PRVE DVE GODINE ĆE JE NADGLEDATI BRISEL, IMAĆE SKUPŠTINU I PREDSEDNIKA! Isplivali detalji Raminog PREDLOGA za ZSO
Prihvatanje predloga premijera Rame tako po prvi put postaje osnova za izgradnju dokumenta Evropske unije za sporazum između Kosova i Srbije.
Televizija Kljan objavila je predlog premijera Albanije Edija Rame za postizanje sporazuma Kosova i Srbije koji je šef albanske vlade početkom juna poslao francuskom predsedniku Emanuelu Makronu i nemačkom kancelaru Olafu Šolcu, a koji sadrži predlog statuta ZSO.
NOVI TEROR! Albanci kamenovali srpsku školu u Kosovskoj Kamenici
PRIVEDENA DVA SRBINA U LEPOSAVIĆU: Kurtijeva policija nastavlja teror nad srpskim stanovništvom
VUČIĆ PRED PREDSEDNICOM EVROPSKE KOMISIJE: Neću priznati nezavisno Kosovo, ponosim se time (VIDEO)
Kako pišu, Ramin plan ima tri glavna cilja, a prvi među njima je sprovođenje Osnovnog sporazuma iz 2013. godine, ratifikovanog od strane Kosova i Sporazuma iz 2015. godine.
Drugi cilj je stvaranje okvira za samoupravu sa značajnom autonomijom za zajednicu kosovskih Srba i treći dvostruka zaštita.
U planu su postavljena četiri glavna cilja, kako piše TV Kljan, a jedan od njih glasi "statutom su definisana ovlašćenja, organizacija i način funkcionisanja korpusa".
Među principima je i da se statut ZSO upućuje Ustavnom sudu na ocenu, kao i da Zajednica ne sme zameniti, preklapati ili umanjiti prava bilo koje zajednice koja živi u tim opštinama.
Četvrti princip odnosi se na dobrovoljno učešće koje je otvoreno prvo za opštine sa srpskom većinom.
- Među glavnim nadležnostima su međuopštinska saradnja i interakcija, promocija i zaštita prava i interesa srpske zajednice na Kosovu bez prejudiciranja drugih zajednica, upravljanje lokalnim zdravstvenim i obrazovnim institucijama i izrada politika koje promovišu napredak demokratije i lokalnog građanskog angažovanja - piše TV Kljan.
Za funkcionisanje Zajednice Rama je predložio da organizaciona struktura bude takva da Zajednica ima skupštinu, predsednika i potpredsednika, odbor, savetodavnu grupu, administraciju, kancelariju za žalbe.
Što se tiče odnosa sa centralnim vlastima, u predlogu premijera Rame predviđene su sledeće sugestije:
- Zajednica ne treba da zamenjuje ili podriva ustavne i pravne odnose između centralnih i lokalnih vlasti na Kosovu. Prve dve godine nakon početka rada, Zajednicu će pratiti Evropska unija. Zajednica može sačiniti savete i tehničku ekspertizu u izradi nacrta zakona, kao i Konsultativno veće za zajednice.
Nacrt su prihvatile obe strane - i srpska i kosovska, koje su mu se u početku protivile preko premijera Kurtija, ali izgleda da je međunarodni pritisak naterao kosovsku stranu da prihvati ovaj predlog premijera Rame, konstatuje TV Kljan.
- Obe strane su rekle da bi nacrt dokumenta mogao da posluži kao odgovarajući radni dokument. Kosovo je pokrenulo nekoliko pitanja, iznelo nekoliko nedoslednosti sa Ustavom Kosova i drugim dokumentima, a Srbija je saopštila da ima nekih pitanja i nedoumica, ne ističući konkretne primedbe - navodi se.
Na kraju nacrta se kaže da je dobio i podršku glavnih međunarodnih partnera.
- Nacrt statuta podržavaju Nemačka, Francuska, Italija i SAD. Nacrt statuta ne krši nijednu crvenu liniju Kosova. Predlog statuta ističe glavne prioritete Srbije - dodaje se.
Prihvatanje predloga premijera Rame tako po prvi put postaje osnova za izgradnju dokumenta Evropske unije za sporazum između Kosova i Srbije, tvrdi TV Kljan.
Takođe, predviđa način finansiranja udruženja, uz doprinose članova, kosovskih vlasti, druge grantove i donacije, uključujući i Srbiju.
Budžet i rashodi će biti predmet petogodišnjeg perioda nadzora od strane Evropske unije i on se može obnoviti, dok će Generalna revizija Kosova vršiti eksterne revizije Zajednice u skladu sa zakonom.