OKLOPNE GROMADE SVETSKIH RAZMERA: Pet najboljih tenkova na današnjoj sceni naoružanja (VIDEO)
Diču se idealnom kombinacijom vatrene moći, zaštite i mobilnosti
Svet tenka - oklopnog borbenog vozila opremljenog velikim glavnim topom, gusenicama i čija je misija vođenje mehanizovanog ratovanja na savremenom bojnom polju - čini se kao da je pomalo stagnirao.
Većina tenkova, barem oni u zapadnim arsenalima, prilično su isti u pogledu ukupne sposobnosti.
Pet najsmrtonosnijih tenkova danas nisu nužno najnoviji ili najskuplji. Svaki od njih ima nešto što ga čini posebnim i izdavaja ga iz gomile, čineći ga izuzetno opasnim protivnikom na bojnom polju.
T-90A (Rusija) - Poslednji u dugom nizu tenkova koji se protezao još do kasnih 1940-ih, T-90 je najnapredniji uobičajeni tenk u inventaru kopnenih snaga Rusije. T-90 može pratiti svoje korene do srednjeg rezervoara T-54, a najdirektnije je povezan sa rezervoarima serije T-72/T-80. Rusija trenutno koristi stotine T-90A, dovoljno za potpuno opremanje jednog tenka i jedne divizije. T-90A je na vrhu među tenkovima za dugoročnu smrtnost. Iako je 125-milimetarska glavna puška 2A46M manje efikasna od svojih zapadnih vršnjaka, posebno 120-milimetarska L44 od Rinmetala, glatka cev L44 je smrtonosna na većim dometima zahvaljujući svojoj sposobnosti da ispaljuje protivtenkovske rakete iz cevi topa. Laserski vođena raketa 9M119M Refleks daje T-90A sposobnost da prodre u 700 milimetara valjanog homogenog oklopa ekvivalenta sa visokim stepenom tačnosti na dometima do 4 kmilometra.
M1 Abrams (Amerika) - Glavni borbeni tenk M1 Abrams standardni je tenk američke vojske i američkih marinaca. Od svog predstavljanja krajem 1970-ih, M1 je podvrgnut stalnom nizu nadogradnji, od uvođenja nemačkog dizajniranog 120-milimetarskog topa, do dodavanja oklopa od osiromašenog uranijuma i mrežnih mogućnosti kao što je Blu Fors Treker. M1 se na ovoj listi ističe kao neprikosnoveni kralj ere posthladnoratovskog perioda. Postavlja standard za idealnu kombinaciju vatrene moći, zaštite i mobilnosti.
Leopard 2 (Nemačka) - Leopard 2 je u mnogo čemu rođak M1. Oba su razvijena nakon neuspeha nemačko-američkog projekta tenka MBT-70. Dva tenka su približno identična po oružju i performansama, iako je američki tenk, sa trupom od osiromašenog uranijuma, teži i bolje zaštićen. Leopard 2 je dominirao na tržištu širom Evrope, a zemlje od Španije, preko Turske, pa sve do Norveške upravljale su velikim brojem ovog tenka.
Merkava 4 (Izrael) - Merkava ima odličnu zaštitu. Njegova kupola i prednji deo trupa su oštro fasetirani da pružaju maksimalnu oklopnu zaštitu pod svim uglovima, dajući kupoli ivicu poput noža. Motor tenka je u prednjem delu trupa. Ima aktivni zaštitni sistem Trofi, kombinaciju senzora i oružja nalik na pušku, sposobno za obaranje raketnih granata i protivtenkovskih raketa.
Čelendžer 2 (Ujedinjeno Kraljevstvo) - Iako je zasnovan na starijem Čelendžeru 1, opsežni redizajn rezultirao je rezervoarom sa samo pet posto zajedničkih delova sa svojim prethodnikom. Jedinstven među svetskim tenkovima, ovaj tenk i dalje je opremljen narezanom cevi, 120-milimetarskom puškom L30. Čelendžer 2 se smatra jednim od najbolje zaštićenih rezervoara na svetu, opremljen Kobam oklopom druge generacije, kompozitnom matricom keramike i metala sa superiornim kvalitetima u odnosu na tipični homogeni oklop valjanog čelikom. Rezultat je tenkovski oklop sposoban da porazi i kinetičku energiju i eksplozivne protivtenkovske hice.
Vesti o domaćem i stranom naoružanju pročitajte OVDE.