AMERIKA I EU OPASNO UDARILE NA LAŽNOG PREMIJERA: Kurti pod velikim PRITISKOM - evo šta se dešavalo u poslednjih 48 sati
Kosovski premijer Aljbin Kurti izgleda najbolje radi pod pritiskom, i to onim koji dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ali i Evropske unije (EU), a kao dokaz za to mogao bi da posluži ceo jučerašnji dan.
Upravo je on omogućio da se, gotovo preko noći ispune osnovni zahtevi Srba sa barikada na severu Kosova - oslobađanje policajca Dejana Pantića i obećanje Prištine da neće hapsiti i proganjati Srbe koji skoro 20 dana mirno protestuju.
Taj pritisak sa zapada, doveo je do toga da se kasno sinoć donese odluka da Srbi sa severa Kosova već od danas krenu sa uklanjanjem barikada.
To će se desiti već u toku prepodneva, rekao je sinoć predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon sastanka sa predstavnicima Srba sa KiM.
Zajedno sa građanima severa Kosova, odahnuo je i region, jer su teže posledice teže posledice izbegnute da je ishod drugačiji, i koje bi se sasvim sigurno odrazile i na zemlje u okruženju.
Klupko je počelo da se odmotava u noći između utorka i srede, posle celovečernjih pregovora Vučića sa predstavnicima EU i SAD.
Samo nekoliko sati nakon njih, najpre je usledilo puštanje policajca Dejana Pantića u kućni pritvor, pa Nikole Nedeljkovića iz zatvora, a zatim i obećanje Prištine u vezi sa Srbima na barikadama, što su inače otkrile SAD i EU.
Oglasio se i KFOR, koji je pojasnio na koji način i gde može da se kreće Vojska Srbije, ali i pripadnici Kosovskih snaga bezbednosti (KBS), a predsednik Srbije sinoć je otputovao u Rašku, gde se sreo sa predstavnicima Srba sa KiM, nakon čega je i doneta odluka o uklanjanju barikada.
Ovako je izgledalo proteklih 48 sati, tokom kojih se desilo nekoliko krupnih stvari, i koje su jedna za drugom ukazivale da bi rasplet mogao da se dogodi.
1) Vučić sa zvaničnicima SAD i EU
Tokom noći između utorka i srede, predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao je razgovore sa zvaničnicima EU i SAD.
Njihov sadržaj nije poznat, ali su nakon njega juče krenule da se dešavaju stvari koje bi se mogle protumačiti kao pozitivni signali u rešenju kosovske krize.
Vrlo je moguće da se iza ćutanja zapadnih zvaničnika na poslednja dešavanja na severu Kosova zapravo kuje "tajni plan", i da se vrlo moguće nalazi nekakav izlaz iz krize, što će se juče ispostaviti kao tačno.
Takođe, američki zvaničnici su prošle nedelje bili optimistični da je moguća deeskalacija krize na Kosovu.
Iako se prethodnih dana činilo da je ona sve napetija, očigledno je da je poslednji talas pregovora ipak pomerio situaciju sa mrtve tačke.
2) Puštanje Pantića u kućni pritvor
Prva stvar koja se desila juče pre podne, bila je informacija da će policajac Dejan Pantić, koji se gotovo tri nedelje nalazio u bazi kosovske policije na Jarinju, biti prebačen u kućni pritvor.
To je ujedno bila i prva dobra vest nakon duže vremena.
Pantić je uhapšen 10. decembra na administrativnoj liniji, kada se sa suprugom vraćao iz Raške.
Reakcija Srba sa severa na to je bila podizanje barikada, a njegovo puštanje prvi uslov da ih uklone.
Njegova porodica i advokat su juče i potvrdili ovu informaciju.
Zahtev za puštanje Pantića javno je uputio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je sve vreme bio u kontaktu sa Pantićevom porodicom.
3) Nedeljković se vratio u centralnu Srbiju
Sledeća stvar koja se dogodila, i opet ukazala da se stvari pomeraju, bila je puštanje Nikole Nedeljkovića (20) iz pritvora na Kosovu i Metohiji.
Nedeljković, koji je inače iz Beograda, uhapšen je na Vidovdan na Gazimestanu, pod optužbom za "izazivanje etničke mržnje i netrpeljivosti".
On je za ovo delo i osuđen na osam meseci, ali mu je kazna smanjena, tako da je on tokom jučerašnjeg dana prevežen do administrativnog prelaza Mutivode, gde je sačekao svoju porodicu, a potom se vratio u centralnu Srbiju.
4) Bez hapšenja Srba sa barikada
Još jedna dobra vest je što Srbi koji dane provode na barikadama na severu Kosova i Metohije nisu napšeni, a kako stvari stoje, to se neće ni desiti.
Iako su prištinske vlasti na čelu sa Aljbinom Kurtijem u nekoliko navrata pretile upravo hapšenjem, i navodile da gube strpljenje, kao i da će same ukloniti barikade, ništa od od toga se dosad nije dogodilo.
5) EU i SAD zajedno o Kosovu i barikadama
Oglasile su se Evropska unija i Sjedinjene Američke države (SAD) zajedničkim saopštenjem.
U njemu je navedeno da su zabrinute zbog daljeg napetog stanja na severu Kosova, pozvale su na maksimalnu uzdržanost, ali i na hitno preuzimanje mera za deeskalaciju situacije i uzdržavanje od provokacija, pretnji i zastrašivanja.
U ovom, zajedničkom nastupu naveli su i da su od Prištine dobili garancije da ne postoje spiskovi kosovskih Srba za hapšenje ili krivični progon zbog mirnih protesta na barikadama.
6) KFOR o kretanju KBS
Nakon EU i SAD, saopštenjem se oglasio i KFOR, koji je precizirao šta i gde može da radi Vojska Srbije, a šta Kosovske bezbednosne snage (KBS).
Suština je da Vojsci Srbije nije potrebno odobrenje KFOR-a za kretanje i obuku na teritoriji Srbije.
Sa druge strane, kada je reč o KBS, njihovo raspoređivanje, prema postojećim sporazumima, zahteva prethodnu saglasnost komandanta KFOR-a za odlazak na sever Kosova.
7) Vučić sa Srbima na administrativnoj liniji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sinoć sa predstavnicima Srba sa Kosova i Metohije u Raškoj, a negde oko ponoći saopštena je odluka o uklanjanju barikada.
Predsednik Srbije je rekao da su ti razgovori bili teški, ali i da nikada nije viđen tako organizovan otpor srpskog naroda.
- Mislim da smo imali dobar dan za naš narod. Nijedan Srbin nije povređen. Jedan Srbin se vratio za Beograd, drugi je pušten da se iz topline svoga doma brani. Dobro je, dobro se oseća. Dobili smo papire koji u formalno-pravnom smislu nešto znače - rekao je Vučić.