ŠTA SI TO PIO, CRNI ČOVEČE? Alko-test izmerio 4,33 promila, policajci nisu mogli da poveruju očima
S. M. (58) je priveden i zadržan u stanici do otrežnjenja i otpušten je uz novčanu kaznu
Policija u Prnjavoru ostala je u šoku nakon što je za vikend zaustavila pijanog pešaka S. M. (58) koji je na alko-testu "naduvao" neverovatnih 4,33 g/kg u dahu!
DODIK OTKRIO ZBOG KOGA NE IDE NA SAMIT "BRDO-BRIONI" Jednu osobu ne može očima da gleda, objasnio i zašto
JUČE SE KUNE U VERU, DANAS NEĆE NA USTOLIČENJE NA CETINJE: Oscilacije Krivokapića - verom do stolice, ali ne stolicom za veru
"NIKO SE NEĆE IGRATI SA SRPSKIM ŽRTVAMA" Kamen bi zaplakao na Ozrenu, traži se pravda za 1.652 nestalih
Nije u pitanju nikakva greška ili neispravan uređaj za merenje za koji je, kako saznajemo u policiji, utvrđeno da je uredno kalibrisan. U Policijskoj upravi Banjaluka navode da je pešak kontrolisan 27. avgusta u Ulici Vida Nježića u Prnjavoru.
- Policijski službenici su vršeći redovne poslove i zadatke legitimisali S. M., koji je u učestvovao u saobraćaju kao pešak, krećući se kolovozom. Tokom legitimisanja odavao je utisak alkoholisanosti i alko-testiranjem mu je utvrđeno prisustvo alkohola u organizmu u količini od 4,33 g/kg - saopšteno je iz PU Banjaluka.
Dodaju da je S. M. priveden i zadržan u stanici do otrežnjenja i otpušten uz novčanu kaznu.
Mnogi se pitaju kako je S. M. uopšte davao znakove života ili kako je uopšte stajao na nogama.
Stručnjaci navode da su tolike koncentracije alkohola nespojive sa realnošću, jer testirana osoba ne bi trebalo da daje znakove života.
Međutim, sudski veštaci pojašnjavaju da je u praksi bilo sličnih situacija i da se to dešava u jednom od 10.000 slučajeva.
Najčešće je, kako navode, reč o alkoholičarima kod kojih je u krvi uvek prisutna određena koncentracija alkohola.
Njihov normalan nivo alkohola u krvi nakon prespavane noći može da bude oko 2,5 promila, koje tokom dana "dopune".
- Merenje tolike koncentracije ponekad je moguće i u situacijama kada ispitanik neposredno pre duvanja popije čašu žestokog pića, pa mu na sluznicama ostaju tragovi alkohola - saopštili su iz policije.
Tada će analiza krvi sigurno dati manji rezultat u odnosu od aparat u koji se duva - navode veštaci.
Rekorder
Prema podacima PU Banjaluka rekorder po izmerenom nivou alkohola u krvi je 58-godišnji T. D. iz Banjaluke kod koga je u avgustu 2018. godine izmereno 5,21 promil alkohola u krvi. On je priveden nakon što ga je partnerka prijavila za fizički napad. U stanici je alko-testiran i aparat je "zakucao" na 5,21 promil, da bi analizom krvi utvrdila da je je imao 4,91 g/kg alkohola u krvi.
Tri i po - kao anestezija, četiri - koma
Veštaci pojašnjavaju i kako alkohol najčešće utiče na pojedince. Tako se osobe sa više od dva promila već nalaze u stanju teškog pijanstva i obično im je potrebna pomoć da bi ustali ili hodali, a često ukoliko zadobiju neku povredu uopšte je ne osete. Preko 2,5 promila javljaju se ozbiljne smetnje u svim mentalnim, fizičkim i osetnim funkcijama, a postoji i rizik od gušenja. Preko tri promila osobe uopšte ne shvataju gde se nalaze i može doći do nagle nesvestice. Već preko 3,5 je moguća pojava kome i veštaci navode da se to stanje može uporediti sa hirurškom anestezijom. Osobe sa četiri i više promila obično zapadaju u komu, a moguća je i smrt.