ALBANIJA KUPUJE MOĆNO ORUŽJE: Proslavilo se na ratištu u Karabahu, da li Srbiji preti opasnost?
Izgleda da se samo čeka na ozvaničenje ugovora
Turski "bespilotni magnat" Bajkar otkrio je da je najnoviji kupac borbene bespilotne letelice Bajraktar TB2 - Albanija.
Podigni temperaturu na viši nivo: Uzmi 2.000 RSD i sastavi dobitni tiket!
IZRAEL RAZNEO RUSKI RAKETNI ČAMAC! Najnovije oružje ogromna pretnja za Crnomorsku flotu (VIDEO)
KINA IMA JEDNU OD NAJJAČIH ARMIJA NA SVETU: Si Đinping označio početak nove epohe, svi drhte pred njima
Albanija je najnoviji kupac zainteresovan za postizanje sporazuma o nabavci ovog konkretnog borbenog drona, koji je već u vlasništvu Azerbejdžana, Katara i Ukrajine i koji će biti isporučen Poljskoj prema nedavno potpisanom ugovoru.
Borbenim dronom upravljale su turske oružane snage (TSK) u Siriji i Libiji u raznim ulogama, od neutralizacije neprijateljskih sistema PVO ili obezbeđenja aerodroma, zajedno sa upotrebom azerbejdžanske vojske za zadavanje teških udaraca jermenskim snagama u Nagorno-Karabahu.
Nakon posete proizvodnom pogonu Bajraktara u Istanbulu, ministar unutrašnjih poslova Albanije Bledar Čuči je signalizirao da će njegova zemlja verovatno kupiti dron.
- Procenjujemo mogućnost upotrebe turskih UCAV-a u civilne i vojne svrhe u Albaniji - rekao je on.
Među zemljama koje koriste Bajraktar TB2 UCAV, interes Poljske bio je posebno važan pošto je postala prva država članica NATO-a koja se obavezala na kupovinu turskih dronova. Varšava je potpisala ugovor o kupovini 24 Bajraktara TB2 još u maju.
Vlasti u Turskoj kažu da je ta zemlja postala četvrti najveći svetski proizvođač dronova otkako je Ankara preuzela kormilo domaće proizvodnje kako bi smanjila oslanjanje na zapadno oružje.
Ako čak i Albanija, zemlja sa BDP-om od jedva 15 milijardi dolara, može da izdvoji 9 miliona za kupovinu dronova, onda je to dokaz efikasne turske reklamne kampanje svojih vojnih proizvoda.
Prethodno je Letonija nagovestila da bi mogla biti druga država članica Evropske unije i NATO-a koja bi nabavila turske dronove, posle Poljske.
Bajraktar je, prema rečima proizvođača Bajkar, najnapredniji sistem bespilotnih letelica na svetu u svojoj klasi sa svojom automatizacijom leta i performansama.
Ima rekordnu visinu od 8.200 metara za više od 24 sata u vazduhu i može da prevozi 150 kilograma tereta. Može da radi danju i noću sa korisnim opterećenjima.
Izvodeći aktivne izviđačke, nadzorne i obaveštajne letove, Bajraktar ima sposobnost da slike koje dobija, prima bez odlaganja i da napadne ciljeve svojom municijom.
Dron je prvi put isporučen turskim oružanim snagama (TSK) 2014. godine, a prvi put je nadograđen naoružanjem 2015. Trenutno ga koriste Žandarmerija, Generalni direktorat bezbednosnih snaga i Nacionalna obaveštajna organizacija (MIT).
Više vesti o domaćem i stranom naouružanju, pročitajte OVDE.