"APEL ZA SREDOZEMLJE" Klimatska kriza je stigla, požari i oluje poharali pola Mediterana - šta možemo i moramo da uradimo?
Predsednici Hrvatske, Italije, Grčke, Malte, Portugala i Slovenije traže brz i učinkovit odgovor na posledice klimatske krize.
Predsednik Rrepublike Hrvatske sa svojim je kolegama, predsednicima Italije, Grčke, Malte, Portugala i Slovenije usvojio deklaraciju "Apel za Sredozemlje" kojoj je cilj podizanje svesti o potrebi učinkovitog i brzog odgovora na posledice klimatske krize, poručili su danas iz Kabineta predsednika Hrvatske.
Šest šefova država pozivaju sve sredozemne države, Evropsku uniju i međunarodnu zajednicu da se uključe u "zajedničke napore kako bi se zaustavili i preokrenuli efekti klimatske krize".
PRETE NAM EKSTREMNE HLADNOĆE? Vodeći svetski meteorolog otkriva sve o superćelijskim olujama: Ovo na Balkanu nikad nije bilo
UGAŠEN VELIKI ŠUMSKI POŽAR: Vatrogasci dežuraju i tokom noći (VIDEO)
OVAJ PRIZOR UTERUJE STRAH U KOSTI! U Sloveniji snimljen tornado, olujni sistem se bliži Srbiji (VIDEO)
Deklaracija šestoro predsednika podstaknuta je katastrofalnim šumskim požarima i drugim prirodnim katastrofama s kojima se ovog leta suočavaju građani i vlasti država širom Sredozemlja.
Tekst Deklaracije koju potpisuju predsednik RH Zoran Milanović, predsednica Grčke Katerina Sakelaropoulou, predsjdnik Italije Serhio Matarela, predsednik Malte Džordž Velja, predsednik Portugala Marselo Rebelo de Sosa i predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar objavljujemo u celosti:
- Kao što se i očekivalo, klimatska kriza je stigla i poprimila eksplozivne razmere, do te mere da se sada govori o "klimatskom vanrednom stanju". Generalni sekretar UN-a krajem jula je nazvao aktuelnu krizu stanjem "globalnog ključanja". Njeni su učinci posebno vidljivi u našoj regiji, Sredozemlju, koja je teško pogođena i izložena neposrednom riziku ne samo od nestašice vode i električne energije, već i od poplava, rasprostranjenih toplotnih udara, požara i opustinjavanja. Ekstremni prirodni fenomeni uništavaju ekosastav i ugrožavaju našu svakodnevicu, naš način života. Nema više vremena za gubljenje, nema više vremena za kompromise iz političkih ili ekonomskih razloga. Imperativ je delovati i preduzeti hitne, efikasne inicijative. Sve zemlje Sredozemlja moraju se koordinirati i reagovati, odnosno uključiti u zajedničke napore kako bi se zaustavili i preokrenuli efekti klimatske krize. Dužnost je svih nas da delujemo u tom smeru i da usvojimo konkretne politike u tom nastojanju. Podići javnu svest, obrazovati i nadahnuti u svima etiku odgovornosti prema okolini. Ne samo za sadašnjost, nego i za budućnost naše dece i naraštaja koji dolaze. Šefovi država sledećih zemalja Sredozemlja i članovi "Skupine Arraiolos" obvezuju se da će u potpunosti podržati zajedničko delovanje i inicijative te apeluju na Evropsku uniju, ostale zemlje Sredozemlja i međunarodnu zajednicu da ovo pitanje drže visoko na svojoj političkoj agendi.