ZMIJA TAČI PONOVO TRAŽI DA IDE U KUĆNI PRITVOR: Sad ima novu ideju, predložio da ide u jednu zemlju bivše Jugoslavije
Tači traži prebacivanje u kućni pritvor u Sloveniji
Bivši predsednik privremenih institucija u prištini Hašim Tači, koji se nalazi u pritvoru u Hagu gde mu se sudi za ratne zločine, želi da mu se omogući da bude prebačen u kućni pritvor u Sloveniji.
KOLIKO JOŠ PUTA TREBA DA PONOVE DA VAM BUDE JASNO: Španija ne priznaje samoproglašenu lažnu državu!
"SISTEMATSKO I PLANSKO IZAZIVANJE INCIDENATA" Kancelarija za KiM o najnovijoj PROVOKACIJI u Gračanici
NASTAVLJA SE SA PROVOKACIJAMA SRPSKIH STANOVNIKA NA KiM "Nedopustivo je da se ne zna ko U KONTINUITETU tokom noći UNOSI NEMIR među Srbe!"
To prenosi slovenački portal Necenzurisano pozivajući se na nekoliko izvora iz Slovenije i inostranstva, dok su iz Specijalnog suda odbili da komentarišu situaciju.
Prema dokumentima u koje je objavio portal, Tači je još u decembru prošle godine tražio da ga uslovno puste na slobodu i složio se da bude u kućnom pritvoru tokom suđenja u trećoj zemlji koja se ne graniči sa Kosovom.
Iako se u sudskom dokumentu ne navodi na koju je zemlju mislio, slovenački portal piše da je Tačijev prvi izbor Slovenija.
Kako se navodi, Tači je pokušao da ispita tu mogućnost kroz različite kanale u slovenačkoj vladi, koji bi trebalo da daju garancije da Tači neće napustiti teritoriju Slovenije tokom suđenja.
U Hagu nisu odgovorili ni na pitanje da li je Slovenija već dala sudu te garancije, a odgovor nisu dali ni u slovenačkom Ministarstvu spoljnih poslova.
U dokumentu u koji je portal imao uvid, vidi se da je sud u januaru odbi Tačijev zahtev za uslovno otpuštanje, uz obrazloženje da bi on to mogao da iskoristi za beg, budući da mnoge zemlje nemaju sporazum o ekstradiciji sa Prištinom.
Takođe, sud strahuje i da bi Tači mogao da vrši uticaj na svedoke, a da bi to mogao da radi i iz kućnog pritvora u nekoj trećoj zemlji.
Ipak, krajem aprila nemački sudija Kai Ambos, podsecja "Necenzurisano" istakao je u odvojenom mišljenju da bi senat sudija trebalo ozbiljno da razmotri Tačijev zahtev, ukoliko dobije ponudu treće zemlje uz jake garancije.
Ambos je istakao da bi takva ponuda bila snažan argument, kao i da je Tači ubeđen da će moći da omogući stalnu dozvolu za boravak treće zemlje.
Portal navodi, da se mišljenje nemačkog sudije poklopilo sa vremenom kada je Tači navodno kontaktirao slovenačke vlasti.
Dodaje se i da sud kontroliše postojanje mogućih uslova za Tačijevo puštanje na uslovnu slobodu svaka dva meseca.
Tačijev advokat Gregori Kiho, poznat po zastupanju Ante Gotovine, nije želeo da komentariše informacije.
Portal navodi da je Tači, nekadašnji lider takozvane Oslobodilačke vojske Kosova, dosta vremena provodio u Sloveniji, tačnije na Bledu, gde je kratko vreme 90-ih godina bilo njegovo političko uporište.
Kako se navodi, on ima dobre kontakte u Sloveniji, pre svega sa aktuelnim premijerom Janezom janšom koji ga je privatno posetio 2011. godine u Prištini i kada mu je tači dao plaketu za dugogodišnju podršku kosovskim Albancima.
Isto tako, tokom prve Janšine vlade Telekom Slovenije postao je većinski vlasnik telekomunikacionog operatera Ipko.
Telekom je kasnije podneo tužbu za odštetu od 48 miliona evra protiv bivših rukovodilaca kompanije zbog navodne štete u sporazumu, koji su takođe istraživali krivični istražitelji, a spor je okončan prošle godine vansudskom nagodbom vrednom nešto manje od tri miliona eva.
Portal pretpostavlja da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić imati ključnu reč o odluci o puštanju Tačija, a kako se navodi, slovenačka vlada je obavestila vlasti u Beogradu o Tačijevoj ponudi pre izvesnog vremena.