TERAO SRBE DA PIJU KISELINU IZ AKUMULATORA PA IH UBIJAO: Zoran Milanović vratio zločincu odlikovanja, a sud mu ispočetka sudi
Suđenje Glavašu i saoptuženima za ratni zločin nad osječkim Srbima ponavljalo se i 2017. godine nakon što je Ustavni sud Hrvatske ukinuo osuđujuću pravosnažnu presudu
Suđenje Branimiru Glavašu i ostalim optuženima za ratni zločin nad Srbima u Osijeku 1991. godine, sutra će formalno krenuti ispočetka na Županijskom sudu u Zagrebu zbog izmene sudskog veća.
SRPSKIM VAKCINAMA NASTAVLJENA VAKCINACIJA U SARAJEVU: Srbija u dva dana donirala 15.000 doza vakcina građanima BiH
IZBOR ČLANOVA PREDSEDNIŠTVA BiH BIĆE IZMENJEN: Metju Palmer danas i sutra sa vodećim bosanskohercegovačkih političarima
USTAŠE UBIJALI ŽENE I DECU NA NAJGORI NAČIN - KLANJEM I MASAKRIRANJEM: Otkriven spomenik žrtvama u Donjoj Suvaji (FOTO)
Suđenje kreće ispočetka jer je sudija Tanja Pavelin, koja je vodila prethodno suđenje, izabrana za sudiju Visokog krivičnog suda.
Sudskim većem u ponovljenom suđenju predsedavaće sudija Dražen Kevrić, javljaju hrvatski mediji.
Glavaš, nekadašnji osječko-baranjski župan, osnivač HDZ-a i ratni čelnik sekretarijata za odbranu, kasnije osnivač i saborski poslanik Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje, odbacuje optužbe za zlostavljanja, mučenja i ubistva osječkih Srba.
Prethodno suđenje u slučajevima "garaža" i "selotejp" zakazano je nakon što je Vrhovni sud početkom januara 2020. ukinuo odluku vanraspravnog veća zagrebačkog Županijskog suda iz marta 2019. prema kojoj se ponovljeno suđenje Glavašu trebalo odvojiti od postupka ostalim optuženima.
Na prvom suđenju Glavaš i ostali osuđeni su na višegodišnje zatvorske kazne, ali je pravosnažnu presudu ukinuo Ustavni sud. Glavaš je do tada odradio i većinu osmogodišnje kazne u zatvorima u BiH gde je otišao uoči izricanja prve presude.
Glavaš je u međuvremenu u junu 2019. podnio krivičnu prijavu protiv Krunoslava Fehira za teško ubistvo i ratni zločin na štetu Čedomira Vučkovića, koju je Županijsko državno tužilaštvo odbacilo u julu 2020, navodeći da je veštačenje priloženo uz krivičnu prijavu izradila osoba iz Srbije koja, prema hrvatskim propisima, nema verodostojnost niti pravnu snagu u Hrvatskoj.
Fehir je na prvom suđenju Glavašu bio krunski svedok tužilaštva s obzirom na to da je u dobi od 16 godina u avgustu 1991. kao pripadnik tzv. Prištapske bojne, između ostalih, bio svedok mučenja Čedomira Vučkovića, kojeg su terali da pije kiselinu iz akumulatora u jednoj od garaža tadašnjeg Sekretarijata za narodnu odbranu u centru Osijeka.
Na prethodnom ponovljenom suđenju Fehir više nije imao status krunskog nego običnog svedoka, a Glavaš njegovo svedočenje smatra lažnim. Upravo njega smatra odgovornim za Vučkovićevo ubistvo, zbog čega ga je i prijavio, a prijavu je potkrepio i nalazom sudskomedicinskog veštaka Đorđa Alempijevića iz Beograda, koji je utvrdio da su za Vučkovića kobni bili hici koje je u njega ispalio Fehir, a ne ispijena kiselina.
Odbacivanje Glavaševe prijave podstaklo je Fehira da protiv Glavaša podnese krivičnu prijavu za lažno prijavljivanja krivičnog dela.
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović je krajem maja vratio Branimiru Glavašu sedam ratnih odlikovanja i čin general-majora koje mu je 2010. oduzeo tadašnji predsednik Ivo Josipović.