"U Prištini su SVI FRUSTRIRANI, PODELA JE REŠENJE": BRITANSKI STRUČNJAK ZA BALKAN ukazao na OPASNOSTI PO SRBIJU
- Takozvano Kosovo se oseća duboko frustrirano zbog razvoja događaja u poslednjih nekoliko godina, kao što je neuspeh u pridruživanju UNESKU ili Interpolu, ali i povlačenje priznanja nekoliko zemalja - rekao je britanski stručnjak
Kompromis Beograda i Prištine stvoriće nove pozitivne odnose i konstruktivno prevazići sve razlike iz prošlosti, poručuje Džejms Ker Lindsi, istraživač i predavač na čuvenoj Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka. Najveći britanski ekspert za Balkan osvrće se na izazove koji našu zemlju očekuju u ovoj godini i izjašnjava o pitanjima ulaska Srbije u NATO, ulozi Putina u regionu, politici Vašingtona.
SAJAMSKI POPUST OD 100€ PO REZERVACIJI ZA EGZOTIČNE DESTINACIJE!
Šta detektujete kao glavne probleme Balkana?
- Postoji čitav niz problema koje treba rešiti. Ipak, mislim da neće doći od novog konflikta na zapadnom Balkanu. Jasno je da i dalje postoje ozbiljne političke tenzije, na primer između Srbije i Kosova i unutar BiH. Nedavni sporazum između Severne Makedonije i Grčke je odličan primer kako zemlje u regionu mogu konstruktivno da reše razlike u prošlosti.
Šta je najteži izazov koji očekuje Srbiju u ovoj godini?
- Iskreno, verujem da je pristupanje EU ključni cilj Srbije. Video sam društvene, političke i ekonomske koristi koje članstvo može doneti i zato te stvari gledam kroz taj objektiv. Mislim da Srbija treba da koncentriše svoje napore u tom pravcu. To takođe znači i privlačenje većeg broja stranih investicija. Smatrama da je od ključnog značaja pokušaj da se postigne sveobuhvatno konačno rešenje s Kosovom.
Napisali ste da niko ne treba da se plaši razgraničenja kao modela za rešavanje pitanja Kosova?
- Pre svega smatram da je pričao o teritorijalnoj razmeni krajnje kontroverzna. Mnogo je ljudi koji se čvrsto protive bilo kakvoj razmeni zemlje ili promeni granice između Srbije i (tzv.) Kosova. Moja pozicija nije da favorizujem takvu promenu radi nje same. Svestan sam da to nosi rizike i mnogi to smatraju neprihvatljivim. Moj stav je sada, kao što je i bio, da se podrži kompromisno rešenje između Srbije i (tzv.) Kosova, koje će im omogućiti da stvore pozitivne nove odnose.
Prištinske vlasti uvele su takse na robu iz centralne Srbije. Ko po vašem mišljenju stoji iza te odluke i da li je pritisak Vašingtona da se ona ukine stvaran?
"Stvorili su PROJEKAT PLJAČKE i NEPISMENOG STANOVNIŠTVA": Prištinske pristalice OKRENULE LIST PROTIV TAČIJA I EKIPE!
- Priština je jasno stavila do znanja da je odluka o nametanju tarifa direktan rezultat dugogodišnje bitke oko priznavanja. (tzv.) Kosovo se oseća duboko frustrirano zbog razvoja događaja u poslednjih nekoliko godina, kao što je neuspeh u pridruživanju UNESKU ili Interpolu, ali i povlačenje priznanja nekoliko zemalja. Problem je što je nametanje tarifa prešlo granicu trpljenja EU i SAD. Bitka oko priznavanja je jedna stvar, a proces normalizacije druga. Prva ne bi trebalo da utiče na drugu. Mislim da su SAD i EU odlučne da ponovo razdvoje ova dva pitanja.
Da li imate utisak da je administracija Donalda Trampa promenila odnos prema Srbiji u odnosu na ranije stavove SAD?
- Nešto se promenilo u Vašingtonu, nema sumnje u to! Međutim, ne mislim da smo videli veliki zamah prema Srbiji ili protiv (tzv.) Kosova. Zaista, ne mislim da je Vašington na bilo koji način promenio svoj opšti stav o (tzv.) Kosovu, jer ga i dalje podržava kao nezavisnu državu i to se neće promeniti. Umesto toga, mog utisak je da je sadašnja američka administracija odlučna da vidi rešenje razlika između Srbije i (tzv.) Kosova i veruje da dogovor treba da se postigne sa obe strane.