NOVI RUSKI PVO RAZBIJA ZAPADNU KONKURENCIJU: Već testiran u SIRIJI, sada će braniti nebo EVROAZIJSKOG DIVA
Najnoviji prenosni protivavionski raketni sistem "Verba" ("Vrba") uskoro će stupiti u naoružanje ruske armije.
Pre nekoliko dana prvi kontingent ovih sistema je prebačen u jednu od jedinica za protivvazdušnu odbranu u Burjatiji. Prema mišljenju stručnjaka, ovo je najnaprednije oružje ove vrste, značajno superiorno u odnosu na zapadnu konkurenciju, ali i na svoje prethodnike - komplekse "Strela" i "Igla".
TUTNJAĆE ULICAMA CRVENOG TRGA: Najmoderniji PANCIR-SM biće prikazan na vojnoj paradi u Moskvi (VIDEO)
SRPSKI VATRENI "OGANJ" STRAH I TREPET NA BALKANU: Modernizovana raketna artiljerija gađa vođenim raketama (FOTO)
IRANCI SE NE ŠALE: Uspešno testirana krstareća raketa nove generacije (VIDEO)
Zahvaljujući prenosivom protivavionskom raketnom sistemu, običan pešadinac može za nekoliko sekundi da uništi vazduhoplov vredan milion dolara, i da pobecgne od odmazde, skrivajući se iza prirodnih prepreka. Prenosni protivavionski raketni sistemi (na engleskom MANPAD) su se pojavili 1960-ih i zauvek su promenili pravila ratovanja. Oni su najveća pretnja pilotima koji su navikli da beže od protivavionskih raketa dugog dometa spuštajući se na male visine, piše RIA Novosti.
Prvi sovjetski raketni sistem "Strela-2" stupio je u službu 1968. godine i gotovo odmah je isproban "u praksi". Za vreme Jomkipurskog rata, sistemi za protivvazdušnu odbranu Egipta i Sirije su ovim raketnim sistemima pogodili oko 35 izraelskih aviona i helikoptera. U većini slučajeva, operateri su ostali nevidljivi neprijatelju do lansiranja, iako su delovali na maloj razdaljini.
Vremenom su ruski sistemi poboljšavani, pa su tako postojali i "Strela-3", "Igla", a sada i "Vrba", koja je prvi put predstavljena javnosti na forumu "Armija 2015".
"Vrba" je znatno superiornija u odnosu na prenosne protivavionske sisteme prethodnih generacija u borbenoj efikasnosti, - kaže vojni ekspert Aleksej Leonkov za RIA Novosti.
- U 21. veku se pojavila nova vrsta vazdušnih ciljeva, sa kojima "Strele" i "Igle" više ne mogu tako efikasno da se bore. Mislim na male, neupadljive dronove napravljene od kompozitnih materijala. Glavna karakteristika "Vrbe" je sposobnost pouzdanog otkrivanja i uništavanja takvih ciljeva - rekao je Leonkov.
A to je već dokazano u praksi u Siriji. Tako je 3. avgusta 2017. na kontrolnom punktu u Istočnoj Guti, ruska vojska je iz "Vrbe" oborila bespilotnu letelicu grupe Al-Nusra, koja je navodila artiljerijsku vatru džihadista. Bio je dovoljan samo jedan udarac.
Naravno, "Vrba" nije namenjna samo borbi protiv bespilotnih letelica. Može da pogodi avione, helikoptere i krstareće rakete na visinama od deset do 4.500 metara i na udaljenosti do šest kilometara. Američki Stinger, na primer, deluje protiv ciljeva koji lete ne više od 3.500 metara u dometu do četiri i po kilometra. Pored toga, "Vrba" je opremljena radarskim sistemom koja otkriva vazdušne ciljeve radijusu od 80 kilometara, što omogućava da prvi uočite neprijatelja i zauzmete poziciju za napad.
Automatizovani upravljački sistem uzima u obzir brzinu i smer letenja aviona ili krstarećih raketa i "raspoređuje" ih među strelcima naoružanim "Vrbama". Borci dobijaju precizne vektore za pucanje. Zanimljivo je da je "Vrba" kroz taktički kompleks "Barnaul-T" integrisana u opšti sistem protivvazdušne odbrane i može da koristi informacije o vazdušnim ciljevima koje su otkrili radari velikog dometa.
Glavna karakteristika protivavionske rakete "Vrba" je samonavođena glava projektila. Municija je opremljena trostrukim spektralnim tragačem koji deluje u bliskom i srednjem rasponu infracrvenih talasa, kao i u ultraljubičastom dometu. To čini raketu izuzetno preciznom tokom borbe: lako može razlikovati avion ili helikopter od "flerova", tačnije kontramera aviona. Zbog povećane preciznosti glave navođenja, zona zahvatanja i uništavanja tipičnih vazdušnih ciljeva u poređenju sa "Iglom" povećala se za dva i po puta.
Bojnu glavu rakete čini visokoeksplozivna fragmentaciona masa, teška dva i po kilograma, sa beskontaktnim osiguračem. Aktivira se u zavisnosti od brzine i smera kretanja meta. Snaga bojne glave je dovoljna da uništi motore većine letelica na visinama efikasnog delovanja kompleksa.
Kao i mnogi drugi prenosni raketni sistemi, Verba se ne mora koristiti samo "sa ramena", već se može instalirati i na brodove, oklopna vozila i helikoptere kao pomoćno protivavionsko oružje. Konkretno, najnoviji sistem protivvazdušne odbrane "Gibka-S" montiran je na oklopnom automobilu "Tigar" i nosi četiri lansera. Vrlo važna je činjenica da je "Vrba" mnogo lakša za održavanje nego "Igla". Raketi više ne treba dugotrajna priprema za lansiranje, novi dizajn kućišta znači da je moguće lansirati za samo nekoliko sekundi.
"Vrba" radi u svim prirodnim uslovima, u planinama kao i na moru, na temperaturama od - 50 do + 50 stepeni Celzijusa. Važno je i da "Vrba" odlično radi i u mraku, zahvaljujući ćinjenici da je opremljena posebnim uklonjivim noćnim optičkim sistemom "Mogli-2M." Velika većina savremenih kompleksa ove vrste koristi se samo tokom dana.
"Vrba" se već nalazi u arsenalu padobranaca i nekoliko motorizovanih streljačkih brigada.
NEVEROVATAN SNIMAK IZ KOKPITA "RUSKOG MEDVEDA": Strateške bombardere presreli AMERIČKI "RAPTORI" iznad LEDENOG SEVERA (VIDEO)
RAĐANJE MOĆNE CRNE AJKULE: Zašto je ruski Ka-50 zamenio Mi-24 (VIDEO)
Odobrena kupovina četiri ratna broda: Nemci obnavljaju mornaricu
SRPSKA ZVER JE SPREMNA! Novo oklopno borbeno vozilo M-20 MRAP 6x6 sigurnije od ŠVAJCARSKE BANKE! (FOTO)
VELIKI SKANDAL POTRESA AMERIČKU VOJSKU: Operacije mornarice i životi mornara dovedeni u opasnost