PUT DO MIRA IDE PREKO ZSO Petorka iznela jasne zahteve: Beograd i Priština nastaviće razgovore po NOVOM PLANU u suprotnom sledi...
Prema izjavama zvaničnika, slučaju da obe strane ne ispune navedene zahteve, uslediće kazne.
Rehabilitacija dijaloga Beograda i Prištine koji bi vodio ka deeskalaciji i normalizaciji odnosa odvijaće se, po svemu sudeći, po novom planu i u tajnosti, ocenjuju analitičari. Takav zaključak proizilazi iz činjenice da niko od aktera subotnjeg sastanka velike petorke, prvo s Aljbinom Kurtijem, a onda sa Aleksandrom Vučićem, nije hteo da otkrije detalje razgovora.
KURTIJEVI RAZBOJNICI VRŠE TEROR NAD UHAPŠENIM SRBIMA: Hladno im je, gladni su, teraju ih da pričaju albanski
Evo šta je "petorka" rekla o događajima na Kosmetu: Oglasio se Lajčak nakon sastanka sa Vučićem
"TEŽAK SASTANAK SA VELIKOM PETORKOM" Oglasio se Vučić: Verujem da ćemo pronaći put za izlazak iz krize (FOTO)
Kurti je u kratkom obraćanju javnosti nakon sastanka poručio da je "ponuđen novi plan za dalje" dok je Vučić rekao da je razgovor sa velikom petorkom bio težak jer je njihov cilj da priznamo nezavisnost Kosova, ali da veruje da ćemo uspeti da "nađemo neki izlaz".
Srećko Đukić, bivši diplomata, kaže za medije da je velika petorka znala šta hoće u Prištini i Beogradu.
- Predsedniku Aleksandru Vučiću i prištinskom premijeru Aljbinu Kurtiju čvrstim argumentima stavljeno je do znanja da moraju da ispune svoje obaveze iz dijaloga ili će, u suprotnom, uslediti kazne - kaže za "Blic" Srećko Đukić, nekadašnji diplomata, komentarišući posetu "velike petorke" Beogradu i Prištini.
Đukić smatra da je u pitanju svojevrsna "reanimacija odnosa između dve strane" i da su na sastanku izneseni nepokolebljivi stavovi međunarodne zajednice, i to na veoma visokom diplomatskom nivou.
Reanimacija odnosa Beograda i Prištine
- "Velika petorka" je donela jasan plan i stavila ga na sto najpre Prištini, a potom i Beogradu. Na osnovu onoga što je rečeno nakon susreta, može da se zaključi da se radi na reanimaciji odnosa između dve strane. Ipak, to ne znači otvaranje novih pregovora. Poruka koju su dobile obe strane jeste da se sve što je dogovoreno mora ispuniti, počevši od Zajednice srpskih opština, pa sve do Brisela dva i Ohridske agende - objašnjava Đukić.
On smatra da je "velika petorka" jasno predočila Vučiću i Kurtiju koji su primarni ciljevi za napredak u dijalogu.
Obaveze Vučića i Kurtija
- Kurtiju je kost u grlu Zajednica srpskih opština i on na sve načine izbegava da je formira. Siguran sam da mu je sada rečeno da je to jedna od najvažnijih obaveza. Vučiću, sa druge strane, sigurno je predočeno da mora da reafirmiše Ohridski sporazum. Ako to ne reši, pitanje događaja u Banjskoj guraće se do kraja i tražiće se odgovornost Srbije. To bi mogla da bude čvrsta poluga za pritisak na Beograd - smatra Đukić.
Kako dodaje, u slučaju da obe strane ne ispune navedene zahteve, uslediće kazne.
Surlić: Dva jasna cilja velike petorke
S druge strane, Stefan Surlić, docent Fakulteta političkih nauka, smatra da je nakon sastanka u subotu Vučića i Kurtija sa velikom petorkom jasno da "postoji novi plan i koraci koje bi Beograd i Priština trebalo da načine kako bi primenili Ohridski aneks i Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa".
- Pošto juče nisu mogle da se čuju nikakve naznake novog plana, jasno je da su svi akteri složni da se dijalog nastavi u tajnosti, uz niz sastanaka u Briselu do postizanja dogovora - ocenjuje Surlić.
Kako kaže, postoje dva vrlo jasna cilja petorke.
- Prvi je da se događaj u Banjskoj ne ponovi, odnosno da dođe do deeskalacije na terenu, a drugi cilj je da se u kratkom vremenskom roku obezbedi integracija Srba kroz učešće u kosovskim institucijama i time otvori prostor za primenu ostalih tačaka evropskog predloga, kao i da se sve to postigne u kratkom vremenskom roku, odnosno pre evropskih i američkih izbora - navodi Surlić.
Ostavke gradonačelnika na severu Kosova - rešenje koje odgovara petorci
Docent FPN-a osvrnuo se i na mogućnost da se održe vanredni lokalni izbori na severu KiM i poručio da je pisanje peticija sporiji i zahtevniji put.
- Potreban je vremenski okvir od nekoliko meseci, ili preciznije pola godine da se od peticije preko skupštine opštine, centralne izborne komisije do izbora na kraju konstituiše nova lokalna vlast. Jedini scenario koji vremenski odgovara petorki je ostavka predsednika opština, brzo održavanje novih izbora na severu Kosova i paralelni proces rada na statutu Zajednice srpskih opština - zaključuje Surlić.
Od članova velike petorke javnosti se nakon sastanka u Beogradu obratio samo Miroslav Lajčak koji je rekao da očekuje da će i Beograd i Priština ispuniti svoje obaveze koje su preuzele u okviru dijaloga. Takođe, on je izjavio i da u potpunosti osuđuje napad na kosovsku policiju 24. septembra u Banjskoj i da je o tome razgovarao s Vučićem.
- Svi počinioci napada moraju biti privedeni pravdi i očekujemo punu saradnju Srbije u tom pogledu - poručio je Lajčak.
Istakao je da će dijalog Beograda i Prištine u ponedeljak biti na dnevnom redu sastanka ministara spoljnih poslova evropskih zemalja, kao i da će lideri EU o tome razgovarati tokom naredne nedelje, na Savetu Evrope.
"Nema budućnosti bez normalizacije odnosa"
- Ova poseta će direktno uticati na te razgovore. Kao što smo mnogo puta rekli, nema evropske budućnosti ni za Srbiju ni za Kosovo bez normalizacije njihovih odnosa i primene usvojenih sporazuma o normalizaciji i sadašnjih i onih ranijih. Želimo da vidimo stabilnu, prosperitetnu i evropsku regiju Zapadnog Balkana, i zato je dijalog od krucijalne važnosti. Naš razgovor sa predsednikom Vučićem i premijerom Aljbinom Kurtijem će se nastaviti narednih dana - zaključio je Lajčak.