AMERIKA OKRENULA LEĐA LAŽNOJ DRŽAVI? Hil uputio jasnu poruku: "Prvo ZSO, pa nemačko-francuski plan"
Čeka se reakcija privremenih prištinskih vlasti.
Vašington ostaje pri stavu da sve što je dogovoreno Briselskim sporazumom, uključujući i formiranje Zajednice srpskih opština, mora biti sprovedeno i za to imaju čak i željene rokove - Zajednica do leta, a francusko-nemački predlog o KiM da se sprovede do kraja godine.
O ovakvom redosledu koraka i tajmingu danas je otvoreno govorio američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil, koji je rekao da će SAD nastaviti da insitiraju na implementaciji ZSO i Briselskog sporazuma.
"DA SE NE ZAVARAVAMO, TO JE U INTERSU SVIH NAS" Đukanović svim silama podržava tzv. Kosovo za kandidaturu u EU (FOTO)
"SA TAKVIM SRBIMA ŽELIM DA RAZGOVARAM" Kurtijev miljenik u sred SKANDALA - albanski mediji zabili nož VELIKOM VOĐI?! (VIDEO)
OPASNI SNOVI ALJBINA KURTIJA: Pali dva nova žarišta u Srbiji, a najgore je to što u sprovođenju svog pokvarenog plana nije usamljen
- Mi zaista insistiramo da ono što je dogovoreno mora da se sprovede, znači govorimo o originalnom Briselskom sporazumu. A koncept da prethodni sporazum mora da bude sproveden, deo je francusko-nemačkog sporazuma.
Ovim je Hil praktično raspršio "snove" premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija, koji je za formiranje ZSO postavio šest uslova, od kojih je jedan da se Zajednica sprovede tek nakon postizanja dogovora o "međusobnom priznavanju".
Na pitanje o Vašingtonskom sporazumu, Hil je za K1 televiziju odgovorio da ne želi da ga zaobiđe i da je on bio važan, jer je bio posvećen privredi da bi se obezbedilo da Beograd i Priština mogu da reše neka pitanja koja direkno utiču na život ljudi na terenu.
- Mislim da se treba vratiti na ono osnovno pitanje, a to je budućnost srpske zajednice na Kosovu. Oni tamo žive vekovima i moraju znati kakva im je budućnost. ZSO apsolutno mora da se sprovede, ukoliko očekujemo da neko u buduće sporazume ima poverenje - poručio je američki ambasador.
On je istakao da SAD apsolutno podržavaju ono što su Evropljani uradili, posebno francusko-nemački predlog.
- Pričamo o rešenju za Srbiju, Balkan i Evropu. SAD imaju dugoročne interese na kontinentu i u ovom regionu. Važno je da se stvari smire, da se ne stvaraju tenzije i da se ne pruža prilika ljudima koji žele da ih stvaraju izgovor za to. Nisam bio ovde 20 godina, ali bio sam na drugim mestima, između ostalih i u Severnoj Koreji. Tako da, ako ste razočarani stanjem u Srbiji, pogledajte Severnu Koreju, pa ćete videti da stanje na Balkanu nije tako loše - poručio je Hil.