TEROR NAD SRBIMA NA KOSOVU NE PRESTAJE! Šanse za postizanje dogovora u Briselu veoma male, Kurti neće odustati od svoje "igre"
Vučić se sastao sa Kurtijem u Briselu oči u oči.
Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun izjavio je danas da po stavovima i zauzetim pozicijama Prištine na severu KiM, koje ona ne želi da izgubi, nema mogućnosti za postizanje dogovra na današnjem sastanku u Briselu, koji bi vodio ka deeskalaciji situacije na KiM.
GRENEL BESAN ZBOG POTEZA EVROPSKE UNIJE "Kurti je ignorisao sve zahteve"
"POLITIKA KURTIJA NEMA BUDUĆNOST" Đurić obavestio Eskobara o šikaniranju Srba u lažnoj državi
"KFOR POMAGAO STVARANJE UČK" Šok svedočenje bivšeg oficira britanske vojske na suđenju albanskim teroristima
Kazao je da bi na današnjem sastanku predsednika Srbija Aleksandra Vučića i premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija u Briselu, trebalo da se postigne veoma snažan dogovor sa konrektnim koracima kako da se smiri situacija na severu KiM, i kako da se stvore uslovi da se Srbi i njihovi politički predstavnici vrate u privremene institucije samouprave jer, ističe on, razlozi zbog kojih su oni izašli iz tih institucija nisu otklonjeni.
Napominje da ono što bi moralo da bude dogovoreno, a da Kurti to sprovede, jeste da se povuku pripadnici specijalnih militarizovanih policijskih jedinica sa severa, ne samo iz zgrada opština, da se lažni gradonačelnici povuku iz tih zgrada, da se organizuju izbori na način koji bi bio prihvatljiv za srpski narod kako bi se oni ponovo vratili u četiri opštine, kao i da se prestane sa terorisanjem srpskog naroda i da se puste Srbi koji su uhapšeni.
Drecun dodaje da se ne vidi spremnost Aljbina Kurtija da to uradi, kao ni snažan mehanizam koji bi Zapad bio spreman da primeni kako bi naterao Kurtija na tako nešto.
- Ovo je jedna igra koju Aljbin Kurti sprovodi da samo napravi privid nekakve deeskalacije. Da li je moguće postići dogovor koji bi zaista vodio ka deeskalaciji na današnjem sastanku, mislim da nije. Ne zbog nespremnosti Beograda nego zbog toga što Priština ima neke potpuno drugačije ciljeve i ona ne želi da izgubi zauzete pozicije na severu - zaključio je on.
Prema njegovim rečima, sve što se radi u Briselu je proces i ne može se govoriti o tome da je doživljen poraz ili je ostvarena pobeda na jednom sastanku.
Naglasio je da Beograd ima konstruktivan pristup, a da Priština ima jedan drugi koji je prilično destabilizujući i koji vodi samo ka nečemo što je za Beograd apsolutno neprihvatljivo, a to je da se Beograd složi sa članstvom takozvanog Kosova u međunarodnim organizacijama i da sa Prištinom uspostavi odnose na principima poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
- Zna se šta Beograd traži, ali meni je jedina nepoznanica ponašanje političkog zapada. Šta će taj politički zapad koji je oličen u Borelju i Miroslavu Lajčaku, danas na ovom sastanku da ponudi. Da li imaju neki novi predlog, da li će izaći možda sa nekim novim merama kojima će zapretiti Prištini. Vidimo u poslednje vreme da se šalju poruke da ako se ne iskoristi ova prilika, da je moguće da će neke mere biti preduzete vezano za viznu liberalizaciju. To je francuski predsednik Makron govorio, pa su Nemci demantovali. Dakle samo je ta nepoznanica da vidimo da li će oni izaći sa nekim konkretnim predlogom - naveo je Drecun.
Kaže da pojedinačni prodori vezani za pitanja koja su tehnička, ali bitna za svakodnevni život ne mogu da se okarakterišu kao uspeh današnjeg satsanka, i dodaje da ako politički zapad nije smislio neko rešenje, nema mogućnosti za napredak.
Kada je reč o sprskom narodu na KiM, Drecun napominje da njihova bezbednost svakodnevno ugrožena, da se nastavlja teror koji se sprovodi posebno nad Srbima na severu, ali generalno nad srpskim narodom, kao i da su Srbi i dalje obespravljeni i da se privremene institucije samouprave i dalje prema njima ponašaju kao prema građanima drugog reda.
- Taj teror nikako da prestane, ljudi se hapse bez ikakvog razloga, bez ikakve krivice, oduzima im se imovina, preti se zaoštravanjem dalje situacije posebno na severu, jačaju se ti vojni potencijali takozvanog Kosova, policijske snage su veoma brutalne i tada preuzimaju neke aktivnosti prema srpskom narodu. Onemogućava se dotok i hrane i svega drugog, udara se na obrzaovni sistem, na zdravstveni sistem, na socijalnu pomoć koju Srbija pruža Srbima na KiM. Jednostavno ta situacija je toliko loša da preti da izazove pogrom srpskog naroda u smislu iseljavanja i odlaska zato što Srbi sada u ovim uslovima teško da mogu da vide bilo kakvu perspektivu opstanka na KiM - ocenio je on.