STRAŠNA SITUACIJA NA KOSOVU I METOHIJI: Lovostaja na Srbe nema ni u pandemiji
Naši državljani su u prošlosti najčešće optuživani za ratne zločine na osnovu nepouzdanih dojava, bez čvrstog pravnog osnova i na osnovu tajnih spiskova
Nedopustivo je da zdravlje i borba za živote ljudi u jeku pandemije koronavirusa bude poligon za nečije političke igre. kovid-19 ne poznaje ničije etničko poreklo i Srbija kao odgovorna država nastoji da obezbedi dovoljne količine vakcina za sve građane, bez izuzetka, rekao je u intervjuu Večernjim novostima direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, komentarišući stav vlade u Prištini da su vakcine za građane na severu Kosmeta nelegalno ušle u južnu srpsku pokrajinu.
NIŠTA IM NIJE SVETO: Zabranjen ulazak na KiM Miloradu Arlovu, nosio je DECI PAKETIĆE!
GORI PRIŠTINA ZBOG SRPSKIH VAKCINA: Kurti i Hoti ne znaju šta ih je snašlo
LAJČAK OTVORIO SVE KARTE: Konačni sporazum Beograda i Prištine podrazumeva promene oba "ustava"
- U novootvorenoj bolnici u Kruševci mogu da se leče i Srbi i Albanci. Zato mi je neverovatno da neko u Prištini, prvo oduzme lekove u srpskim sredinama a sada bi da se obračunava i sa vakcinama. Sve je to u domenu dnevne politike, kojoj ovde nema mesta već je politika da svi pokažemo humanist i solidarnost - rekao je Petković.
Nenad Arsić je osuđen na šest godina zatvora zbog navodnog ratnog zločina, a Svetomir Bačević iz Peći uhapšen je pod sumnjom da je odgovoran za ratni zločin. Spekulisalo se da je veliki broj njih i na tajnim optužnicama?
- Prištinsko pravosuđe ima toliko dugu tradiciju zloupotrebe pitanja ratnih zločina da možemo da bez ograđivanjamožemo da govorimo o nekoj vrsti lova na veštice. Srbi su u prošlosti najčešće optuživani za ratne zločine na osnovu nepouzdanih dojava, bez čvrstog pravnog osnova, na osnovu tajnih spiskova…
- Iza svega toga se krila, ne potreba da se procesuiraju ratni zločinci, već da se nekom otme imovina ili da se zastraše oni koji bi poželeli da se vrate na predratna ognjišta. Politička i kriminalna instrumentalizacija pitanja ratnih zločina je obično eskalirala u vreme političkih kriza na KiM ili da bi bio napravljen veštački bilans onda kada bi bila podignuta optužnica protiv nekog Albanca. Kancelarija za KiM je razvila i institucionalne mehanizme da se našim nepravedno optuženim sunarodnicima pruži pomoć.
Kako se bliže izbori ponavljaju se priče o navodnom srpskom genocide, da će predsednik Vučić biti proglašen personom non grata. Utiče li takva retorika na bezbednost Srba?
- Predizborno vreme na KiM je uvek bilo vreme bezbednosnih izazova praćeno eskalacijom antisrpske retorike. U nedostatku odgovora na egzistencijalne probleme građana, albanske partije se utrkuju u ekstremizmu, a krivica za nerešene društvene i ekonomske izazove prebacuje se na Srbe. Apsurd je da stranke čiji su lideri i funkcioneri u pritvoru između ostalog i zbog ubijanja sopstvenih sunarodnika istupaju sa porukama o srpskoj krivici. A pokušaj demonizacije predsednika Aleksandra Vučića, to je postalo omiljeni sport albanske političke vrhuške.
Predvodili ste srpsku delegaciju na ehničkim dijalozima o imovini. Šta je za Beograd neprihvatljivo, a šta albanska traži?
- Priština je 7,5 godina odbijala da razgovara o imovini, neutemeljeno insistirajući da je to njihovo unutrašnje pitanje. Međutim, dokazi o ulaganju na prostoru KiM i imovinska dokumentacija govore drugačije. Za nas je važno je da se utvrdi ko čime legalno raspolaže na osnovu imovinskog prava i međunarodnih principa.
Kakva je perspektiva dijaloga ako ni EU koja je garant dogovora o ZSO ne smera što on ostaje na papiru?
- Utisak mi je da predstavnici Prištine tamo uglavnom ne dolaze da bi se bilo šta dogovorili već da bi ispunili formu. Jedini način da Priština dokaže da je iole kredibilan sagovornik je da bez odlaganja omogući formiranje ZSO a u ovom trenutku na njihovoj strani ne uočavam nikakav etizujazam u vezi sa tim pitanjem.