BESMRTNI PUK MARŠIRA: Slike predaka, zastave ratnih jedinica i transparenti - Banja Luka proslavila Dan pobede
Venci su položeni na Trgu palih boraca na Spomenik žrtvama fašizma.
Maršom Besmrtnog puka u Banjaluci je danas obeležen Dan pobede nad fašizmom, kraj najkrvavijeg ratnog poglavlja u istoriji čovečanstva.
SMRT FAŠIZMU - SLOBODA NARODU: Srbija i svet obeležavaju Dan pobede u Drugom svetskom ratu
OČUVANJE MIRA I NEGOVANJE TRADICIJE: Poruke sa obeležavanja Dana pobede
POLICIJSKA AKCIJA U SARAJEVU: Na meti kabinet predsednika opštine Stari Grad
U maršu su učestvovali predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministri Vlade Republike Srpske, ruski amabasador u BiH Igor Kalabuhov, predstavnici Grada Banjaluka, Trećeg pešadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžinskog rata i NOB-a i brojni građani.
- Naša istorija, istorija srpskog naroda je stradalnička i časna, istorija narodne pobede - poručio je Dodik na obelezavanju Dana pobede nad fašizmom.
Obraćanje je započeto minutom ćutanja za žrtve tragičnih događaja u Srbiji prošle sedmice.
- Ovaj dan pripada svima koji su stradali u četiri godine rata koji je nametnuo fašizam. Borba je bila časna, mnogi su dali živote jer su smatrali da je to časno - kazao je Dodik, prenela je RTRS.
Istakao je da je narodno oslobodilačka vojska nesumnjivo bila antifašistička, ali i Srbi su imali i otadžbinski pokret.
Dan pobede nad fašizmom je istorijski dan za sudbinu celog sveta, izjavio je ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov nakon polaganja venaca na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.
Kalabuhov je poručio da je "ovo danas znak sećanja i pamćenja, poštovanja i ujedinjenja".
- Ovo je praznik koji ujedinjuje ruski i srpski narod koji je najviše žrtve podno u Drugom svetskom ratu, narodi koji su se nacionalno najviše oduprli fašizmu - rekao je Kalabuhov, dodavši da mu je izuzetna čast što je položio venac na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.
Učesnici "Besmrtnog puka" nosili su slike predaka, učesnika Drugog svetskog rata, zastave ratnih jedinica i transparente sa prigodnim porukama radi podsećanja na vojnike i civile iz Narodnooslobodilačkog rata koji su dali živote u borbi protiv fašizma.