BRITANSKI EKSPERT: Zagreb kriv za pogoršanje odnosa s Beogradom
Zagreb je kriv za pogoršanje odnosa s Beogradom, a referendum u RS dokaz je disfunkcionalnosti BiH, kaže britanski ekspert za Balkan Džejms Ker Lindzi.
Odnosi Srbije i Hrvatske čine se najzategnutijim u poslednjih 20 godina i dok netrpeljivost iz Zagreba mnogi pripisuju agresivnoj izbornoj kampanji, profesor Londonske škole ekonomije strahuje da će tenzije nastaviti da rastu.
PROGOVORIO HRVATSKI ŠPIJUN ČOLOVIĆ: Na ispitivanju je izgovorio OVE REČI i razotkrio PRAVU ISTINU
- Veoma sam razočaran i zabrinut odnosima Srbije i Hrvatske u poslednjih godinu dana jer se jedno vreme činilo da dve države konačno grade pozitivan put. Prema mom mišljenju, breme krivice pada na Zagreb. Otkako se Hrvatska pridružila EU došlo je do značajnog porasta nacionalizma u zemlji. Činjenica da Zagreb sada pokušava da poremeti put Srbije ka EU je posebno nesretan razvoj događaja - kaže on.
Ker Lindzi dodaje da će, nažalost, sama EU učiniti vrlo malo povodom toga jer u ovom trenutku ima i više nego dovoljno unutrašnjih problema.
Referendum odlična prilika za Dodika
Na pitanje kako će najavljeni referendum u Republici Srpskoj uticati na odnose Beograda i Banjaluke, ali i Zapada i Istoka prema ovom delu Evrope, on kaže da je u pitanju odlična prilika za Milorada Dodika da stekne dodatne poene.
DODIK: Incko odavno u službi prosarajevske politike!
- Kriza oko referenduma samo je još jedan dokaz duboke podeljenosti Bosne. Nikada nije smelo da se dozvoli da takvo pitanje postane izvor budućih tenzija između zajednica. Naravno, razumem zbog čega dosta Bošnjaka smatra da je Dan Republike neukusna ceremonija i proslava. Ipak, da li je zaista bilo mudro insistirati na ovom pitanju kada postoji mnogo većih problema. Gledajući unapred, nisam siguran na koji način bi ovo trenutno moglo da se reši - kaže Ker Lindzi i dodaje da Dodik deluje odlučno u nameri da sprovede referendum.
Ker Lindzi naglašava da, pored svega, halabuka oko referenduma pokazuje da Bosna ostaje izuzetno disfuncionalna država i da deluje da nijedna od zajednica nema realnu želju da takvo stanje popravi.