EKONOMIJA PRESUDNA, NESTALI PRIORITETI: Kakav će biti nastavak dijaloga Beograda i Prištine?
Veljko Odalović ocenio da je bitno da se ponovo selo za pregovarački sto
Generalni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Veljko Odalović rekao je da je najvažnija stvar da je dijalog Beograda i Prištine nastavljen i da su prepreke i barijere koje je Priština pre 20 meseci postavila prevaziđene.
"OVO JE DOKAZ DA JE KOSOVO SRPSKO" Vodi se ŽUSTRA POLEMIKA oko Varheljijeve i Vučićeve slike (FOTO)
"ZBOG OVOGA SAM IMPRESIONIRAN VUČIĆEM I HOTIJEM" Borel otkrio detalje dijaloga, ali i važan trenutak pregovora
RUSIJA IZNELA STAV PO PITANJU PREGOVORA U BRISELU: Nema rešenja bez saglasnosti UN i interesa Srbije
Veljko Odalović je naveo da Srbija nikad nije određivala ko će biti predstavnik kosovskih Albanaca u dijalogu i da će tako biti i u budućnosti.
- Tako da je bilo koja promena u njihovom pregovaračkom timu - ko će ga voditi, koji će to format biti njihovo autonomno pravo i verovatno je da će se osetiti neka promena, jer kada neko toliko dugo vodi dijalog i vuče sve konce u ime Prištine kao što je to bio Hašim Tači, promena pregovaračkog tima, odnosno novog šefa tima, će verovatno doneti neke, ja se nadam, nove kvalitete - rekao je Odalović.
Pitanje nestalih, imovine, ekonomije, interno raseljenih lica - to su sve teme koje su bile na stolu.
- Priština je čak zaboravljajući da su se dogovorili da o ovim temama razgovaraju još neke prosula, što bi rekli spisak želja, ali to su teme o kojima će se verovatno razgovarati u nekom narednom periodu - dodao je Odalović.
Pitanje nestalih - prioritetna tema
Tema koja je prisutna na obe strane i koja je strahovito opterećivala odnose je pitanje nestalih koje je dobilo prioritet, jer smo došli u fazu u kojoj imamo zastoj, naveo je Odalović.
- Nemamo novih informacija prvenstveno o potencijalnim mestima sahranjivanja i nadamo se da će upravo time što je dijalog izmešten, odnosno taj mehanizam podignut na viši nivo, da ćemo dobiti i viši kvalitet i više informacija od međunarodnih predstavika koji su bili prisutni na prostoru Kosova i Metohije, ali i da ćemo imati mogućnost i snage da jednu temu koja je do sada bila tabu tema za Prištinu da se izvrši pritisak da se otvore arhive te tzv. OVK da bismo mi mogli da uvidom u te arhive i pretregama njihovim dođemo do informacija šta se desilo sa ubijenim i nestalim licima - istakao je Odalović.
Srpska strana u Briselu zatražila je da se otvore ti arhivi takozvane OVK, a zauzvrat Priština je zatražila da se otvore vojne i policijske arhive.
- To su teme o kojima ćemo razgovarati na tom uslovno tehničkom nivou. Nemamo mi problem da se izvrši dodatna pretraga svih arhiva koje mi imamo i da vidimo da li u arhivama postoje bilo koje informacije koje mogu da pomognu da se dobije odgovor na pitanje gde su eventualno smrtno stradali kosovski Albanci, jer to Prištinu dominantno interesuje - rekao je Odalović.
Ukazao je da je da naša strana traži 1.644 nestale osobe na prostoru KiM i da sve informacije koje mogu da pomognu u rasvetljavanju bilo kog slučaja biće podeljene i biće nešto o čemu smo spremni da razgovaramo.
- To isto očekujemo i od Prištine. Očekujemo da kada razgovaramo o svim tim temama, to je jedno osetljivo pitalje i ne treba praviti nikakvu razliku među žrtvama i očekujemo da imamo i takav odnos prema ovom problemu - da ga razumemo na isti način, da napravimo prostup zajednički koji će rešavati sudbinu bez različitosti, da ćemo sve informacije razmeniti, postupiti po njima, izvršiti određene provere i pretrage, gde ima potrebe ekshumacije i identifikacije - objasnio je Odalović.
Na pitanje kako nastavak pregovora utiče na život Srba koji žive na KiM, Odalović kaže da naravno da utiče, jer su sa naše strane teme koja su stavljene kao prioritet i ekonomske.
- Taj ekonomski razvoj i saradnja i povezanost koja je nama preko potrebna je nešto što je dobar preduslov da se mnoge teme koje politički opterećuju naše ukupne odnose, da se time polako prevazilaze. Kada se uspostave ekonomski odnosi i kada se uspostavi taj tržišni vid saradnje, to će približiti ljude - rekao je Odalović.
- Videli smo kada su uvedene takse kakav je to efekat imalo i na Albance, ostali su bez kvalitetne robe, robe na koju su tradicionalno navikli, dobili su nepoznatu i mnogo skuplju robu koje je stizala sa drugih strana. To je bila mera koja je više pogodila njih same - dodao je Odalović.
Srbi u Hrvatskoj nisu remetilački faktor
Nova hrvatska vlada imaće 16 ministarstava i četiri potpredsednika vlade, od kojih je jedan Boris Milošević iz Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS). Biće zadužen za društvene delatnosti, manjinska i ljudska prava. Odalović kaže da je veoma važno da srpski predstavnik bude deo rešavanja problema kroz institucije.
- Posle nekoliko godina teških u kojima se srpska zajednica našla i jednog odnosa ne samo vlasti nego i šireg odnosa javnosti Hrvatske prema Srbima, ovo je možda trenutak u kojem to može da se zaustavi i da ta erozija koja je bila evidentna u tim odnosima se zaustavi i da krene nekim drugim tokom - rekao je Odalović.
Veoma je važno da srpski predstavnik bude deo rešavanja problema kroz institucije, dodao je Odalović.
- Srbi nisu neko ko je tamo remetilački faktor, Srbi su neko ko će biti deo vrlo konstruktivan i učestvovati na način da ne samo da reševaju probleme srpske, već je generalno uloga svakog potredsednika vlade da bude deo izvrše vlasti i da rešava probleme - zaključio je Odalović.