"AVION SUDNJEG DANA" IMA SAMO JEDNU NAMENU: Rusi se nadaju da nikada neće biti upotrebljen (FOTO/VIDEO)
Letelica je opremljena najrazličitijim sredstvima zaštite od oružja za masovno uništenje
Oružane snage Rusije će u bliskoj budućnosti dobiti nove štabne avione na bazi Il-96-400M dalekog dometa. Ovi vazdušni komandni centri su poznati i kao "avioni sudnjeg dana".
PlayStation i Xiaomi na poklon - pogledaj koliko je jednostavno da ih uzmeš
VAŠINGTON ZNA TAJNO ORUŽJE KREMLJA? Amerikanac istakao koliko je moćno - Alijansi se situacija uopšte ne sviđa
U RUKAMA RUSA NAJUBOJITIJE ORUŽJE: Kinezi oduševljeni - može uništiti američke nosače
Kako je precizirano, u ovom avionu će komanda i visoki zvaničnici zemlje moći da organizuju rad i upravljaju trupama. Trenutno tu ulogu imaju avioni Il-80, koji su u vojnoj službi više od 15 godina.
Dizajniran za globalni sukob
Ruske vazdušno-kosmičke snage raspolažu sa četiri ovakva aviona koje je državna korporacija "Rosteh" napravila za Ministarstvo odbrane zemlje na bazi Il-86. Taj vazdušni komandni punkt pripada drugoj generaciji takvih aviona.
Il-80 je napravljen za slučaj globalnog oružanog sukoba. Zamišljeno je da ove letelice uzleću kada nema kopnene infrastrukture ili kada je onesposobljena zbog, na primer, napada nuklearnim oružjem.
- To je kompleks jedinstven po svojim karakteristikama i obezbeđuje strateško upravljanje svim vrstama i rodovima Oružanih snaga - rekao je zamenik generalnog direktora "Združene korporacije za izradu instrumenata" Sergej Skokov.
Pojedinosti – pod velom tajne
Druga generacija aviona se odlikuje "žilavošću", smanjenom potrošnjom energije i modifikovanim karakteristikama težine i veličine, tvrde njihovi tvorci.
Međutim, ne zna se koja je oprema instalirana na njima - to je državna tajna. Zna se samo da su avioni opremljeni svime što je neophodno za komunikaciju sa svim vrstama i rodovima Oružanih snaga, kao i upravljanja njima. Postoje i zasebne kabine za putnike visokog ranga.
Spolja se lako može prepoznati po "grbi" koja se nalazi na prednjoj strani trupa iza kokpita.
U slučaju vojne uzbune i određenog ishoda događaja, najviši komandni sastav Oružanih snaga Ruske Federacije ukrcaće se u "avion sudnjeg dana". Na dužnost će zajedno s njim stupiti borbena posada koju čine operativna grupa oficira Generalštaba i specijalisti tehničke grupe odgovorne za rad specijalne opreme letelice.
"Avion sudnjeg dana" je opremljen najrazličitijim sredstvima zaštite od oružja za masovno uništenje i može da obavi svoju misiju čak i u slučaju uništenja kopnene navigacione opreme, kao i satelitske komunikacije.
Letelica je u stanju i da se snabde gorivom u vazduhu. Ovaj avion je prvi put poleteo davne 1985. godine, a od tada je prošao kroz brojne modernizacije. Međutim, svaka tehnika ima svoj resurs i zahteva zamenu novom – treća generacija jedinstvenog aviona se već priprema za puštanje u rad.
Postoji samo jedan pandan - američki
Specijalna tehnika ruskog "aviona sudnjeg dana" je jedinstvena. Pandani postoje samo u Sjedinjenim Američkim Državama - oni su takođe napravljeni za slučaj nuklearnog rata. Američka verzija „aviona sudnjeg dana“ je Boing E-4B "Najtvoč" koji je prvi let izveo 1973. godine.
Danas američko ratno vazduhoplovstvo ima četiri letelice E-4B. Pored njih, za vazdušne komandne punktove pripremljeno je 16 aviona Boing E-6 "Merkjuri", koji su proizvedeni 1989. godine.
U Rusiji su od 1987. godine napravljena četiri aviona Il-80. Prva modifikacija je ušla u Ministarstvo odbrane 1992. godine.
Više vesti o domaćem i stranom naoružanju, pročitajte OVDE.