Vučić o razrešenju kosovskog čvora: "Sporazum sa Albancima JEDINO uz saglasnost i volju naroda"
Vrata EU bi nam bila širom otvorena ako bismo postigli sporazum s Prištinom
I da upetostručimo BDP i budemo šampioni reformi EU će nas na kraju usloviti rešavanjem pitanja Kosova. Nema sumnje da je to ključna stvar i kad god nam kažu nešto drugo, zapravo misle na Kosovo. Zato želimo da psotgnemo neku vrstu kompromisa. Ali, to moraju da razumeju i Albanci, jer ni oni neće imati budućnost ako ne bude dogovora. To da Srbija sve da, a da ne dobije ništa, niti je realno, niti je moguće, kaže predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Pročitajte i:
Dosadašnji predlozi za rešenje kosovskog čvora nisu bili prihvatljivi?
- Dobijao sam nešto što liči na načela, principe, nešto što predstavlja "non pejper" od pojedinih velikih igrača na svetskoj pozornici. Sve što mogu o tome da kažem je da bi Srbija teško na te predloge mogla da pruži pozitivan odgovor i da je bila pitana.
Novih predloga nije bilo?
- Teško je za njih da izađu sa novim predlogom, zato što velike zapadne sile polaze od toga da je teritorijalno pitanje KiM rešeno, tako što su dobili svoju nezavisnost. I oni od toga neće da odustanu. A naše je da pokušamo da vidimo šta možemo da dobijemo, i za Srbe na KiM, ali i za Srbiju. Mnogi ljudi to zaboravljaju. To nije pitanje samo Srba na KiM. Oni su najvažniji, njihova bezbednost, sigurnost, život, ekonomski napredak, perspektiva, budućnost. Ali, to nije pitanje jedino za njih, to je pitanje i za sve ostale koji žive u Srbiji.
Kada ćete izaći sa svojim predlogom?
- Kad budem ocenio da je to dobro za našu zemlju i kad budemo mogli da dobijemo određeni rezultat.
Ima li smisla uopšte voditi dijalog sa Prištinom kad glavni pregovarač s druge strane kaže da su razgovori o ZSO samo gubljenje vremena?
- Tu vidim veći problem. Nije problem gospodin Arifi. Već tri godine stalno govorim da ne verujem da će to ikada da ostvare, kao što sam to istakao i na forumu u Parizu. Oni jedinu svoju obavezu nisu ispunili. Njih to uopšte ne zanima. Problem je u tome što na to niko drugi, posebno oni koji posreduju u našim razgovorima, nije reagovao. To je suštinski problem. Ali, šta sad? Nećemo da plačemo niti da kukamo, nego da nastavimo da radimo i da se borimo. Jesmo li u teškoj situaciji? Jesmo, ali je to tako.
Kako ocenjujete to što pojedini opozicioni prvaci tvrde da ćete pristati da Kosovo dobije stolicu u UN i da "ispod žita" uvodite Srbiju u NATO?
- Vidim da to govore neki belosvetski pljačkaši i lopovi koji su krali milione vera. Razumem ih, jer oni polaze od sebe. To govori čovek, koji je, zajedno sa prethodnim rukovodstvom, stavio ne samo pečat, već i prethodno zalepio koverat, a onda i vosak dodao na koverat kosovske nezavisnosti, insistirajući na glupom, neozbiljnom i neodgovornom pitanju za Međunarodni sud pravde i time umnogome otežao našu poziciju. Danas se borimo za KiM iz ambisa u koji nas je dovela prethodna vlast. A što se tiče NATO, i ovde u Parizu, kao što to kažem i na svakom drugom mestu, poručio sam da nemamo nikakve aspiracije.
Može li da se dogodi da potpišemo taj pravno obavezujući sporazum s tzv. Kosovom, a da ipak ne uđemo u EU?
- Najpre, za pravno obavezujući sporazum mora da postoji široka saglasnost i većinska volja našeg društva. Ali, ne bih to posmatrao kao da je u pitanju trgovina. Hoćete li nešto da uradite, a da zauzvrat dobijete nešto drugo. U interesu Srbije je da postignemo sporazum s Albancima, bez obzira na to da li ćemo postati članica EU ili ne. Ali, kada bi se to dogodilo, uveren sam da bi vrata bila ne odškrinuta, već širom otvorena.