VUČIĆ JE BIO U PRAVU! Stručnjaci potvrdili: Rat u Ukrajini dovešće do GLADI U SVETU, ali Srbija je sigurna
Dok kriza u Evropi, ali i širom sveta, ne jenjava i bukti sve više iz dana u dan, Srbija je mirna i stabilna po tom pitanju.
Čvrsto uverenje upućeno građanima Srbije da našoj zemlji ne preti nestašica hrane, koje je u više navrata izrekao predsednik Aleksandar Vučić, dobilo je zvaničnu potvrdu iz sveta.
"PA JESAM LI JA HTEO DA UBIJEM TADA SVOJU MAJKU? BACILA JE RAKETA 20 METARA" Predsednik Vučić se prisetio NATO bombardovanja
VUČIĆ O TERITORIJALNOM INTEGRITETU U SRBIJI I UKRAJINI "Niko na zapadu nije pokazivao kolica ubijene Milice Rakić i ubijene srpske dece"
"JESI LI TI NEKI INTIMUS ZAPADNIH AMBASADORA, PA TE OBAVEŠTAVAJU O TOME?" Vučić oštro odgovorio Ponošu!
Prethodno upozorenje francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji je na globalnom planu najavio oskudicu osnovnih životnih namirnica u narednih godinu i po dana, poslužilo je za detaljnu analizu posledica rata u Ukrajini.
- Imaćemo ozbiljnu krizu u sledećih 12 do 18 meseci sa nedostatkom hrane u Africi i na Bliskom istoku zbog rata u Ukrajini - rekao je Makron.
Grafikon koji je na svom Tviter nalogu objavio poznati afrički novinar Čarls Onijango-Obo pokazuje realnost ovog Makronovog upozorenja da će rat neminovno dovesti do gladi u pojedinim delovima sveta, dok će takav scenario Srbiju potpuno zaobići.
Naime, na grafikonu je predstavljeno koliko Afrika zavisi od pšenice koja dolazi iz Rusije i Ukrajine. Iz grafičkog prikaza vidi se da je u nekim afričkim zemljama, poput Benina, zavisnost od pšenice iz Rusije stopostotna, što bi značilo da će u toj zemlji posledice izazvane trenutnim stanjem na Istoku biti katastrofalne.
Čuvamo svoje interese
Dok kriza u Evropi, ali i širom sveta, ne jenjava i bukti sve više iz dana u dan, Srbija je mirna i stabilna po tom pitanju, jer imamo dovoljno svega, zahvaljujući dobro vođenoj ekonomskoj politici i pravovremenim reakcijama na krizu predsednika Aleksandra Vučića.
- Rečeno je da će biti gladi u svetu, na to je upozorio i predsednik Francuske Makron. Naravno da mora da bude, jer imate manje količine hrane.Čuvaćemo naše nacionalne interese, ali i građani treba da budu sigurni da će imati svega dovoljno. Jasno je da je količina žitarica manja nego što je potražnja. Mi smo na ovo računali, morate da imate u vidu da je žetva pšenice tek u avgustu. Pomama je u regionu za žitaricama, cena je otišla u nebesa - poručio je Vučić.
Sve je više zahteva
Pominjući konkretne brojeve, predsednik Srbije istakao je sledeće:
- Mi u ovom trenutku imamo 75 odsto uskladištenih žitarica, oko 800.000 tona pšenice i milion i po tona kukuruza u rezervama. Naše godišnje potrebe su 1.200.000 tona pšenice. Cena dizela i benzina će biti niža, nafte ćemo imati… - rekao je predsednik.
Podsetimo da je u cilju ekonomske zaštite naše zemlje zabranjen izvoz pšenice, brašna, ulja i kukuruza. Međutim, Srbiji stiže sve više zahteva za izvoz pšenice, na šta se Vučić takođe osvrnuo, rekavši da su od nas Albanija i Crna Gora već tražile dodatne količine pšenice i kukuruza, a da je i sve više zahteva sa afričkog kontinenta, te da će odluku o dopuštenju izvoza doneti u narednim danima.
Najmanja moguća šteta
Analitičar Marko Matić kaže da i ovaj grafikon, kao i neke druge svetske ekonomske analize, pokazuje da se na njima Srbija neće naći zahvaljujući promišljenoj politici srpske vlasti.
- Kao što i ovde vidimo, svi ozbiljni pokazatelji govore da će svet u narednom periodu ući u period velike neizvesnosti koju će pratiti i glad velikog dela globalne populacije. Upravo zbog toga treba istaći ozbiljnost Srbije i njenog rukovodstva koje je pokazalo ne samo odgovornost prema građanima Srbije već i prema zemljama regiona. To je garancija da ćemo kao nacija, zajedno sa našim komšijama, proći kroz ovu svetsku oluju uspešno i sa najmanjom mogućnom štetom - poručuje Matić.