KINA POKAZALA NADMOĆ NAD AMERIKOM: Posle provokacije poslali NAJMOĆNIJE avione da patrolijaraju morem
Kina je odlučila da pošalje svoje najmoćnije borbene avione J-20 da patroliraju Istočnim i Južnim kineskim morem, javili su kineski državni mediji.
Rane verzije stelt mlaznjaka J-20 koristile su ruske motore - ali su oni od tada zamenjeni dvostrukim motorima domaće proizvodnje. Mlaznjaci su prvi put predstavljeni javnosti sa novim kineskim motorima prošle godine na Airshovu u Kini.
Raspoređivanje ima za cilj "bolju zaštitu kineske bezbednosti vazdušnog prostora i pomorskih interesa", izvestio je u sredu državni tabloid Global Times, pozivajući se na vojne stručnjake.
STRAVIČNA TRAGEDIJA POTRESLA HRIŠĆANE: Autobus pun vernika sleteo u provaliju - poginulo 35 osoba
"DA NAM VRATITE MIR DOK SE NALAZIMO U SRCU OLUJE" Stotine vernika ispred Notr Dama na Veliki petak
VELIKA AKCIJA RUSKE SLUŽBE Uhapšena opasna teroristička grupa, ovo su bili njeni planovi
Ren Jukun, portparol državnog proizvođača J-20, dodao je da je bila "rutina" da J-20 počne da vrši patrole sada kada je opremljen kineskim motorima, navodi Global Times.
Ovo saopštenje dolazi samo nekoliko nedelja nakon što je general Sjedinjenih Država Kenet Vilsbah, komandant američkih pacifičkih vazdušnih snaga, rekao da su američki F-35 i kineski J-20 došli u neposrednu blizinu jedno drugom iznad Istočnog kineskog mora.
Istočno kinesko more i Južno kinesko more su dugo bili sporni regioni, sa preklapajućim teritorijalnim pretenzijama brojnih zemalja.
Kina polaže pravo na gotovo čitavo ogromno Južno kinesko more kao svoju suverenu teritoriju. Tamo je gradila i militarizovala svoje objekte, pretvarajući ostrva u vojne baze i piste, i navodno stvarala pomorsku miliciju koja bi mogla da broji stotine brodova.
U međuvremenu u Istočnom kineskom moru, Kina polaže suverenitet nad ostrvima Senkaku pod kontrolom Japana, takođe poznatim kao Ostrva Diaoju. Poslednjih godina, SAD su ponovile svoje obećanje da će braniti japanska ostrva u slučaju spoljne agresije.
Stručnjaci kažu da raspoređivanje J-20 pokazuje dve stvari: povećano poverenje Kine u svoje vojne sposobnosti i njeno upozorenje drugim zemljama koje su zainteresovane za teritorijalni spor.
Sa oko 200 J-20 koji su navodno u službi, Vazduhoplovstvo Narodne oslobodilačke armije (PLAAF) "sada ima u redovnoj službi flotu naprednih stelt lovaca jednako dobrih kao i Amerikanci“, rekao je Piter Lejton, gostujući saradnik na Griffith Asia Institute u Australiji. Dodao je da je kineska poruka svetu: "Svaki strani vojni avion koji upadne u vazdušni prostor Kine u Istočnom i Južnom kineskom moru sada može biti presretnut od strane J-20.
Iako bi takav potez bio politički težak, široki radijus delovanja J-20 znači da bi mogao da patrolira dalje na moru ili da ostane duže u oblastima kao što je Istočno kinesko more", rekao je Lejton, prenosi CNN.
Male formacije, poput nekoliko mlaznjaka, takođe bi mogle da vrše povremene duboke patrole u Južnom kineskom moru, da slete da dopune gorivo u jednoj od kineskih ostrvskih vazdušnih baza, a zatim da se vrate na kopno. PLAAF bi čak mogao da pokrene misije nadletanja svih američkih borbenih grupa koje uđu u Južno kinesko more.
Prelazak sa ruskih na kineske motore takođe pokazuje rastuću nezavisnost Kine u vojnoj proizvodnji, rekao je Lejton. "Ne radi se samo o tome da Kini više nije potrebna ruska pomoć, već da su avioni kineske proizvodnje sada superiorniji od Rusije".
Činjenica da J-20 sada imaju pouzdanije dvostruke motore od ruskih čini ove patrole "mnogo verodostojnijom opcijom", što bi mogao biti razlog zašto ranije nisu bili poslati u patrolu, rekao je Lejton.
J-20 se dugo reklamirao kao odgovor Kine na američki F-22 – koji se smatra prvim svetskim stelt borbenim avionom – i F-35.
U izveštaju China Pover Project Centra za strateške i međunarodne studije iz 2017. navodi se da će novi kineski motori dati J-20 nisku sposobnost superkrstarenja, što znači da bi mogli da lete nadzvučnim brzinama tokom dužeg perioda.
Američki zvaničnici dugo su govorili da J-20 ne može da se složi sa američkim stelt lovcima -- ali Vilsbah, komandant američkih pacifičkih vazdušnih snaga, rekao je prošlog meseca da su J-20 ostavili snažan utisak kada su naišli na američke F-35 iznad Istočnog kineskog mora.
- Relativno smo impresionirani komandom i kontrolom koja je bila povezana sa J-20 - rekao je Vilsbah na konferenciji Mičel instituta za vazduhoplovne studije.
SAD su primetile "relativno profesionalno letenje" kineskih avijatičara, rekao je on, ali je primetio da SAD nisu sigurne kako će Kina upotrebiti J-20, bilo u ulogama sa više misija kao što je F-35 ili u ulozi nadmoći u vazduhu kao što je F-22.
Lejton je rekao da će SAD, Japan i druge zemlje "brzo prikupljati elektronske obaveštajne podatke" o bilo kom J-20 koji se nalazi u obalskim patrolama, nadajući se da će prikupiti više informacija o njegovim stelt karakteristikama, kao io bilo kom radio i prenosu putem veze.