Polemiše se čiji je lobi najjači, ko je ruski, a ko grčki đak, kome je bliža Moskva, a kome Vaseljenska patrijaršija, ko kome šta duguje
Duhovnost je u crkvi i manastiru. Kako idete ka gore u hijerarhiji, sve više postaje politika.
ODRIČE GA SE I SINOD SPC: Izjave episkopa Grigorija nemaju veze sa Hristom
DIJANA HRKALOVIĆ U ČETIRI MESECA DVAPUT MENJALA IME: Primećena kod matičara, a izbor imena više nego čudan
KRENULA BITKA ZA TRON! Srpska pravoslavna crkva započela lobiranje za NOVOG PATRIJARHA: Pogledajte ko je sve u "trci"
Uoči izbora novog patrijarha 18. februara, episkopi i mogući kandidati pristupaju raznim dogovorima, pregovorima, gleda se ko pripada kom klanu, da li je jači bosanski, vojvođanski ili crnogorski lobi, ko je ruski, a ko grčki đak, kome je bliža Moskva, a kome Vaseljenska patrijaršija, ko kome šta duguje.
1. EPISKOP ŠABAČKI LAVRENTIJE
Izuzetno je poštovan u crkvi, a 27. januara puni 86 godina. Ako u SPC ne budu mogli da se dogovore o kandidatima, u tom slučaju će kao prelazno rešenje izabrati Lavrentija, koji je sa svima dobar. Godinama je živeo u inostranstvu, na zapadu, te je svima prihvatljiv. Govori engleski, nemački i ruski jezik. Posvetio je veliku pažnju obnavljanju i zidanju novih crkava, osnovao je novi manastir Soko u podnožju Soko grada. Njegovim zalaganjem prenete su mošti Sv. Vladike Nikolaja iz Amerike u Srbiju 12. maja 1991. u manastir Lelić.
2. VLADIKA IRINEJ BULOVIĆ
Važi za najjačeg kandidata, a kako kažu oni koji ga poznaju, to je čovek koji predstavlja sistem. Prodoran, izuzetno uticajan u crkvenim krugovima, njegova reč se sluša. Početkom februara puni 73 godine, govori grčki, italijanski, nemački, ruski i francuski jezik. Dugi niz godina vrši dužnost portparola Srpske pravoslavne crkve. Ambicije Irineja Bulovića nisu tajna, on želi da bude novi srpski patrijarh, ali to što važi za "najjačeg kandidata" u startu je i njegov kamen spoticanja, barem se tako u javnosti spekuliše.
3. VLADIKA JOANIKIJE
Vernici i najveći deo javnosti vide vladiku budimljansko-nikšićkog Joanikija na mestu nedavno preminulog mitropolita Amfilohija. Ima 61 godinu i to ga, prema procenama analitičara, diskvalifikuje kao novog patrijarha. Previše je mlad, ističu u crkvenim krugovima, ali svakako je dobro ako nasledi Amfilohija, jer neko jak i sposoban mora da dođe na čelo eparhije u Crnoj Gori. Prema informacijama, Miodrag Daka Davidović, nikšićki biznismen i dobrotovor Srpske pravoslavne crkve, lobira da Joanikije postane novi patrijarh.
4. VLADIKA VASILIJE
Vladika Vasilije je episkop sremski Srpske pravoslavne crkve. Episkop Vasilije rođen je kao Vaso Vadić 10. decembra 1946. godine u mestu Čelinac u Bosanskoj krajini, gde je završio osnovnu školu. U manastiru Krki u Dalmaciji pohađao je Bogosloviju Sveta Tri Jerarha, gde je i zamonašen i rukopoložen za jerođakona 19. decembra 1967. godine. U svešteni čin jeromonaha rukopoložen je 28. juna 1968. Po završetku bogoslovije odlazi 1971. godine na bogoslovske studije u Bukurešt u Rumuniji, koje završava u roku. Davne 1986. godine je postavljen za episkopa Eparhije sremske, gde i danas stoluje. Vladika Vasilije je poznat po tome što uglavnom samo prespava u dvoru, jer ili je na gradilištima crkvi, u nekom od fruškogorskih manastira, razgovara kako da Sremski Karlovci pomognu u promociji Novog Sada, kako da se razvija SPC.
5. MITROPOLIT PORFIRIJE
Više puta je javno negirao da je "državni projekat za novog patrijarha". Ima 59 godina, uticajan je, ali njegovo vreme tek dolazi. Bio je iguman manastira Svetih arhangela u Kovilju. Posebno se angažovao na lečenju obolelih od bolesti zavisnosti i zbog toga je 2005. formirao terapijsku zajednicu "Zemlja živih", koja je priznata kao najuspešniji projekat za lečenje narkomanije. Štićenik je vladike Irineja Bulovića.
6. VLADIKA JOVAN ŠUMADIJSKI
Dok je bio u SAD, izgradio je crkve u Moragi, Los Anđelesu, Džeksonu, Judžinu itd. Postarao se da se objave dela vladike Nikolaja na engleskom jeziku. Trenutno je na čelu jedne od eparhija koja ima najviše vernika u SPC, gde se takođe stara o izgradnji i završavanju velikog broja hramova, kao i o izdavačkoj delatnosti. Na Svetom arhijerejskom saboru 2004. godine izabran je u Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve. Ima 70 godina i poštovan je u crkvenim krugovima.
7. MITROPOLIT HRIZOSTOM
Mitropolit dabrobosanski vrši funkciju poglavara do izbora novog patrijarha, ranije je bio episkop bihaćko-petrovački i zvorničko-tuzlanski. Ima 68 godina. Iz svoje rezidencije u Ključu proteran je 1995, a 10. oktobra iste godine odlazi sa teritorije svoje eparhije. U eparhiju se vraća 1996. godine, nakon početka primene Dejtonskog mirovnog sporazuma, a upravo mu se napuštanje eparhije najviše zamera. Govori grčki jezik, a služi se ruskim i francuskim.