NEPRIJATELJ ĆE BITI OSLEPLJEN U KLJUČNOM TRENUTKU: Rusi se spremaju za novi vid ratovanja!
Među najboljima su u tome
U Rusiji je 15. aprila obeležen Dan specijalista za radio-elektronsku borbu (REB). Eksperti pišu da su ruska sredstva za radio-elektronsku borbu među najboljima na svetu i da je u toku je ponovno opremanje ruskih snaga najnovijim modelima tehnike koja po mnogim parametrima nadmašuje strane analoge.
MOSKVA ĆE ZAGRMETI 9. MAJA: Svet će se stresti kad iz 12.500 grla odjekne "URA", a onda kreće nešto mnogo jače (VIDEO)
CILJA VEŠTAČKA INTELIGENCIJA, PUCA ČOVEK: Rusija dobija najnovijeg tenk-robota "Armata" T-14
GDE SI POŠAO, BRALE? Ruski lovac dočekao nezvanog gosta na granici, došao da špijunira (VIDEO)
Pre 117 godina, tokom rusko-japanskog rata branioci Port Artura blokirali su radio-prenose neprijateljskih brodova koji su usmeravali paljbu na tvrđavu.
Danas rusko vojno rukovodstvo smatra da je potencijal jedinica za radio-elektronsku borbu efikasan i ekonomski isplativ "način za postizanje nadmoći u informaciono-telekomunikacionom prostoru".
Vojska navodi da je sada ključni podsticaj za modernizaciju sredstava radio-elektronske borbe razvoj stranih sistema državne i vojne uprave, kao i da strane države prave vojnu opremu na osnovu "informacionih i radio-elektronskih tehnologija".
Specifična vrsta borbenih dejstava
Na savremenom ratištu, trupe REB su u stanju da izvode široki spektar zadataka. Sredstva za radio-elektronsku borbu su tesno povezana sa aktivnostima PVO, izviđanjem, antiterorističkim operacijama, kao i funkcionisanjem automatizovanih kontrolnih sistema.
Glavni zadaci snaga REB su blokiranje komunikacije i ometanje različite elektronske opreme protivnika. U praksi su u stanju da remete upravljanje neprijateljskim jedinicama, obezbede protivvazduhoplovnu odbranu i ometaju izviđanje neprijatelja.
Kako kažu eksperti, sve to omogućava suzbijanje gotovo svih vazdušnih napada, visokotehnoloških kopnenih i morskih platformi. Takođe, sistemi za radio-elektronsku borbu oduzimaju neprijatelju sposobnost da koordiniše dejstva vojnih grupa.
- Bez aktivnog korišćenja kompleksa REB već je, u principu, nezamislivo sprovođenje borbenih dejstava. S jedne strane, sredstva za radio-elektronu borbu omogućavaju zaštitu sopstvenih snaga od neprijateljskih dejstava. S druge strane, doprinose ispunjavanju zadataka u interesu trupa u ofanzivi remeteći rad neprijateljskih sistema - objasnio je za "RT" osnivač portala "Military Russia" Dmitrij Kornjev.
Prema rečima eksperta, uspešna radio-elektronska borba u suštini "oslepljuje" neprijatelja.
Neprijatelj je u tom slučaju onemogućen da prima aktuelne informacije, kao i da upravlja jedinicama i oružjem, objašnjava on. Pored toga, sredstva REB su u stanju da prikriju manevre sopstvenih i savezničkih kopnenih i vazdušnih formacija.
Vojni ekspert Jurij Ljamin je u razgovoru za "RT" govorio o sve većem značaju sredstava REB.
- Radio-elektronska borba je i ranije igrala veliku ulogu, ali u poslednje vreme posebno dobija na značaju, jer danas tokom borbenih dejstava prioritetni značaj imaju sredstva i sistemi za komunikaciju, bespilotne letelice i druga tehnika koja prima i prenosi informacije - objasnio je Ljamin.
Istovremeno, general-major Jurij Lastočkin koji rukovodi jedinicama radio-elektronske borbe kaže da se korišćenje perspektivnih sredstava za radio-elektronsku borbu po efikasnosti približava sistemima za visokopreciznu paljbu.
Lastočkin je saopštio da je Ministarstvo odbrane Rusije pripremilo dokument kojim se definiše strategija za poboljšanje ruskog sistema za radio-elektronsko ratovanje.
Prema njegovim rečima, praktična primena strategije će dovesti do značajnog povećanja doprinosa snaga REB u "sticanju nadmoći u upravljanju snagama i primeni oružja".
- Prema našim procenama, kvalitativne izmene u razvoju sistema za naoružanje snaga REB i poboljšanje oblika i načina njihove borbene primene će u bliskoj budućnosti omogućiti da radio-elektronsko borba preraste u specifičnu vrstu borbenih dejstava, u okviru koje će se praktično rešavati sudbina svih postojećih i budućih operacija i borbenih dejstava - istakao je general-major.
Nadmašuje strane analoge
U materijalima ruskog Ministarstva odbrane se navodi da je trenutno u toku ponovno opremanje snaga za radio-elektronsko ratovanje najnovijim modelima tehnike, koja "po svojim taktičko-tehničkim karakteristikama ne zaostaju, a po mnogim parametrima nadmašuju strane analoge".
Dostignuća Moskve na polju radio-elektronske borbe priznaju i američke vlasti. U martu su specijalisti američke Računovodstvene komore pripremili izveštaj u kojem tvrde da je Rusija, zajedno sa Kinom, postigla značajan napredak u unapređenju svog potencijala "u oblasti borbe u elektromagnetnom spektru i uopšte korišćenju ovog spektra".
Primera radi, najnovija stanica "Krasuha S4" može da na opasnoj blizini detektuje udarnu neprijateljsku avijaciju i ometa rad njene opreme. Ta stanica "lovi" radarski signal aviona koji se približava i blokira ga, čime onemogućuje protivnika da nišani i puca.
- Uz pomoć jedinstvene opreme, ovaj sistem može podjednako efikasno da deluje na sve vazdušne mete. U isto vreme, ni brzina, ni visina letelice protivnika ne utiču na borbene mogućnosti "Krasuhe" - navedeno je u dokumentima Ministarstva.
Pored "Krasuhe", treba izdvojiti i "Stupor" – prvo rusko oružje za borbu protiv dronova, kao i multifunkcionalni sistem "Stilet".
Međutim, ovde se ne završava lista ruskih sredstava za radio-elektronsko borbu koja mogu da se koriste u svrhe PVO. Ruska industrija proizvodi i sisteme kao što su "Silok", "Solaris N", "Borisoglebsk 2", kao i "Polje 21M".
S tim u vezi, Kornjev kaže da u naoružanje ruske vojske neprestano stižu modernizovani i potpuno novi modeli.
Sa svoje strane, Ljamin ističe da je Rusija jedna od malobrojnih zemalja koja je u stanju da samostalno proizvodi sisteme za radio-elektronsko ratovanje različitog dometa, kao i da su ruska sredstva REB jedna od najboljih na svetu.
Vesti o domaćem i stranom naoružanju možete pročitati OVDE.