KAKO SU SOVJETI NEHOTICE POMOGLI AMERIMA DA NAPRAVE "CRNU PTICU" Supersonični avion postao je ponos Pentagona
Supersonični avion "Lokid SR-71" izveo je prvi let krajem decembra 1964. godine
Sovjetski Savez je nehotice "pomogao" Sjedinjenim Američkim Državama da naprave supersonični špijunski avion SR-71 "Blekbird", piše američki portal "Nešenal interest".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/11/untitled_design_-_2021-06-11t150323.096.png?itok=2LQ06wg3)
NOVI CIKLUS NIS-OVOG PROGRAMA ZAJEDNICI ZAJEDNO: U ekološke projekte u lokalnim samoupravama NIS ulaže 107,5 miliona dinara
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398700/munjeviti_udar.jpg?itok=LBapHbKO)
SNAŽNO, SNAŽNIJE, VOJSKA SRBIJE! "MUNJEVITI UDAR" GRMI NAŠOM ZEMLJOM: Otpočela provera borbene gotovosti armije (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/14/mig-29_foto_profimedia.jpg?itok=R3_zD3QM)
GORKA LEKCIJA KOJU SU AMERIKANCI NAUČILI: "Ne pokušavajte prestići MiG-23", bivši pilot otkrio veliku TAJNU (VIDEO)
Prema mišljenju autora članka Trevora Filseta, avion "Blekbird" ("Crna ptica") postao je svojevrsni simbol moći američkog Ratnog vazduhoplovstva, kao i domišljatosti proizvođača aviona.
Međutim, SAD ne bi trebalo da pripisuju zasluge samo sebi, jer je ključnu ulogu u pravljenju letelice imao Sovjetski Savez. Stvar je u tome što je osnova za američki SR-71 bio izviđački avion "Lokid A-12" koji je pravljen uglavnom od aluminijuma. Njegova aerodinamička konstrukcija omogućavala je da leti brzinom preko 2.000 milja na sat (više od 3.218 kilometara).
- Takva neverovatna brzina podrazumevala je da avion ne mora da izbegava protivavionske rakete ili da im se nekako suprotstavlja, jer ih je jednostavno mogao prestići - navodi američki novinar.
Ali pošto aluminijum nije mogao da podnese visoku temperaturu, koja je neizbežna pri tako velikim brzinama, proizvođači su počeli da eksperimentišu sa titanijumom, koji kombinuje lakoću i čvrstinu. Međutim, u SAD nije bilo dovoljno rezervi tog metala, dok ga je Sovjetski Savez aktivno izvozio. Na kraju je Centralna obaveštajna agencija realizovala operaciju tajne kupovine titanijuma, koristeći lažne korporacije i zemlje trećeg sveta kao posrednike.
- Naravno, da je SSSR znao da je titanijum koji su izvozili korišćen za pravljenje američkih aviona, sigurno ga ne bi prodavao. Sve i da SAD nisu imenovale cilj uvoza metala, u Moskvi bi se verovatno uznemirili što je Vašington iznenada zainteresovan za toliku količinu titanijuma - zaključuje Filset.
Supersonični avion "Lokid SR-71" izveo je prvi let krajem decembra 1964. godine, a 1998. je povučen iz upotrebe. Proizvedene su ukupno 32 takve letelice.
Više vesti o domaćem i stranom naoružanju, pročitajte OVDE.