SVETI DRAGULJ KOJI DELI SUDBINU SVOG NARODA! Manastir Visoki Dečani danas proslavlja svoju ktitorsku SLAVU (FOTO)
Manastir proslavlja danas svoju ktitorsku slavu.
Najbolje očuvani hram iz doba Nemanjića, drevna lavra Visoki Dečani sa spomenicima srpske prošlosti koji su deo istorije i kulture čevečanstva, 2006. godine je upisan i u Uneskov registar ugrožene baštine sveta.
"SRBIJA BRANI MIR I STABILNOST NA KOSOVU" Orlić se sastao sa Hristodulidisom: Borimo se da očuvamo dijalog
NOVA PROVOKACIJA KURTIJA: Zabranio pomoćnicima direktora Kancelarije za KiM da uđu na Kosmet
MANASTIR Zočište ČUVA nadu u OPSTANAK Srba na Kosovu! I Albanci ovde traže MOLITVU, pa poklanjaju CRNE KOKOŠKE - "Ne znam nikoga da se nije ISCELIO"
Autentični spomenik Visoki Dečani zadivljuje arhitekturom, oslikanim hramom i pripratom. Smatra se za nešto najlepše što je ljudska ruka stvorila i ostavila u nasleđe.
Kulturno istorijske vrednosti zadužbine Stefana Dečanskog i cara Dušana pronele su lepotu manastira podno Prokletija u Metohiji čije bratstvo deli sudbinu naroda koji opstaje uprkos mnogobrojnim problemima.
- Primećujemo naravno da je povećano prisustvo Kfora. I dalje imamo situaciju da kosovske vlasti uporno izbegavaju izvršenje odluke Ustavnog suda iz 2016. i pored svih zahteva međunarodnih predstavnika i vrlo jasnog stava da je to odluka koja se ne može menjati, da zemlja od 24 hektara koja se nalazi u neposrednoj blizini manastira pripada Manastiru Visoki Dečani - rekao je svojevremeno arhimandrit Sava Janjić, iguman manastira Visokih Dečana.
Manastir Visoki Dečani je svetinja u kojoj su se kroz vreme uvek služile liturgije. O tome i da je svetinja podignuta u vreme procvata srpske srednjovekovne države, kao i da je slikarstvo Visokih Dečana najbolje očuvana galerija u kojoj je oslikan svaki dan u godini, monaško bratstvo prenosi verujućama, turistima ali i inostranim delegacijama.
- Najveći dragulji toga doba srednjeg veka i za to su proglašeni za svetsku kulturnu baštinu. Te dragulje treba sačuvati, sačuvati od onih koji su nemarni i od onih koji bi da te svetinje unište ili da ih prisvoje. Kako da ih prisvoje, kad ne znaju da vide u njima ono što je najvrednije, zato se mi trudimo da ove svetinje sačuvaju svu svoju lepotu i onako kako je to pisano u hrisovuljama i zaveštanjima ktitora - reči su episkopa raško-prizrenski Teodosija.
Osnivač manastira jeste kralj Stefan Uroš Treći, sin kralja Milutina i otac cara Dušana koji je 1330. godine izdao osnivačku povelju Dečana kao svetosavske lavre.
Kulturne vrednosti tog spomenika srpske prošlosti može da ugrozi izgradnja puta u neposrednoj blizini Manastira.
- Što se tiče puta, reč je o nastojanju kosovskih vlasti da mimo Zakona o zaštićenim zonama, koje zabranjuju tranzitne i transportne puteve kojima bi prolazila teška vozila, i dalje insistiraju da ruta puta Dečani-Plav prolazi kroz zaštićenu zonu manastira - istakao je svojevremeno iguman Sava Janjić.
Drevna lavra Visoki Dečani povezuje narode i kulture, ali je i svedočanstvo o sedamsto godina života Srba pravoslavaca na tim prostorima.