Novi dron-kamikaza će pojačati VOJSKU SRBIJE! Domaće inženjersko postignuće u rangu sa svetskim nivoom
Dron je plod rada Vojnotehničkog instituta
Vojska Srbije uvodi u naoružanje novi taktički kamikaza-dron koji je u rangu sa najboljim svetskim rešenjima.
STRAH I TREPET NEPRIJATELJA: Moćni Praga M53/59, razvijen u Čehoslovačkoj, a oprobao se i na jugoslovenskim ratištima (VIDEO)
NEZAPAMĆEN USPEH MOSKVE! Za samo 4 meseca prave oružje koje se stvara 8 godina
NEZAPAMĆEN USPEH MOSKVE! Za samo 4 meseca prave oružje koje se stvara 8 godina
POLONEZ NAJMOĆNIJI SAMOHODNI VIŠECEVNI RAKETNI SISTEM U EVROPI! Minimalnog dometa 50 km, a maksimalnog 300 km (VIDEO)
Radi se projektu koji je nastao zahvaljujući znanju i stručnosti inžinjerskog tima Vojnotehničkog instituta iz Žarkova, ali i na osnovu zahteva ministarstva odbrane Srbije koje je u poslednjih nekoliko godina izrazilo veliku želju za što brže uvođenje bespilotnih borbenih sistema u naoružanje Vojske Srbije.
Treba istaći da je srpska odbrambena industrija u koje spadaju i državne i privatne kompanije zahvaljujući takvoj strategiji završila i privela kraju čitav niz projekata bespilotnih letelica domaće proizvodnje poput bespilotne letelice “Pegaz”, “Osica”, “Vrabac”, “Obad”, IKA-20M, IKA-KAM itd čijom realizacijom i započinjanjem masovne proizvodnje bi Srbija postala regionalna sila u opremanju svojih oružanih snaga u oblasti bespilotnih letelica.
Ono što je posebno uočljivo je da se radi o kvadkopteru koji je naoružan protivoklopnim projektilom sa kumulativnom bojevom glavom efikasnom protiv tenkova, borbenih vozila pešadije, oklopnih transportera i sličnih oklopno-borbenih vozila.
Prema podacima proizvođača ovaj dron-kamikaza može osim protivoklopne rakete sa kumulativnom bojevom glavom da nosi i parčadno-razornu municiju kao što su razne vrste minobacačkih mina koje su veoma efikasne protiv neprijateljske žive sile.
U svakom slučaju u toku 2024. godine će po svemu sudeći doći do masovnijeg opremanja jedinica Vojske Srbije bespilotnim letelicama, ali će se sa njihovom masovnom proizdnjom pojaviti i manjak operatera ovim bespilotnim letelicama.