Gledali su ga kao ŠARLATANA, a onda je izneo IDEJU: Sada ga Albanci podržavaju, a on poziva NA RAT SA SRBIMA
Ko je Agim Bahtiri?
Hteo je da ukine severnu Kosovsku Mitrovicu i da "sedne na tron" ujedinjenog grada. Gledali su ga kao šarlatana, a onda je takav formalni predlog uputio prištinskim institucijama i dobio podršku Hašima Tačija. Sada su, međutim, njegove sumanute ideje eksalirale pa je počeo da poziva i na rat?! Reč je, naravno, o gradonačelniku južne Kosovske Mitrovice Agimu Bahtiriju, koji, inače, član stanke Bedžeta Pacolija.
Poslednja u nizu provokacija, sa kojima svako malo izađe u javnost, datira od juče kada je zapretio da će "ako se dotakne grad Mitrovica", u okviru sporazuma između Prištine i Beograda, "doći do rata".
PRST U OKO SRBIJI: Tači otkrio čiju opremu će koristiti lažna vojska Kosova! (FOTO)
Pretenzije prema Mitrovici, i to ne samo južnoj, već i severnoj, nisu ništa novo kada je Bahtiri u pitanju, i nije nepoznanica da je ne samo zagovornik nego i inicijator "jedinstvene Mitrovice" čiji bi on, u njegovim zamislima, trebalo da bude gradonačelnik.
Najpre je o ovoj ideji govorio tek da bi provocirao, pa je od kosovskih institucija tražio da proslede vladi i parlamentu predlog za izmenu zakona kako bi se omogućilo "ujedinjenje" južnog sa severnim delom Mitrovice, koje su prema kosovskim pravnim aktima dve posebne opštine.
Kada se to nije desilo, sam je podneo inicijativu kosovskom parlamentu (sa potpisima građana), koji podržavaju inicijativu o ujedinjenju južnog dela gada, koji naseljavaju većinski Albanci sa severnim, koji naseljavaju većinski Srbi.
Predlog je, između ostalog, podrazumevao i to da on bude gradonačelnik "ujedinjene Kosovske Mitrovice". Sve to uradio je kada je mislio da mu se ukazala prilika, odnosno kada su gradonačelnci sa srpskih sredina sa KiM podneli ostavke zbog uvođenja taksi na ronu iz Srbije i BiH. Takođe, kako su pisali prištinski mediji, to je uradio i bez saglasnosti svoje stranke, ali i bez znanja opštinskih odbornika.
Onda je usledio preokret, kada mu je Tači pružio podršku i time praktično dao vetar u leđa otimanju severnog dela grada, u kome većinski žive Srbi.
Posebno, međutim, zabrinjava što je u celoj priči, uz praktično otimanje teritorije jednog grada od drugog, počeo da preti i ratom, što su Srbi sa Kosova oštro osudili.
Međutim, ovo nije jedina u najmanju ruku zanimljiva ideja Agima Bahtirija, inače člana stranke kosovskog šefa diplomatije Bedžeta Pacolija, Alijanse za novo Kosovo koji, prema "Blicovim" izvorima, na sve načine pokušava da se "ubaci" u PDK, stranku čiji je osnivač Hašim Tači. Da između njih "ima neka tajna veza", svedoči i to što ga je Tači podržao u ideji za ujedinjenjem Mitrovice.
Međutim, nešto pre toga, upravo je Tačija "prozvao" zbog njegove posete jezeru Gazivode, kada je sve "vrvelo" od policije i medija.
Bahtiri je tada na svom fejsbuk profilu napisao kako je jezero divno mesto, kao i da kosovska policija zaslužuje da ima odmor za vikend".
Bahtiri je polovinom prošle godine, govoreći o otvaranju mosta preko Ibra koji spaja južnu i severnu Kosovsku Mitrovicu, imao jednu "originalnu" ideju - da svetska pop diva Šakira peva na njegovom otvaranju. Tada je kazao i da opština pregovara o njenom nastupu, iako se datum ne zna.
Za razliku od velikog broja albanskih političara sa KiM, koji se mogu povezati sa terorističkom Oslobodilačkom vojskom Kosova (OVK), Bahtiri nije iz te priče.
Iako je rođen u Kosovskoj Mitrovici gde je jedno vereme i živeo, seli se u Holandiju 1993. godine, gde završava i školu, i gde ostaje narednig godina. U politiku je i formalno ušao 2013. godine kada je izabran za gradonačelnika Južne Mitrovice. To tada je radio najpre u holandskim, a potom i u svojoj kompaniji koju je u međuvremenu osnovao sa korejskim i fransuskim partnerima, koja očito solidno radi, pa mu novca ne manjka.
Prema podacima koje je prošle godine dostavio kosovskim organima, Bahtiri poseduje nekretnine čija vrednost prelazi osam miliona evra, kao i zemlju koju je dobio u nasledstvo i koja vredi više od šest miliona evra. Vozi dve godine star automobil "audi K7" koji je platio 10.000 evra. Ima deviznu ušteđevinu, ali i pored svega toga vrlo uredno prima platu iz opštinskog budžeta koja godišnje iznosi 15. 753 evra, ali i platu od svoje firme u Holandiji u iznosu od 336.000 evra.