NOVE RAKETE ZA SRPSKE HELIKOPTERE: Sovjetski "veterani" iz Avganistana postaju VISOKOPRECIZNE UBICE
Nedavno je na poligonu Nikinci testirana nova verzija rakete S-8 KOM koju proizvodi srpska vojna industrija.
Radi se o projektilu koji je modernizovan na bazi sovjetske/ruske rakete S-8, koja se masovno koristi u ruskoj armiji. Sa njom su opremljeni praktično svi borbeni helikopteri, uključujući i oklopljene jurišne avione Su-25. Radi se o neupravljivom projektilu, koje je posebno efikasan u borbi protiv neprijateljske sile, koja se nalazi na otvorenom prostoru ili u zaklonima. Ove rakete mogu da nanesu priličnu štetu i mehanizovanim ešalonima neprijatelja, koji se sastoje od borbenih vozila pešadije ili oklopnih transportera, piše portal Bog Rata.
JOŠ JEDAN "PANCIR S1E" STIGAO U SRBIJU! Treći deo isporuke dopremljen u Batajnicu
Ova zemlja želi da obučava VOJSKU PO SRPSKOM MODELU: Naši oficiri za primer svuda u svetu!
RUSI NAM ISPORUČUJU S-400?! Oleg Markejev otkriva - saradnja BRATSKIH ZEMALJA se uzdiže na NOVI NIVO
Konkretno, srpska verzija rakete se nalazi u ponudi kompanije Jugoimport SDPR. Njen kalibar je ostao identičan kao kod originala, i iznosi 80mm. Ukupna masa ne prelazi 12kg, što joj omogućava da razvije supersoničnu brzinu na kratkim razdaljinama. Naime ova raketa može da leti brzinom od 610 m/sek. i po tom elementu je brža čak i od Atake (550m/sek).
Efektivni domet srpske verzije rakete će najverovatnije iznositi 4,000+ metara. Ono što je veoma važno, njena kumulativno-razorna bojeva glava će biti u stanju da probije oko 400 mm oklopa. Na ovaj način se iz vazduha mogu napasti i najosetljivije zone kada je u pitanju oklopna zaštita tenka (vrh kupole). Tako da se sa relativno jeftinim sredstvom može uništiti tenk koji košta nekoliko miliona američkih dolara.đ
Srpski inženjeri rade i na visokopreciznoj verziji ove rakete. Ona će se na cilj navoditi pomoću laserskog snopa (poluaktivno navođenje). Verovatno će se izvesti o određene konstrukcione izmene kada je u pitanju dizajn same rakete, jer će ona morati da ima određena manevarske karakteristike radi korekcije njenog leta prilikom preciznog navođenja na cilj. Ovo će prilično da uveća borbenu efikasnost oružja, posebno kada je u pitanju dejstvo protiv tačkastih ciljeva kao što su npr. tenkovi, uporišne tačke i sl.
O ulozi neupravljivih nevođenih raketnih zrna S-8 prilikom sovjetske kampanje u Afganistanu, i danas kolaju legende. Naime, po svojoj efikasnosti nevođena raketna zrna se mogu usporediti sa dejstvom razornih vazduhoplovnih bombi. Raketni plotun udarnog helikoptera Mi-24 (poznatijeg kao "leteći tenk") ili taktičkog jurišnika Su-25 takođe naoružanog ovim raketama, garantovano je uništavao i najzaštićenije vatrene tačke neprijatelja, bez obzira na njihovu veličinu i stepen utvrđenosti.
Procene su da je u Afganistanu angažovano oko 250 "letećih tenkova" koji su učestvovali u akcijama raketiranja neprijateljskih pozicija. Oni su najčešće dejstvovali u paru, sa visine od 1300-1500 metara, prilikom čega su zasigurno naneli najveću količinu štete ako se uzme u obzir ukupan broj neprijateljskih gubitaka tokom celog rata. Bojeva glava nevođene rakete S-8 je imala sposobnost da u radijusu 15-17 metara nepovratno uništi ogroman procenat neprijateljske žive sile, ali i da značajno ošteti njegovu tehniku ili lakoolopljena borbena sredstva.
Kolosalno iskustvo u borbenoj upotrebi nevođenih raketnih zrna je došlo desetak godina kasnije, prilikom operacije ruskih bezbednosnih snaga na Kavkazu. Komandiri udarnih borbenih grupa koje su se nalazile u sastavu motorizovanih brigada ili jedinica specijalne namene, primetili su da bez obzira na svu jednostavnost u tehnologiji izrade ovih raketa i u njihovom "jeftinom" dizajnu, one rade fantastičan posao na terenu. Praktično, mnogi zadaci bi ostali nerešivi da nije bilo vazdušne podrške prilikom čega je neprijateljska odbrana "zasuta" ovim raketama.
Nevođena raketna zrna pripadaju takvom tipu naoružanja, koje se retko skladišti u magacinima. Ova municija je neizostavan deo borbene obuke pilota na udarnim helikopterima i jurišnicima, a tokom sukoba se u velikim količinama upotrebljava za rešavanje borbenih zadataka neposredne vatrene podrške trupama na zemlji.
Visoka efikasnost ovih projektila je još jednom demonstrirana prilikom poslednjeg sukoba u Siriji, gde ruska armija učestvuje u vojnoj operaciji slamanja do sada neviđene terorističke agresije koja se obrušila na tu zemlju. Eksperti su procenili da je 50% ukupnih gubitaka koje su pretrpeli borci tzv. Islamske države, posledica dejstva helikoptera i taktičkih jurišnika naoružanih lansirnim kontejnerima sa nevođenim raketnim zrnima.
Prilikom ovih dejstava i dalje se eksploatisao efikasan metod koji su sovjetski/ruski piloti upotrebljavali u Afganistanu. Koordinisana i masovna primena neupravljivih raketnih zrna, vazduhoplovnih bombi i automatskih topova stvara efekat "spaljene zemlje" što je bio osnovni preduslov da se konačno slomi brojčano nadmoćan i uporan neprijatelj.
RAME UZ RAME SA NAJBOLJIMA: Srpske KOBRE na zajedničkoj vežbi sa američkim kolegama (VIDEO)
POSLE PANCIRA STIŽU BUK I TOR?! Ako ovi PVO sistemi stignu u Srbiju, naša zemlja će biti NEDODIRLJIVA
NATO se oglasio o srpskom "panciru", spomenuli i SANKCIJE!
Pogledajte ekskluzivne snimke testiranja višecevnog raketnog lansera "TAMNAVA"
AMERIKA ZAPRETILA SRBIJI SANKCIJAMA: Zbog moćnog ruskog oružja, SAD poslale ULTIMATUM Beogradu!
PROVOZALI SU SE U "MILOŠU" Teško naoružana grdosija od 14 tona: Ovako iznutra izgleda MOĆNI OKLOPNJAK srpske vojske (VIDEO)