VUČIĆ: Potezom pera se ništa ne može oteti!
Aleksandar Vučić dao je do znanja da Priština ne može ništa da prisvoji i otme
Premijer Aleksandar Vučić poručio je večeras prištinskim vlastima da svojom odlukom o imovini bivše SFRJ, Srbije i Vojvodine ništa nisu oteli, jer u tu imovinu ne mogu da uđu niti da je otmu.
- Ni u šta od toga što ste planirali ne možete da uđete, ništa od toga ne možete da otmete - poručio je u izjavi novinarima u Sarajevu, gde sutra učestvuje na samitu premijera Zapadnog Balkana.
VUČIĆ: U Sarajevo odlazim s pruženom rukom prijateljstva
Vučić u Sarajevu priželjkuje susret sa Mustafom kako bi mu OVO rekao
Na pitanje da li će sa predstavnicima Prištine razgovarati o toj temi, odgovorio je "šta da razgovarate sa njima o tome".
- Oni moraju da donesu bilo šta u želji da nas provociraju - rekao je Vučić dodajući da je besmisleno to što rade.
Takođe je kazao da nije siguran da je kosovski premijer Isa Mustafa smislio odluku o otimanju imovine, odnosno da nije siguran da je to "njegova genijalna ideja", jer su, kako kaže, prištinske vlasti uvek izbegavale da govore o imovini.
- Kao potezom pera smo mi sada nešto oteli. Niste ništa oteli. To što ste vi sebi napisali nema smila. Napišem i ja, kada nacrtam konja da je to konj, a na konja ne liči, više liči na kuću i jaje nego na konja. Ali nema veze napisao sam ispod. Tako je i on napisao nešto pa sada šta ima veze - zaključio je premijer.
- Važno je da se razgovara, jer to smiruje tenzije u regionu - poručio je.
NEZAPAMĆENE MERE OBEZBEĐENJA: Vučića u Sarajevu čuva 100 specijalaca!
Kako je rekao u izjavi, večeras učesnike očekuje "ni malo laka večera", a uz domaćina Zvizdića, večeri će pruisustvovati i premijer Albanije Edi Rama, kao i predstavnici Prištine, ali i ministar Mirko Šarović.
- To neće biti laki i jednostavni razgovori posebno u svetlu nekoliko različitih predloga za koje smatramo da su loši po pitanju očuvanja mira i stabilnosti koji dolaze iz Prištine - poručio je srpski premijer. Primetio je ,međutim, da je posao premijera da zaštiti interese svoje države i da se bori razgovorima, dijalogom i pokuša te probleme da reši i da spusti tenzije.
- Što se tiče sutrašnjeg dana razgovaraćemo o konkretnim stvarima, upravo kako sam juče razgovarao sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Želimo da vidimo što više konkretnih projekata, da znamo šta nam je cilj, gde idemo, šta želimo da postignemo. Mislim da ćemo imati po prvi put značajnije rezultate - ukazao je Vučić.
On je naveo da su za Srbiju važni izgradnja autoputeva oko čega postoje zajedničke ideje sa BiH i Crnom Gorom, ali i oko puta Niš - Priština - Drač.
- Šta god od tih projekata krene da se gradi uz podršku EU bićemo zadovoljni. Mi smo spremni veći deo toga da finasniramo. Ako idemo ka Prištini to podiže celu Toplicu i nišavski kraj, ako idemo ka BiH, to nas obavezuje da uradimo Čačak – Požegu, Požega-Užice, Užice-Kotromani, ako budemo išli ka Crnoj Gori imamo Požegu-Boljare deonicu dugu 107 kilometara - rekao je Vučić.
Kako je rekao, postoji spremnost da se razgovara o prugama koje su jeftinije.
NA SVIM NASLOVNIM STRANAMA: Mediji u Sarajevu bruje o dolasku Vučića
- To sve gradi jedan drugačiji politički okvir u kojem se više ne govori o sukobima, svađama, o problemima već se priča o budućnosti. Naša teza je stvaranje jedinstevnog tržišta, ideja sa kojom sam izašao je carinska unija, da vidimo koliko je moguće više postići ekonomske integracije čime bi bili privlačniji za sve investitore, kako sa zapada tako i istoka, a olakšaćemo međusobnu trgovinu - uveren je Vučić.
Srpski premijer ističe da bi to ubrzalo i i protok kapitala i ljudi.
- Neće nam kamioni sa jogurtom i sirom čekati po 30 sati. Time ćemo uštedeti mnogo novca, 5-7 odsto. Bolje radnicima da taj novac podelimo, da žive bolje nego da ga gubimo na besmislene birokratske procedure - podvlači on.
Kazao je da mnogo zajedničkih tema ima o kojima treba razgovarati i da je svaki razgovor dobar, jer on znači smirivanje tenzija, što je veoma važno, a neretko i dovoljan cilj. U Sarajevu se, naglasio je, oseća apsolutno bezbedno i razmišlja i da izađe u grad, kako bi sa običnim narodom razgovarao.