BURA DUŽ JADRANSKE OBALE: Šta se dešava sa morem u regionu? Ovo treba da znaju svi koji se tamo kupaju
Narednih dana temperatura mora bez bitnijih promena.
Ovogodišnje leto prolazi na Mediteranu u znaku vedrog i vrelog vremena, uz temperature vazduha i iznad 40°C. Sve ovo dovelo je i do neverovatnog zagrevanja Sredozemnog, ali i okolnih mora, pri čemu vrednosti dostižu i 30°C.
Nikad više nije bilo zagrejanije i Jadransko more, uz vrednosti od 26 do 30°C.
Ipak, poslednjih nedelju dana duž jadranske obale duvao je često jak severoistočni vetar, odnosno bura. Bura je leti vrlo vruć i suv vetar, ali duva sa kopna prema moru i to je dovelo da toplija voda bude potisnuta ka pučini, što je dovelo do pada temperature za nekoliko stepeni duž cele istočne obale Jadranskog mora.
Najdrastičnija promena u Crnoj Gori
Najdrastičnija promena zabeležena je duž crnogorske obale Jadrana, pa su tako vrednosti vode sa 26 do 29°C, opale na 24°C, a kod Bara i Ulcinja na samo 20°C, što je znatno ispod proseka za najtopliji deo godine, s obzirom na to da je prosek temperature Jadrana za ovaj deo godine od 25 do 27°C.
Ono što je interesatno da je temperatura vazduha vrlo visoka, uz vrednosti i iznad 35°C, a da more između Bara i Ulcinja ima vrednosti oko 20°C, što su prosečne vrednsti za kraj maja.
Sve ovo govori koliki lokalni efekat ima bura na temperaturu mora Jadrana neposredno uz samu obalu, ali isto tako taj efekat već je daleko manji na pučini, gde je i više nego toplo, uz temperature od 26 do 28°C, naročito na zapadnoj, odnosno italijanskoj obali.
Kako bura ima lokalni efekat, tako jugo, odnosno južno strujanje ima mnogo veći efekat i donosi zagrevanje vode i porast temperatura.
Narednih dana temperatura mora bez bitinijih promena.
Izvor: Srbija Danas/Telegraf.rs/Autor: Đorđe Đurić/Preneo: Nenad Đukić