ČELIČNO PRIJATELJSTVO SA KINOM I U SFERI ODBRANE: Moćni CH-92A već čuvaju nebo nad Srbijom, nabavljeni i CH-95 (FOTO)
Mnogo toga je urađeno na polju opremanja Vojske Srbije
Pre dve godine, Srbija je postala bogatija za dva kompleta, tj. sistema sa ukupno šest naoružanih kineskih bespilotnih letelica oznaka CH-92A. Najava ovih letelica bila je još u januaru preprošle godine i zaista, to se dogodilo, kao što je obećano, Vojska Srbije je dobila najmodernije kineske bespilotne letelice koje će biti korišćene u vojne svrhe. Tom prilikom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je na vojnom aerodromu u Batajnici da je Srbija nabavila ove letelice od Kine.
Vojska Srbije modernizuje prenosne raketne sisteme "Igla" (VIDEO)
DOMAĆA RAKETA DOMETA VEĆEG OD 70 KM! Upoznajte novo moćno srpsko oružje, smrt za potencijalnog neprijatelja (VIDEO)
SRBIJA MOŽE MIRNO DA SPAVA! Dron Obad dobio novo naoružanje! (VIDEO)
Kineska bespilotna letelica CH-92A
- One imaju veliki domet, mogu da gađaju ciljeve sa udaljenosti od devet kilometara i snimaju teren, objekte od interesa za Srbiju duboko u neprijateljskoj teritoriji - rekao je Vučić na prikazu novih bespilotnih letelica CH-92A Vojske Srbije na aerodromu u Batajnici. Srbija je kupila od Kine naoružane bespilotne letelice CH-92A, koje se koriste za izviđanje i snimanje terena, ali mogu da nose i bombe i rakete.
Ove moćne kineske bespilotne letelice su dopremljene transportnim avionom "Iljušin" na vojni aerodrom u Batajnici i njihov dolazak izazvao je veliku pažnju domaće i strane javnosti kao i medija u regionu, jer je u pitanju veoma snažno i sofisticirano kinesko oružje. Vučić je tom prilikom rekao da je sa kineskom stranom dogovoren transfer tehnologije za sistem "Pegaz", napominjući da su kupljeni i helikopteri od Erbasa.
Predsednik nije krio radost zbog dolaska kineskih letelica CH-92A, rekavši da je u pitanju najbolje oružje i da zahvaljujući unapređenju vojne tehnike i uvođenju novina Vojska Srbije sve više napreduje i to demonstrira iz dana u dan.
- Za sada imamo 18 raketa, kupićemo još. Ovo je najbolje oruđe. Srećan sam što Vojska Srbije raste i napreduje, mnogostruko snažnija iz dana u dan - rekao je Vučić. Podsetimo, pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenad Miloradović je u januaru mesecu pre dve godine (pre dolaska kineskih letelica) rekao da bespiletne letelice mogu da ponesu dve rakete i ispaljuju ih na udaljenost od devet kilometara.
- Pokrivaju funkciju izviđanja, danju-noću, upravljanja artiljerijskom vatrom i laserski obeležavaju raketne ciljeve - objasnio je Miloradović. Reč je maloj bespilotnoj letelici koja će u Ratnom vazduhoplovstvu Vojske Srbije biti u više varijanti, a jednu će se lansirati sa domaćeg kamiona FAP 2228.
Miloradović je tom prilikom dodao da se stručnjaci Vojnotehničkog instituta (VTI) već duže vreme nalaze u Kini, gde sa kineskim kolegama rade na integraciji sistema i opreme za pomenute letelice na domaću bespilotnu letelicu "Pegaz", što je posebna korist od saradnje sa Kinezima.
Kineska letelica CH-92A ima radijus delovanja veći od 150 kilometara, leti brzinom nešto manjom od 200 km/sat, maksimalna visina leta koju dostiže je 5.000 metara, dok je raspon krila ove letelice nešto manji od deset metara. Ova letelica može da vrši udare na komunikacione i radarske sisteme i na taj način ih onesposobi za dalje funkcionisanje, može da uništi laka naoružana vozila poput kamioneta ili oklopnih točkaša, vrši udare na važne strateške ciljeve, vrši izviđanje, a na sebi nosi dve navođene rakete dometa do šest kilometara.
Kineska bespilotna letelica CH-95
Podsetimo, predsednik Srbije je pre dve godine najavio nabavku još većeg broja sasvim novih tipova naoružanja, povodom obeležavanja Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave na beogradskom Ušću. On se posebno osvrnuo na nabavku oruđa za potrebe Ratnog vazduhoplovstva i Protivvazdušne odbrane Vojske Srbije. Tom prilikom je imao priliku da se lično upozna sa novim kineskim letelicama CH-92A čija je službena oznaka D-80, pa je rekao da naša zemlja kupuje od Kine i bespilotne letelice CH-95.
