Vučić prozreo namere PET SVETSKIH SILA: Šta stoji iza upozorenja koje je Kvinta poslala Beogradu i Prištini?
Predsednik Srbije je upozoravao na to da Kvinta želi da natera Srbiju da prizna nezavisnost Kosova
I Beograd i Priština juče su dobili upozorenje zemalja Kvinte: prvi da obustave kampanju za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova, drugi da povuku takse, a obe strane da obnove dijalog što pre.
Praktično, opomenuti su svi, a poruka je manje-više ista za obe - prekinite da radite što ste do sada radili. Iako to nije direktno rečeno, parafrazirano, saopštenje koje su juče izdale SAD, Nemačka, Francuska, Velika Britanija i Italija ugrubo bi moglo da se prevede baš ovako.
Da li to znači da je situacija postala ozbiljna, i da je svima "preko glave" nadmudrivanja Beograda i Prištine koje traje mesecima unazad, tačnije od kada su prošle godine prištinske vlasti povećale takse na robu iz Srbije 100 odsto, a Beograd stavio rampu na razgovore dok se one ne povuku.
Ta "igranka" traje mesecima i, pored brojnih apela što pojedinačno zemalja, što EU ali i SAD, svaka strana ostala je pri svom stavu. Da li posredi još jedna vrsta pritiska?
Srpski šef diplomatije Ivica Dačić to tako tumači, kao pritisak. Međutim, kako kaže to nije ništa novo.
NIŠTA OD PARISKOG SASTANKA U SEPTEMBRU! Odlaže se dijalog o KiM, razlog je JEDAN
TRAMP ZACRTAO: Podela KiM do 25. avgusta 2020. godine?
SKANDAL: Oslobođen Morina, Makedonija mu ukinula pritvor
- Nema ništa od toga zato što Priština neće da ukine takse. A i ako se tamo ide na izbore, dok se oni ne okončaju, neće biti ništa - kaže Dačić.
Kako navodi, postoji mogućnost da se drugim, neformalnim kanalima, vrše pritisci da bi, kada se formira vlada, stvari pokrenule. Praktično, priprema se teren.
Dačić je ranije najavio da će bez obzira na to Beograd nastojati da spreči ulazak samoproglašenog Kosova u Interpol i Unesko, o čemu će se odlučivati u oktobru, odnosno novembru, kao i da broj članica UN koji su priznale tzv. Kosovo padne ispod polovine.
Da je reč o starom zahtevu, sa Dačićem se slaže i asistent na Fakultetu političkih nauka Stefan Surlić, koji navodi da su zemlje Kvinte priznale nezavisnost Kosova i aktivno se angažovale kod drugih zemalja da to isto učine.
- Zato je reč o starom zahtevu da Srbija zaustavi svoje diplomatske napore koji osujećuju široko međunarodno priznanje i članstvo (tzv.) Kosova u međunarodnim organizacijama. Ovde je zapravo reč o tome da se već poznati zahtev predstavi kao formalni uslov za nastavak dijaloga, odnosno da Beograd takođe načini određeni ustupak kako bi se ukinule takse - naveo je on.
Kako pojašnjava, dijalog je za zemlje Kvinte nužan kako bi se otklonio sporni status tzv. Kosova.
- Za njih ostaje kao jedini prihvatljiv ishod nezavisno, međunarodno priznato Kosovo, tako da je u tim okvirima Beograd uvek strana koja opstruiše, a Priština koja zbog ugroženosti ima iznuđene poteze, ali se naša javnost nanovo iščuđava kada se od strane Kvinte dve strane stave u istu ravan - kaže on.
Navodi da bi trebalo očekivati pritiske jer se nije odustalo od ideje o postizanju finalnog sporazuma.
PUTUJ SKOTE, ZA KOSOVO NE BRINI! Ambasador SAD opet pametuje, pokušava da pritiska Srbiju dok pakuje kofere!
- Ali, ovo ne bi tumačio kao opomenu jer međunarodni akteri znaju da je reč o vrlo kompleksnom pitanju da bi sa Beogradom i Prištinom komunicirali putem pisanih opomena - ističe Surlić.
Očekivano, reakcije na upozorenje Kvinte nisu izostale, što sa srpske što sa prištinske strane. Takođe očekivano, u celu priču se umešala i Rusija, koja za ovo saopštenje kaže da nije ni novo ni ohrabrujuće.
- Nismo uočili apsolutno ništa novo ili ohrabrujuće u pisanoj izjavi zemalja takozvane Kvinte i smatramo da se unapred stvaraju preduslovi da se Beograd još jednom okrivi za neuspeh dijaloga - ocenio je novopostavljeni ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko.
On je kazao i da je obnavljanje dijaloga moguće "samo energičnim radom sa Prištinom i vršenjem pritiska na Prištinu u cilju da se ukinu takse i da se ne dopuste akcije uz promenu snage".
- Kakvu vezu ima pitanje uspostavljanja dijaloga sa povlačenjem priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova? Niko nije pokrenuo zadatak da se spreči guranje Kosova u međunarodne institucije, suprotno međunarodnom pravu - naveo je on.
Sličnog stava je i direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić, koji kaže da se pismom koji je Kvinta uputila obema stranama "pravi veštačka uravnilovka između Beograda koja se brani i Prištine koja krši sve norme međunarodnog prava".
CEO SVET UVIĐA ISTINU: Britanski ambasador NAPUŠTA LAŽNU DRŽAVU, pre toga OSUO PALJBU po PRIŠTINSKOJ BANDI
"SRBIJA NEĆE ODUSTATI! OVO JE VELIKA SRAMOTA!" Severna Makedonija krije zločinca OVK, naša zemlja REAGOVALA!
BRUKA I SRAMOTA! Severna Makedonija odlučila da ne isporuči krvavog zločinca OVK Srbiji
On je kazao da ga nije iznenadilo saopštenje zemalja Kvinte, da je međunarodna zajednica "nekom majka nekom maćeha", a da po pitanju KiM deo država koje su priznale nezavisnost južne srpske pokrajine nije previše naklonjen Beogradu.
Dodaje da se ovim pokazuje šta Kvinta želi kao ishod dijaloga, a to je da nateraju Srbiju da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova.
- Na to je predsednik (Aleksandar Vučić) prethodnih dana upozoravao. To je teška i neprijatna činjenica i ona znači da ćemo biti suočeni sa ozbiljnim političkim izazovima narednih meseci. Međutim, nećemo jadikovati i kukati, nastavićemo da radimo - zaključio je on.
Sa druge strane, iz Prištine stižu "želje, čestitke i pozdravi". Naime, predsednik tzv. kosovske skupštine i prvi čovek vladajuće DPK Kadri Veselji pozdravio je napore zemalja Kvinte, ali i sve to iskoristio da ispostavi nove prištinske zahteve: EU da spreči finansiranje paralelnih struktura na Kosovu od strane srpske vlade, da zaustavi "srpske kolonijalne projekte" izgradnjom naselja na severu, omogući obnovu spaljenih kuća u kojima su Albanci živeli pre 2001. i da osudi "srpske zločince i silovatelje zbog zločina nad nevinim Albancima tokom i posle rata na Kosovu".
BONUS VIDEO: Hteli sekirama protiv topova: Zašto je ova bitka SRPSKE VOJSKE posebna? (VIDEO)