Mračna tajna isplivala na videlo: CIA napravila OVK kao privatnu vojsku za rat protiv Srbije
Bivši američki obaveštajac Skot Riter, koji je bio inspektor za naoružanje u Iraku i učestvovao u misijama u okviru Ujedinjenih nacija, izjavio je da je američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) odigrala ključnu ulogu u stvaranju Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) kao svoje privatne paravojne jedinice.
Prema Riteru, OVK nije samo primala podršku CIA, već je i radila "ruku pod ruku" s njom na kreiranju priče o navodnom genocidu koji je Srbija tobože počinila na Kosovu.
"OVK i CIA su usko sarađivale u stvaranju fikcije o 'genocidu koji je počinila Srbija'. To svi znaju," napisao je Riter, sugerišući da je ova naracija korišćena kao opravdanje za intervenciju NATO-a u regionu.
On naglašava da je cela priča o genocidu bila propagandni alat namenjen za postizanje geopolitičkih ciljeva Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika.
Riter dalje objašnjava da su, koristeći priču o genocidu, SAD i NATO stvorili međunarodnu podršku za vojnu intervenciju u bivšoj Jugoslaviji.
"SAD i NATO su ušli u rat kako bi 'sprečili' fiktivni genocid na Kosovu i Metohiji," izjavio je Riter, naglašavajući da je u njegovoj proceni reč o konstrukciji koja je služila kao pokriće za intervenciju i postizanje strateških ciljeva Zapada na Balkanu.
On tvrdi da je CIA kroz OVK sprovodila operacije koje su imale za cilj destabilizaciju Srbije i rušenje njenih institucija u regionu Kosova i Metohije, pri čemu je OVK, prema njegovim rečima, služila kao oruđe američkih interesa u cilju preoblikovanja političkog pejzaža Balkana.
Riterove izjave otvaraju pitanje o ulozi obaveštajnih službi u oblikovanju percepcije i narativa tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji, posebno u vezi sa događajima na Kosovu.
Bivši obaveštajac dodaje i da su mnogi od tih narativa bili praćeni propagandnim kampanjama koje su dodatno raspirivale emocije u međunarodnoj javnosti, stvarajući pritisak za hitnu intervenciju.
Njegove izjave su privukle pažnju zbog toga što dolaze od bivšeg insajdera, a mogle bi, ako se dodatno potkrijepe, imati uticaj na preispitivanje uloge Zapada u događajima na Kosovu krajem devedesetih godina.