Letelica CH-95 je oruđe čiji je razvoj započet još 2005. godine, dok su prva ispitivanja i testiranja obavljena 2009. godine. Ona je prvi put predstavljena javnosti 2010. godine na međunarodnom avio-kosmičkom salonu "Međunarodni avio-kosmički salon u Kini" koji je održan u gradu Žuhaiju. Letelica spada u klasu bespilotnih vazduhoplova pod oznakom "MALE" (Medium altitude, Long endurance).
Pet godina kasnije u Pekingu je na izložbi avijacije 2015. godine prikazana i unapređena verzija letelice CH-95 i ona je bila namenjena za potrebe kineske vojske, odnosno njihovog Ratnog vazduhoplovstva. Motor letelice je snage 100KS sa turbomenjačem i pokreće trokraku potisnu elisu. Da bi letelica mogla da poleti potrebno je da staza za poletanje bude duga oko 600 metara, a da bi sletela dužina staze mora iznositi najmanje 800 metara.
Letelica nosi vođene rakete FT-10 mase 25 kg, planirajuće bombe FT-7/130 težine 130 kg, FT-9/50 mase 50 kg, vođene bombe GB4/100 mase 100 kg, GB-7/50 mase 50 kg, poluaktivno laserski vođene rakete zrna BRM1 kalibra 90 mm dometa do 8 kilometara, protivoklopne laserski vođene rakete AKD-10 mase 46 kg dometa do 5-7 kg.
CH-95 poseduje opremu sa infracrvenim sistemom za osmatranje, laserski daljinomer, obeleživače ciljeva, sistem za protivelektronska dejstva, antenu za prenos podataka preko satelitske veze, kao i radar sa sintetičkim otvorom. CH-95 je slična CH-92A ali je dosta veća. Dužina letelice je 9 m, visina 2,8 m, razmak krila 20,5 m.
Maksimalna poletna masa letelice je 1100 kg, maksimalna masa spoljašnjeg tereta je 200 kg. Autonomija leta iznosi 20 sati, krstareća brzina je 200 km/h, maksimalna 280 km/h, maksimalna udaljenost od komandne stanice 200 km, maksimalni dolet 4000 km, vrhunac leta 5000 m.
Potvrđena nabavka kineske bespilotne letelice CH-95
Tokom marta meseca ove godine, potvrđena je nabavka kineske bespilotne letelice CH-95.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je govoreći o prikazu sposobnosti Vojske Srbije, koji je održan u aprilu na aerodromu u Batajnici, prvi put zvanično potvrdio da je naša zemlja kupila kineske bespilotne letelice CH-95.
Naime, do sada se govorilo o mogućnostima nabavke ovog vazduhoplova. Njenom nabavkom produbljena je vojna saradnja sa Kinom, tokom koje je završen i projekat domaće bespilotne letelice "Pegaz", koja bi, takođe, uskoro trebalo da postane deo arsenala Vojske Srbije.
Prvo učešće u prikazu na "Pasuljanskim livadama"
Na poligonu "Pasuljanske livade" kod Ćuprije izvedeno je pokazno gađanje iz novouvedenog naoružanja Vojske Srbije, a vežbi je prisustvovao predsednik Srbije, koji je rekao da je cilj prikaza da se radi na unapređenju koordinacije i direktne veze između dronova i vatrenih položaja vojnih jedinica.
U vežbi su učestvovale bespilotne letelice "Vrabac" i kineska CH-95 koja je prvi put dejstvovala u Srbiji vođenim raketnim naoružanjem. U združenoj taktičkoj vežbi sa bojevim gađanjem "Zajednički odgovor 2023" učestvovala su 743 pripadnika Vojske Srbije i 56 sredstava ratne tehnike.
Po ciljevima na zemlji iz vazduha su vođenim raketama "Munja" dejstvovala dva modernizovana lovca-bombardera "Orao" kao i bespilotna letelica CH-95.
Kineske letelice na ovogodišnjem 11. Međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme "Partner 2023"
Na štandovima kineskih odbrambenih kompanija na Sajmu naoružanja i vojne opreme "Partner 2023" mogle su se videti već dobro poznate borbene pilotirane i bespilotne letelice od borbenih i trenažno-borbenih i transportnih aviona, do borbenih pilotiranih i bespilotnih helikoptera do bespilotnih naoružanih letelica svih vrsta.
Od kineskih vojnih letelica su bile izložene makete trenažno-borbenog aviona L-15A, lakog višenamenskog borbenog aviona FTC-2000G, višenamenskog borbenog aviona J-10CE, borbenog helikoptera Z-10 i besposadnih letelica CH-4, CH-5, CH-10, CH-92A i FH-95.
Srbija je iskazala veliko interesovanje za kineskim bespilotnim letelicama i generalno veliko interesovanje za naoružanjem koje ova zemlja ima da ponudi.