Doktor koji je porodio trudnicu zaraženu malim boginjama: Došla je u GAK sa bolovima, a preko lica je nosila masku
Beba je zdrava, nema simptome bolesti
Porođaj trudnice, koja je na Ginekološko-akušersku kliniku stigla već zaražena malim boginjama, u završnoj fazi infekcije, nije bio uobičajen za lekare koji su se suočili s njim. Da bi se sprečila mogućnost širenja dalje zaraze, formiran je tim lekara i medicinskih sestara koji su svi u detinjstvu i mladosti već preležali male boginje i tako stekli imunitet.
Pročitajte i:
Trudnica je došla u ambulantu GAK sa porođajnim bolovima. Veoma je pozitivan gest bio to što su i ona i suprug, znajući da su infektivni, nosili zaštitne maske na licu. Odmah su rekli da žena ima male boginje. Šef dežurne ekipe sišao je u prijemnu ambulantu, obavljen je pregled i trudnica je primljena u specijalno izolaciono porodilište koje je upravo namenjeno infektivnim pacijentima.
- Tokom boravka na GAK ova pacijentkinja nije imala nikakav kontakt ni sa jednom drugom pacijentkinjom koja je smeštena na ovoj klinici -objašnjava doc.dr Predrag Vukomanović sa Gak u Nišu.
Posle konsultacije sa infektologom i epidemiologom, obavljen je porođaj u uslovima potpune izolacije. Beba je došla na svet bez ikakvih akušerskih komplikacija, bila je potpuno vitalana i odmah je zaplakala, bez ikakvih znakova infekcije malim boginjama. Trudnica je smeštena u posebnu sobu sa zasebnim mokrim čvorovima, a beba je, po pravilima za takve situacije, prebačena na Dečju internu kliniku, gde se i dalje nalazi radi praćenja stanja.
- Sve osoblje koje je učestvovalo u porođaju, lekari i babice, u detinjstvu su preležali male boginje jer u to vreme nije postojala vakcina protiv ove zarazne bolesti, tako da su stekli prirodni trajni imunitet i ne postoji mogućnost da se zaraze. Osim toga ceo porođaj je urađen uz maksimalne mere zaštite, korišćenje maski, zaštitnih naočara i specijalnih mantila. Porodilja je nakon zbrinjavanja prebačena na Infektivnu kliniku - kaže doc. dr Vukomanović