Bednici! Milovci priznali Kosovo uprkos protivljenju 85 odsto Crnogoraca
Marković je izneo tvrdnju da će na putu ka EU i NATO Crna Gora podržavati i pomagati prištinske institucije
Crnogorski premijer Duško Marković u intervjuu za RTK uoči posete Prištini, 6. februara, rekao je da Crna Gora želi da vidi Kosovo u EU i NATO, ocenjujući da je crnogorska vlada imala viziju kada je priznala samoproglašenu nezavisnost Kosova, uprkos tome što je više od 85 odsto građana bilo protiv toga.
CRNOGORSKE IGRE MOĆI: Đukanović želi predsedničko mesto, ali prvo mora da prođe test u Podgorici
Kako prenosi sajt RTK na srpskom jeziku, Marković je izneo tvrdnju da će na putu ka EU i NATO Crna Gora podržavati i pomagati prištinske institucije, u onoj meri u kojoj to budu zahtevale tamošnje vlasti.
TAČI IMA NOVI PLAN ZA FORMIRANJE TZV. VOJSKE KOSOVA: Glavnu ulogu imaju Milo i Crnogorci!
Ocenio je i da zemlje regiona imaju tradiciju i kulturu i vrednosti, ali su zbog različitih istorijskih okolnosti u prošlosti izgubile prilike za evropsku perspektivu.
- Zbog toga tražimo od Evropske unije da jasno pošalje poruku vizije proširenja i evropske perspektive zemalja Zapadnog Balkana, uključujući naravno i Kosovo. Zbog toga je ova godina ključna za nas jer imamo nekoliko važnih događaja koji će opredeliti budućnost svake zemlje pojedinačno i regiona u celini - rekao je Marković.
On je dopisnici RTK iz Crne Gore kazao da Podgorica nema otvorenih pitanja sa Prištinom što se tiče pitanja demarkacije i ponovio stav Crne Gore da je za njih to pitanje okončano. Marković je naveo da će u utorak u Prištini pozvati kosovskog premijera Ramuša Haradinaja da donese hrabru odluku.
- Treba donositi odluke koje izvesno građanima nude mnogo više nego što oni danas imaju. Kada se Crna Gora opredeljivala da prizna Kosovo, u Crnoj Gori je bila uzavrela politička klima. Preko 85 odsto građana je bilo protiv odluke Vlade da prizna Kosovo. Ali mi smo ipak priznali Kosovo. Rekao bih, zbog takve odluke i takve vizije koju je crnogorsko rukovodstvo tada imalo, Kosovo uživa deo današnjih benefita kao zemlja koja ima evropsku i evroatlantsku perspektivu i stabilnost kao ključnu potrebu regiona - poručio je Marković.