Zlikovac Tači se uplašio: Vreme je za veliki istorijski sporazum sa Beogradom
Prinuđen na pregovore
Predsednik samoproglašene države Kosovo Hašim Tači rekao je da je vreme za veliki istorijski sporazum između te nepriznate države i Srbije.
Pročitajte i:
Obraćajući se šefovima misija zemalja-članica EU, Kfora, OEBS-a, Euleksa i Ambasade SAD, on je kazao da se "ne možemo vraćati nazad jer je istorija odnosa između Kosova i Srbije tragična priča“, navedeno je na Tačijevom sajtu.
- Ne možemo da stojimo u mestu ili u pat poziciji, nemamo ni šta da čekamo - rekao je Tači i dodao da je zaostajanje i čekanje u rešavanju odnosa između tzv. Kosova i Srbije upravo poziv na tenzije, destabilizaciju, velike probleme, "ne samo među nama, nego u čitavom regionu".
Kako je naveo, niko nema vremena za gubljenje, ni lažna država Kosovo, ni Srbija.
- Treba da postignemo sporazum o potpunoj normalizaciji odnosa u narednim mesecima - kazao je Tači.
Kako je naveo, samoproglašeno Kosovo je umorno od zaostajanja u procesu unutrašnje i međunarodne konsolidacije, "što zbog toga što se Srbija meša u državne poslove Kosova i zbog toga što EU nije uspela da stvori konsenzus da prizna državu Kosovo ili zato što su mnogi mislili da će se stvari, vremenom, same od sebe na Kosovu i oko Kosova rešiti“.
EVROPSKA UNIJA PROMENILA STAV! Brisel za razgraničenje, pobeda Srbije!
Priština teži stalnom sporazumu sa Beogradom, a ne još jednom prolaznom sporazumu, koji će pogurati stvari samo na nekoliko godina, istakao je Tači.
Naveo je i da "potpuna normalizacija odnosa između Kosova i Srbije znači formalno, recipročno priznavanje između (lažne) države Kosovo i države Srbije“, te da se putem tog sporazuma otvori mogućnost da tzv. Kosovo postane članica UN, OEBS-a i NATO-a i da se otvori perspektiva za učlanjenje u EU.
Mogerinijeva konačno priznala: Balkan mora u EU ili će se PONOVO ZARATITI
- Recipročno priznanje između dve države može biti praćeno i ugovorenim procesom između dve strane o korekciji granice između Kosova i Srbije - napomenuo je Tači.
Navodeći da Priština ima sjajne susedske odnose sa Makedonijom, Crnom Gorom i Albanijom, Tači je rekao da će tako biti zauvek, te dodao:
- Naravno da težimo da imamo veoma dobre odnose i sa Srbijom, u bliskoj budućnosti.
Kako je naveo, ukoliko se postigne sporazum, to neće imati nikakve posledice na multietnički karakter kosovskog društva i na skup prava manjinskih zajednica na nepriznatoj državi Kosovu, a koja su zajemčena ustavom i zakonima.
- Ostaćemo garant očuvanja srpskog verskog i kulturnog nasleđa na Kosovu, a posebno onog koje je povezano sa pozicijom Srpske pravoslavne crkve na Kosovu - kazao je Tači.
- Znam da će biti veoma teško da se sporazum postigne. Ima njegovih oštrih protivnika i ovde na Kosovu, ali i u Srbiji. Znam da čitav ovaj proces u sebi nosi nepoznate i mnogobrojne rizike - zaključio je Tači.