HVATAĆE IH KAO LEPTIRE: Rusi napravili raketu koja će moći da "zarobi" neprijateljske dronove
Izum je patentiran u martu 2021. godine
Naučnici Ruskog federalnog nuklearnog centra – Sveruskog naučno-istraživačkog instituta tehničke fizike, koji se nalazi u Snežinsku u Čeljabinskoj oblasti, napravili su aparat za borbu sa dronovima. Reč je o raketi iz koje se lansira mreža za hvatanje dronova, piše u dokumentu objavljenom na sajtu "Rospatenta".
ORL specijalista savetuje: Ovo je najbolji način da POBEDITE KAŠALJ!
RONILAC USNIMIO "LETEĆU TVRĐAVU" U DUBINAMA JADRANA: B-17 je bio strah i trepet Drugog svetskog rata (VIDEO)
GDE SI POŠAO MOMAK?! RUSKI MIG PRESREO NEPOZNATU LETELICU: Najmoćniji lovac demonstrirao silu u polarnom krugu (VIDEO)
Izum je patentiran u martu 2021. godine. Sastoji se od rakete sa blokom za navođenje, koja ispaljuje najmanje jedan kontejner sa mrežom i tegovima, pričvršćenim u uglovima mreže, na područje gde se nalazi dron. Ovi tegovi istežu mrežu i omogućavaju da se bespilotna letelica uhvati.
Uređaj ima i opremu za pronalaženje pravca.
Naučnici objašnjavaju celishodnost stvaranja sistema činjenicom da su slični projekti zamki za dronove, koji postoje danas u Rusiji, neefikasni za hvatanje brzih bespilotnih letelica sposobnih za izvođenje složenih manevara.
- Potrebno je sustići metu u vazduhu i brzinom kojom se letelica kreće "lansirati" mreže zamki, što je vrlo teško i dugotrajno. Za to vreme meta se može sakriti - napominju naučnici.
Eksperti nuklearnog centra u Snežinsku planiraju da reše problem povećavanjem početne brzine sa pričvršćenim izduvnim vodovima povezanim sa mrežom zamke, pomoću produženja okvira iz kojih izlazi zamka.
- Opremanje svake cevi, iz koje izlazi mreža, pokretnim delom ugrađenim u cev sa mogućnošću teleskopskog produženja kada teret leti iz cevi, omogućava, u poređenju sa prototipom, povećanje dužine cevi za bacanje. To dovodi do povećanja brzine svakog tereta u cevi i do smanjenja vremena potrebnog za postavljanje zamki za hvatanje brzih bespilotnih letelica, povećavajući efikasnost njegovog hvatanja - navodi se u izveštaju patenta.
Trenutno se radi na pripremi dokumentacije, planirana je proizvodnja i preliminarna testiranja prototipova kompleksa za borbu sa brzim bespilotnim letelicama. Napominje se da su njihove mogućnosti potvrđene proračunima.
Sveruski naučno-istraživački institut tehničke fizike u Snežinsku je jedno od ključnih preduzeća kompleksa nuklearnog naoružanja "Rosatom".
Njegov glavni zadatak je rešavanje naučno-tehničkih problema, povezanih sa obezbeđivanjem i održavanjem pouzdanosti i bezbednosti ruskog nuklearnog oružja. Institut, takođe, rešava probleme u nuklearnom energetskom kompleksu, nuklearnoj medicini, superkompjuterima i računskim tehnologijama.
Više vesti o domaćem i stranom naoružanju, pročitajte OVDE.