Albanci žele da se crni orao vijori u Crnoj Gori
Genci Nimanbegu predložio je Skupštini Crne Gore izmene Zakona o javnom redu i miru. Predlog je da se ukine zabrana isticanja simbola druge države na javnom mestu
Poslanik koalicije "Albanci odlučno" Genci Nimanbegu predložio je da se ukine zakonska odredba koja predviđa da se građani koji na javnom mestu istaknu ili upotrebe zastavu, grb ili bilo koji simbol druge države, bez odobrenja, kazne novčano ili zatvorom.
Zbog MILOGORACA Crnoj Gori preti HAOS! Opozcija na ulicama: Oslobodite Medojevića i Kneževića
Za ovaj prekršaj, Zakon predviđa da građani plate novčanu kaznu od 100 do 500 evra, ili da odsluže zatvorsku kaznu od 30 dana. Za isti prestup, firma koja na javnom mestu, bez odobrenja ili javnog poziva, istakne ili upotrebi obeležja druge zemlje, shodno Zakonu, platiće kaznu od 2.500 do 5.000 evra.
Prema oceni Nimanbegua, potreba donošenja zakona o izmenama Zakona o javnom redu i miru rezultat je praćenja primene njegovog 23. člana.
- Primera ime više. Tako su turisti u Budvi kažnjeni po prijavi Centra bezbednosti (CB) zato što su nosili albansku zastavu. Najnoviji slučaj je iz Ulcinja, kada je građanin, priveden u CB, morao da da izjavu zbog isticanja nacionalnog simbola za Dan zastave albanskog naroda i zaprećeno mu je novčanom kaznom - kazao je Nimanbegu.
On je naglasio i da je Crna Gora turistička destinacija u kojoj su istaknute desetine zastava građana i preduzeća, kao i turista koji posećuju Crnu Goru. Samim tim, kako tvrdi Nimanbegu, poštujući Zakon, svi oni bi trebalo biti kažnjeni, dodajući da je odredba samim tim diskriminatorska, te da je treba obrisati.
On je podsetio i da su prilikom usvajanja zakona pre sedam godina upozoravali na spornost, najavljujući da će njegova primena biti selektivna. Ukoliko se predlozi izmena Zakona o državnim simbolima usvoje, Nimanbegu smatra da će se ostvariti veći stepen ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori.
Priča o crnogorskim državnim simbolima već godinama je jedna od glavnih tema oko koje se Crnogorci ne mogu složiti, a to su nova zastava crvene boje sa grbom na sredini i zlatnim orlom, koja je pravoslavni narod takođe podelila, kao i himna "Majska zora", a posebno stihovi Sekule Drljevića. Nedavno je Vlada utvrdila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o državnim simbolima i Danu državnosti, kojim je za neustajanje na himnu predviđena kazna od 300 do 2.000 evra.
- Uvodi se obaveza javnih ustanova čiji je osnivač država odnosno Opština da se zastava stalno vije na zgradama u kojima su smešteni ti organi i te ustanove. Takođe u Predlogu izmena i dopuna Zakona uvodi se obaveza ustajanja prisutnih prilikom izvođenja himne Crne Gore, kao i odgovarajuća kaznena odredba ukoliko se prekrši ovaj član Zakona - saopštio je tim povodom tada ministar kulture Aleksandar Bogdanović.
Trobojka je i dalje vidljiva, ali jedino na slavama, svadbama, crkvenim praznicima i na političkim protestima. Sa druge strane, nadležni organi neretko zažmure kada se zavijore "dvoglavi orao" Albanije, hrvatska šahovnica ili ljiljani sa zastave Sandžaka, koja je lepršala i na svadbi sina funkcionera SDP-a, Džavida Šabovića.