NEBULOZAN IZVEŠTAJ PARLAMENTA EU O SRBIJI: Vučević otkrio zašto je Kosmet u centru zbivanja
Bez ozbira na sve, naš nacionalni i državni interes je da nastavimo razgovore sa evropskim partnerima
Potpredsednik SNS Miloš Vučević, osvrćujući se na izveštaj Evropskog parlamenta o Srbiji, rekao je da je pravo evroparlamentaraca da te stvari definišu na način na koji misle, ali da to više govori o njima nego o nama, citirajući predsednika Srbije.
Vučević je istakao, gostujući u Jutarnjem programu TV Prva, da je ključno pitanje i njihove kritike upravo naš odnos prema Kosovu i i reviziji Dejtonskog sporazuma.
SPREMA SE SKANDAL NA KOSMETU: Teroristi, SAD i NATO "napadaju" Rusiju pod plaštom "Branioca Evrope 21" (VIDEO)
OBJAVLJENO CELO PISMO MERKELOVE KURTIJU: Nemačka pruža podršku neprijatelju Srbije
ZNAMO NA ČEMU SMO: Formiranje baze terorista na severu Kosova direktna pretnja Srbima
- Kada bi mi bili kooperativniji kao što većina zemalja EU očekuje po pitanju dijaloga sa Prištinom, odnosno da dođe do sveobuhvatnog trajnog dogovora, da prihvatimo nezavisnost Kosova ili u najmanju ruku da im dozvolimo članstvo u UN, bili bi super demokratska država. Vladavina prava bila bi na najvišem nivou, sve bi cvetalo, a ako bi na to dodali saglasnost na reviziju Dejtonskog sporazuma bili bi primer svima kako jedna država treba da se razvija. Hoću da kažem da sve te negativne konsekvence, imaju veze sa dva ključna pitanja koja sam naveo. Ta tema dominira i ona se prožima kroz ostale aspekte i ocene. Nesumnjivo da je izveštaj pritisak za pitanje priznavanja Kosova i Metohije s tim što bi proširio za ostala pitanja vezana za region. Nesporno je da nas čeka pitanje, kako oni to zovu, pravljenja funkcionalnije BIH. Jedna od ključnih zamerki u izveštaju je da se naše vlasti bore za deligimitizaciju Kosova. U izvešaju oni vrše pritisak i na ostale članice EU koje nisu priznale Kosovo da i priznaju nezavisnost jer je, kako kažu, taj proces nepovratan - smatra Vučević.
Što se tiče kritika u zdravstvu ističe da je izveštaj pre svega odnos stanja, dešavanja i trendova u Evropskoj Uniji.
- Mislim da je to više priča o njima nego o nama jer podaci i statistike koji oni verifikuju kao EU pokazuju potpuno suprotnu sliku. Da li kod nas ima problema - ima kao i svuda, ali rekao bih da je Srbija pokazala mnogo odgovorniji pristup i uspešniji u borbi protriv korona virusa. Mi smo zahvalni EU na svakom paketu pomoći koji je stigao u Srbiju i da ne budemo nekorektni. Koliko je EU pomagala to je sada zaista je pitanje za region, jer se pokazalo da je Srbija bila sposobnija i organizovanija pa se bolje pripremila - kaže Vučević.
Kako je podvukao sve negativne stvari iz izveštaja treba de sagledaju sa racionalne strane, a ne emotivne.
- Nema tu neke ljutnje, pa se sad mi nešto uvredimo. Naš nacionalni i državni interes je da nastavimo razgovore sa evropskim partnerima i put Srbije ka EU. Srbija ne sme da odustane od EU kakva god da je ona sa vrlinama i manama. Ne treba smetnuti s uma da najveći broj investicija dolazi iz EU i da su oni najveći spoljnotrgovinski partneri. Ali,s druge strane, nama se zamera da nismo uskladili našu spoljnu politiku sa EU , a to nam zameraju oni koji imaju neuporedivu veću saradnju sa Kinom. Verujem da mi treba da idemo ka Briselu ali da vodimo suverenu politiku. Ne treba da se svađamo, da prekidamo, jer nam neće doneti ništa dobro, ali nam ne pada napamet ni da se svađamo i sa Kinom i Rusijom - mišljenja je Vučević.