HOĆE LI BITI DIJALOGA BEOGRADA I PRIŠTINE: Poruke EU su jasne ali nebitne, Amerikanci će tu da preseku
Što se Srbije tiče pozicija je jasna, jer ona insistira na razgovorima o normalizaciji, koji ne podrazumevaju priznanje
Ukoliko zapadni centri moći žele dijalog, onda moraju da izvrše pritisak na takozvanog kosovskog premijera Aljbina Kurtija, ocenio je nekadašnji diplomata Zoran Milivojević dodajući da su poruke i upozorenja Kurtiju iz EU jasne, ali da nisu dovoljne. A, uostalom, kako se Kurti i ponaša, jasno je i da su te poruke nebitne i da se na njih teroristi s Kosmeta ne osvrću naročito.
NE PUŠTAJU GA NI ZA ŽIVU GLAVU: Strašnom teroristi sa Kosmeta produžen pritvor u Hagu
NAJZAD PRAVA OCENA DELOVANJA TERORISTA: "Ono što pričaju Kurti i Haradinaj, to je njihov trenutni rijaliti"
OPASNA PROVOKACIJA! Kod Kosovske Mitrovice osvanuo grafit terorističke organizacije UČK (FOTO)
Milivojević, komentarišući reakciju EU na izjave Aljbina Kurtija o principima vođenja dijaloga sa Beogradom, kaže da nastavak dijaloga Beograda i Prištine zavisi od Vašingtona i da su SAD te koje će preseći.
- To će biti test i za nas. Ukoliko Vašington zaista bude izvršio odgovarajući pritisak kao što je to činio i ranije, koji ima isključivi uticaj i mogućnost da postigne rezultat, onda ćemo znati da oni zaista žele dijalog, ali će biti i test za to da li prihvataju činjenicu da se ne može razgovarati sa maksimalističkih pozicija Kurtija - kaže Milivojević za Tanjug.
Podseća da je Kurti odmah po dolasku na vlast ponovio isti stav koji je imao i ranije, a to je da je njegova politička platforma zasnovana isključivo na jednoj stvari - na priznanju nezavisnosti Kosova od strane Srbije.
Ističe da je to platforma koja apsolutno nema šanse da bude osnova za pregovore kada je reč o pozicije Srbije i, kaže, u tom smislu ne treba očekivati nastavak pregovora.
Smatra da nova Vlada u Prištini ima podršku zapadnih centara moći, kao i da je izvesno da će Vjosa Osmani biti predsednica takozvanog Kosova sa podrškom istih centara.
- Očigledno je da Zapad vrši pritisak u Prištini da se stvore uslovi za nastavak pregovora. Radi se o geostrateškim ciljevima i interesima zapadnih centara moći. Zapad već vrši pritisak na Kurtija da stavi pregovore u prvi plan kada je reč o spoljnopolitičkim ciljevima vlade i sigurno će insistirati na tome da se nađe rešenje da se dijalog nastavi - kazao je Milivojević.
Milivojević kaže da nema potrebe ulaziti u principe o kojima govori Kurti i to iz prostog razloga što, navodi, je prvi princip i stav neprihvatljiv, a to je da se razgovara o priznanju i sa te pozicije da se razgovara o nekoj vrsti bilateralnih odnosa sa Srbijom i drugim otvorenim pitanjima.
- Što se Srbije tiče - pozicija je jasna, ona insistira na razgovorima o normalizaciji, koji ne podrazumevaju priznanje. Druga pozicija Srbije je jasna da sve ono što je dogovoreno mora da se ispuni, a u tom smislu, osnovno je formiranje Zajednica srpskih opština - ističe.
Milivojević primećuje da Kurti pokušava da marginalizuje Srpsku listu i navodi da to neće biti moguće, ali da na to njegovo ponašanje nema reakcija na Zapadu.
To je signal, kaže, da oni podržavaju i tu Vladu, ali i da na određeni način podržavaju i taj tvrdi - maksimalistički stav Kurtija, pa dokle i koliko uspe.
- To je tok koji će utvrditi buduće pregovore. Ne sme se računati da Srbija u bilo kom smislu može da promeni svoj stav i da može doći do bilo kakve mogućnosti da se sa tih pozicija razgovara. Treba imati u vidu da Srbija više nije ista, došla je do granice tolerancije i do toga da može da inistira na formiranju ZSO i na neutralnoj platformi - rekao je.