ALBANCI TRAŽE GARANCIJE: Hoti otkrio plan LAŽNE DRŽAVE za nastavak dijaloga
Priština očekuje da Srbija prestane sa kampanjom povlačenja nezavisnosti lažne države
Premijer lažne države Kosova Avdulah Hoti izjavio je danas da njegova vlada ima za cilj da ukloni sve prepreke za nastavak dijaloga Beograda i Prištine.
SLUGA MNOGIH GOSPODARA: Nemci dočekali na nož novog premijera LAŽNE DRŽAVE
HOTI IZLAZI NA CRTU VUČIĆU: Novi premijer lažne države otkrio PLAN ALBANACA za dijalog
PRVI TEST ZA VLADU AVDULAHA HOTIJA! Beograd uputio poruku Prištini: Ozbiljan zahtev na stolu!
Hoti je za program "Glasa Amerike" na albanskom jeziku rekao da veruje da će razgovori s Beogradom biti vrlo brzo obnovljeni, dodajući da bi mere reciprociteta koje je uvela Priština mogle uskoro da budu ukinute, kako bi bio omogućen nastavak dijaloga.
- Ulazimo u ovaj proces kako bismo zaključili sporazum sa Srbijom, što bi trebalo da rezultira konačnim priznanjem, jer već nekoliko godina vodimo dijalog o više tehničkim temama. Sada moramo sesti da u potpunosti zaključimo sporazum, jer samo to ima smisla. Trebalo bi dovesti do međusobnog priznanja - rekao je Hoti.
On je naveo da bi sve parlamentarne stranke na Kosovu trebalo da budu uključene u ovaj proces, najavivši da će uskoro započeti krug konsultacija s liderima parlamentarnih stranaka o ovoj temi.
- U narednim danama donećemo potrebne odluke kako bismo otklonili prepreke i omogućili dijalog, jer imamo dogovor s našim međunarodnim partnerima. Ako dijalog ne bude uspešan, mi zadržavamo pravo da izričemo recipročne mere protiv Srbije i drugih zemalja, ako se tako nešto smatra neophodnim - rekao je Hoti.
Na pitanje da li će od Srbije tražiti nešto zauzvrat, Hoti je odgovorio da očekuje da Srbija prestane s kampanjom za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova.
Hoti je ponovio da se nova vlada protivi ideji razmene teritorija, odnosno promene "granica", prenosi Kosovo onlajn.
- Naš stav je vrlo jasan. Sa ovom vladom, i sa mnom kao premijerom, nema dogovora o razmeni teritorija. Želimo da postignemo konačan dogovor sa Srbijom o međusobnom priznanju, ali bez diskusije o teritorijalnom integritetu - naglasio je Hoti.
Dodao je da će insistirati da i SAD i EU budu uključeni u proces dijaloga s Beogradom.
- Verujemo da se sporazum može postići samo uz učešće obe strane. Ali što je još važnije, moramo dobiti garancije i od EU i SAD da će sporazum biti sproveden, jer imamo loše iskustvo. Desetine sporazuma su potpisani u Briselu i mnogi od njih nisu primenjeni - rekao je Hoti.