VLADA SRBIJE POKAZALA JASNU POLITIČKU VOLJU: Nastavlja se borba protiv korupcije novim zakonskim rešenjim
Tokom prethodnih godina usvojen je set anti-korupcijskih zakona koji predstavljaju izuzetan normativni mozai
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije koji se obeležava danas, Ministarstvo pravde je poručilo da je Vlada Srbije i u 2020. pokazala jasnu političku volju i nedvosmislenu posvećenost strateškom pristupu u borbi protiv korupcije.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/07/shutterstock_1651852774_0.jpg?itok=WhCPy7MR)
Oprez! Ovoga se plaši svaka žena! Ne ignorišite simptome uporne Ešerihije
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/15/vakcina.jpg?itok=461cX_Xr)
NAJNOVIJA SAZNANJA: Vučić otkrio kada vakcina definitivno stiže u Srbiju!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/17/untitled_0.jpg?itok=FY4ny-3c)
"Ne valja Batajnica? Koju ste vi bolnicu izgradili? Da srušimo?" Vučić argumentima ogolio tvrdnje opozicije
Ova borba, kako ističe Ministarstvo biće nastavljena i naredne godine, pored ostalog, i kroz izmene Zakona o finansiranju potličkih aktivnosti, ali i početkom primene Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu sledećeg marta.
Tokom prethodnih godina usvojen je set anti-korupcijskih zakona koji predstavljaju izuzetan normativni mozaik, navodi se u saopštenju Ministarstva pravde i ocenjuje da je domaći pravni okvir na zavidnom nivou, te da su važne korake Srbije verifikovala su i stručna tela u Evropskoj uniji.
Navodi se i da je Srbija je u prethondom periodu više nego ikada ojačala i zaokružila svoj represivni mehanizam, te da je jednaku pažnju posvetila i preventivnom delovanju.
Sve to, kako se dodaje, doprinelo je da se od 2019. godine ne nalazimo na listi globalno nezadovoljavajućih zemalja kada je reč o borbi protiv korupcije.
Podeseća se da izveštaj usklađenosti sa GREKO preporukama koji je, objavljen 26. novembra, prikazuje konkretan napredak u poređenju sa prethodnim Prelaznim izveštajem usklađenosti iz 2019. godine, imajući u vidu da su dve preporuke u potpunosti ispunjenje, 10 delimično a samo jedna je neispunjena.
Ne sme se izgubiti iz vida činjenica da se navedene GREKO preporuke odnose isključivo na četvrti krug evaluacije - na “sprečavanje korupcije u odnosu na narodne poslanike, sudije i tužioce“, navodi ministarstvo.
Zbog toga ta njime nisu obuhvaćene sve anti-korupcijske mere, koje je država preduzela, u cilju borbe protiv korupcije, samim tim u cilju smanjenja percepcije korupcije, i stvaranja povoljne sredine za poslovno okruženje/privredne aktivnosti.
Prošle godine usvojen je novi Zakon o sprečavanju korupcije usaglašen sa GREKO preporukama, koji je zamenio dotadašnji Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije, i predstavlja krovni preventivni anti-korupcijski propis.
Taj zakon koji je stupio na snagu 1. septembra 2020. obezbediće zaštitu javnog interesa, smanjenje rizika od nastanka korupcije i jačanje integriteta i odgovornosti organa javne vlasti i javnih funkcionera, smatra Ministarstvo pravde.
Napominje i da je sistem uspostavljen na osnovu Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, čija je primena počela 1. marta 2018. godine, pokazao da borba protiv organizovanog kriminala i korupcije može biti i te kako uspešna.
Od početka primene tog Zakona do 30. juna 2020, Posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije pri višim sudovima i višim javnim tužilaštvima u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu i Nišu podnete su krivične prijave protiv 24.013 lica među kojima ima funkcionera lokalnih samouprava, direktora javnih preduzeća, kao i funkcionera republičkih organa vlasti.
U tom periodu izrečeno je 1.295 osuđujućih presuda.
To je, kako navodi Ministarstvo pravde, jasna poruka da u borbi protiv korupcije nema zaštićenih, ma kojoj stranci oni bili i koju funkciju obavljali.
Kao najbolji primer za to navelo je nedavno hapšenje nekadašnjih čelnika opština Prijepolje i Arilje, kao i pomoćnice ministra u Ministarstvu poljoprivrede.
Ministarstvo pravde podseća i na jedan od važnih antikoruptivnih akata - Zakon o lobiranju, koji u Srbiji prvi put uređuje oblast lobiranja i doprinosi smanjivanju sive zone nezakonitih uticaja.