Sprema se 15 izbornih lista: Rok prijave za učešće na izborima 10. april
Neophodno bar 10.000 potpisa, mogu da se overe u 198 javnobeležničkih kancelarija
Mesto na startnoj liniji za aprilske parlamentarne izbore dosad su zauzeli naprednjaci i socijalisti, dok je još 13 lista najavilo učešće. Oni imaju rok do 10. aprila u ponoć da overe koalicione sporazume, sakupe potpise birača i predaju izborne liste Republičkoj izbornoj komisiji.
Radikali predali izbornu listu: Ovo će biti slogan pod kojim će se predstaviti
VUČEVIĆ: Najjači deo SNS su naše koleginice, a Srbija je uspešna onoliko koliko su žene snažne! (FOTO)
REKORDNA PODRŠKA GRAĐANA: Srpska napredna stranka prva predala listu u Inđiji za izbore
Za učešće na izborima potrebno im je najmanje 10.000 potpisa, koje će moći da overe u 198 javnobeležničkih kancelarija sa oko 540 zaposlenih. Na listama mora biti najmanje trećina od ukupnog broja poslanika, odnosno 84 kandidata, a najviše 250. Prema izmenama zakona usvojenim u samom finišu mandata aktuelnog parlamenta, svaki četvrti kandidat mora biti žena.
Državu će izborna kampanja koštati oko 900 miliona dinara koji će biti podeljeni učesnicima izbora, dok je u budžetu namenjenom Narodnoj skupštini izdvojeno još 1,2 milijarde dinara za troškove organizacije izbora.
Građanima će u ponudi na listiću biti i SRS, pokret "Metla", SPAS, LDP, LSV, "Srbija 21" i Vojvođanski pokret, SVM, POKS, kao i partije Bošnjaka i Albanaca, Nova stranka... Partijama oko opozicionog bloka Saveza za Srbiju i Pokretu slobodnih građana, u nameri da bojkotuju glasanje, za vikend se pridružio i "Dosta je bilo".
Potpredsednik SNS Miloš Vučević rekao je juče tokom predstavljanja kandidatkinja za poslanice pokrajinskog parlamenta, da kampanju za parlamentarne, pokrajinske i gradske izbore počinju sa Petrovaradinske tvrđave, koja je "simbol opstanka i snage Novog Sada". Predstavnica Narodne stranke Dijana Vukomanović pozvala je juče dame da bojkotuju izbore, jer "nema fer uslova za njihovo održavanje".
- Sakupljanje potpisa za parlamentarne i lokalne izbore trenutno je glavni zadatak pokreta "Metla". Zajedno sa ljudima u opštinskom odboru na Vračaru zvaću pristalice kako bi prikupili što veći broj potpisa - rekao je Miloš Jovanović, predsednik DSS koji je deo pokreta "Metla".
Republička izborna komisija trebalo bi u narednom periodu da utvrdi tačan broj biračkih mesta, ali on ne bi trebalo da bude značajno različit u odnosu na predsedničke izbore od pre tri godine, kada se glasalo na 8.253 lokacije. Ne očekuju se ni značajnije promene u Jedinstvenom biračkom spisku, pa će pravo glasa imati oko 6,8 miliona građana. Da li su upisani u JBS i na kom mestu će glasati građani mogu da provere na sajtu RIK, a mogu i da zatraže da se eventualni propusti u spisku isprave.
Birači koji imaju boravište van zemlje mogu najkasnije do 4. aprila da podnesu zahtev preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Srbije da se u birački spisak upiše podatak da će na parlamentarnim izborima glasati u inostranstvu.