SPORAZUM VAŠINGTONA I BEOGRADA IZAZVAO BES NA ZAPADU: "Umesto da ih naterate da priznaju Kosovo, vi Srbima dajte povlastice"
Srbija i Amerika imaće oficire za vezu. To praktično znači da će naše diplomate - oficiri za vezu, odlaziti u Vašington i raditi po godinu dana u Stejt departmentu.
Činjenica da su takvi oficiri na izvoru unutrašnjeg funkcionisanja američke diplomatije, naišla je na osudu u pojedinim krugovima u SAD. Dok je potpisivanje dogovora - Memoranduma o razumevanju protumačeno kao da Vašington u dijalogu favorizuje Beograd u odnosu na Prištinu.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/11/11/314895174_517582990037086_3065154939060976235_n.jpg?itok=4N8oXHIj)
VJOSA NE PRESTAJE SA PROVOKACIJAMA! Sraman intervju predsednice lažne države - ponovo udarila na Srbiju
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/26/44149981_736808876667635_2869262106207715328_n.jpg?itok=I40n2wMO)
NOVI HOROR NA KOSOVU! Zarili nož dečaku u VRAT - dvojica napadača uhapšena, treći u bekstvu
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/16/uzas_0.jpg?itok=rPkLl1kn)
HOROR U ZUBINOM POTOKU: Telo žene koja je sinoć nestala pronađeno u Ibru - OVO JE POLICIJU NAVELO NA TRAG
Potpisivanje značajnog, i to po prvi put, Memoranduma o razumevanju prošlo je gotovo nezapaženo. "Overen" je početkom januara, a potpise su stavili ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil. Međutim, pre dva dana u čestitci Stejt departmenta za Dan državnosti Srbije navedeno je:
- Drago mi je da su naše dve zemlje nedavno potpisale Memorandum o razumevanju za uspostavljanje pozicija za vezu za srpske diplomate u okviru Stejt departmenta SAD. Ovaj jedinstveni program ne samo da će podstaći bolje razumevanje naših spoljnopolitičkih ciljeva i zadataka, već će stvoriti nove kanale komunikacije i izgraditi trajna partnerstva.
Ovaj deo čestitke bio je okidač za kritike. Među prvima oglasio se Danijel Server, profesor Univerziteta Džons Hopkins. On je u svom blogu žestoko napao potpisivanje memoranduma sa Srbijom i istakao da je to trebalo da dobije Kosovo.
- Jako naginjanje Amerikanaca ka Beogradu je ružna diplomatija. Favorizovanje manje prijateljske strane dovodi onu drugu prijateljskije nastrojenu u nelagodan položaj - poručio je Server.
On navodi da je Memorandum poptisan nakon priznanja podrške evropskim ambicijama Srbije i nebrojano puta ponovljenog poziva Srbiji da podrži Ukrajinu.
- Gde ovo vodi - pita se Server.
Starom znancu na našim prostorima, zasmetala je ova privilegija data Srbije jer i “nije članica članica NATO, niti veliki saveznik a i vodi politiku vojne neutralnosti”.
- Srbija nije saveznička država. Nije se pridružila zapadnim sankcijama Rusiji zbog njene agresije na Ukrajinu. U stvari, Beograd u velikoj meri nije usklađen sa spoljnom politikom EU koju je obećao da će poštovati - poručuje ljutito Server.
Profesor konstatuje da je Stejt department odlučio da može da „pobedi” Beograd.
- To čini davanjem pogodnosti unapred. Država podržava inicijativu Beograda „Otvoreni Balkan“ koja ima za cilj uklanjanje graničnih barijera između Srbije i srpskog stanovništva u susednim zemljama. Država takođe podržava predlog Beograda da se odvoji upravljanje većinskim srpskim stanovništvom Kosova od vlasti Prištine i to kroz stvaranje Zajednice opština sa srpskom većinom - piše Server.
On smatra da će to stvoriti još jednu de facto „Republiku Srpsku“. Imati srpske službenike spoljnih poslova u Stejt departmentu dok se odvija dijalog po Serveru izazvaće “razumljive sumnje na Kosovu”.
- Takvi oficiri za vezu uče mnogo o unutrašnjem funkcionisanju američke diplomatije. Čak i ako im se dodeljuju uloge daleko od Evropskog biroa, signal koji Vašington šalje je jasan: favorizujemo perspektivu Srbije u dijalogu. Jedini način da se ovaj potez učini prijatnim je da se isto ponudi Kosovu za dva dana, kada je Dan državnosti Kosova - navodi Server.
Na kraju bloga profesor Univerziteta Džons Hopkins poručuje:
- Ono što Vašington ne radi je ono što Kosovo želi: srpsko priznanje i članstvo u Ujedinjenim nacijama. „Normalizacija“ bi mogla da znači međunarodno priznanje Zajednice opština sa srpskom većinom, ali ne i za suverenitet i teritorijalni integritet Kosova. Teško je zamisliti gori ishod za Prištinu - kaže Server.
Prema potpisanom Memorandumu, planirano je da prvi srpski diplomata ode u SAD na jesen.