Albanci pokušavaju da spasu IZGUBLJENU ČAST! Otkazivanje posete generala SAD tzv. Kosovu krije SIMBOLIČNU PORUKU
"Ako se nastavljaju pregovori Beograda i Prištine ne može se kretati sa pozicije u kojoj su Albanci postavili jako visoki prag svojih zahteva."
Vest da je komandant nacionalne garde Ajove general-major Timoti Ora otkazao posetu Prištini, po mišljenju vojnog analitičara Aleksandra Radića je jasna poruka Vašingtona privremenim prištinskim vlastima i one sada nemaju izbora nego da povuku takse.
VESELJI POZVAO TAČIJA I HARADINAJA NA DOGOVOR: Evo šta su smislili danas u Prištini
- Takse su istrošene kao političko sredstvo i mislim da sada postoji jedan ozbiljan problem kod albanskih vlasti a to je kako spasiti čast. Pokušali su da pokažu da mogu da urade šta god žele, e sada je problem kako pred domaćim javnim mnjenjem sačuvati dostojanstvo kada moraju da povuku mere za koje su najavili da mogu da ih uvedu i da ih zadrže, ako je to njihova procena - kazao je Radić za Tanjug.
On kaže, ako se nastavljaju pregovori Beograda i Prištine ne može se kretati sa pozicije u kojoj su Albanci postavili jako visoki prag svojih zahteva.
- Oni hoće sve, odmah sada i nisu spremni na ustupke. Vašington koristi mehanizme koji su javni i jasni, da stavi do znanja šta se dešava kako ne bi bilo dileme - dodaje Radić.
On dodaje da tako otkazivanjem posete generala-majora Vašington simbolično poručuje da će pokrenuti paket mera koji je najavio, obustavljanje programa školovanju vojnih kadrova, kao i drugih aktivnosti koje su planirane za ovu godinu u obuci tzv. kosovskih snaga bezbednosti.
- S obzirom da su Albanci još uvek u euforiji zbog proglašenja paketa zakona na osnovu kojih mogu da transformišu tzv. kosovske bezbednosne snage u oružane snage, Vašington računa da će to jako da zaboli Prištinu - kaže Radić i podseća na brojne izjave albanskih zvaničnika o tome da su im je SAD uzor, da će raditi obuke po američkom uzoru, da će raditi sve što im kažu.
- Pitanje je šta će da urade sada kada im Amerikanci kažu - mi ćemo da prekinemo program saradnje - kaže on.
On dodaje da su Albanci stvorili sliku da uvek iza njih stoji Vašington, da oni mogu da urade šta god žele, kada god je potrebno i do sada nisu pravili presedane i znali su gde je ta linija između onoga što se može i onog gde ne sme da se ide previše daleko.
Međutim, kako kaže sagovornik Tanjuga, sa taksama se otišlo dalje nego što je bilo dozvoljeno, "iako su oni imali ohrabrenje od nekih političkih ili diplomatskih krugova iz SAD".
- Amerikanci imaju svoje mehanizme i kada se pokrene jedan mehanizam onda se on jako teško zaustavlja. Jako je teško ponovo uspostaviti normalne odnose - rekao je Radić, te podsetio da je upravo Srbija primer šta znači diskontinuitet vojne saradnje sa Amerikancima.
- Kada jednom uđete u taj tok veoma je teško izaći iz njega. Kada su rekli iz Vašingtona da imaju mere protiv Prištine, onda oni to zaista imaju - zaključio je Radić.