NI ŽUTA BANKA ZA NAŠE LJUDE! Vlada Crne Gore, poput prethodnih, nastavila sa diskriminacijom srpskih institucija
Institut za srpsku kulturu iz Nikšića čeka licencu za rad, jer bivša vlast nije htela da im je dodeli iako su zadovoljili stroge kriterijume po Zakonu o naučnoistraživačkoj delatnosti.
Mada se očekivalo da će nova vlada Crne Gore posle pada Đukanovićevog režima finansijski pomoći rad srpskih institucija to se nije dogodilo, a poslednja nada je nestala kada je u Skupštini usvojen budžet bez stavke o Srbima, dok je zdušno nastavljeno sa obilatom pomoći crnogorskim i dukljanskim institucijama.
OD DANAS U BIH NA SNAZI SKANDALOZNA ODLUKA: "Inckov zakon" uvreda za Srbe, Banjaluka spremila žestok odgovor
ZEMLJOTRES POGODIO ALBANIJU, TRESLA SE I CRNA GORA: Oglasili se iz seizmološkog centra
LUDAČKA SREĆA U NESREĆI: Vozio nekontrolisanom brzinom, pa se survao u kanal - desilo se nešto NEVEROVATNO (VIDEO)
Profesor dr Budimir Aleksić, direktor Instituta za srpsku kulturu iz Nikšića kaže u razgovoru, za "Novosti", da se podrška očekivala tim pre što je predsednik Vlade Zdravko Krivokapić jedan od osnivača i utemeljivača Instituta i pokretača inicijative za njeno osnivanje.
- Državnim budžetom koji je nedavno usvojen nijedan cent nije predviđen za naš institut, ali ni za jednu srpsku naučnu, nacionalnu i kulturnu instituciju - kaže Aleksić.
- Novac je uskraćen Matici srpskoj, Društvu srpskih književnika Crne Gore i Hercegovine, Srpskom narodnom vijeću, Udruženju književnika Crne Gore koje je najstarija kulturna i književna asocijacija i koja ima tradiciju, a čiji članovi su bili blaženopočivši mitropolit Amfilohije, Mihailo Lalić, Dušan Kostić, Momir Vojvodić i mnogi drugi veliki pisci.
To nas je veoma iznenadilo i ono se ne može tretirati drugačije nego kao diskriminacija.
Aleksić ističe da se istovremeno za crnogorske, dukljanske institucije daju ogromna sredstva - Maticu crnogorsku, Nezavisno društvo crnogorskih književnika i takozvani Fakultet za crnogorski jezik i književnost Adnana Čirgića na Cetinju, za koji se izdvaja više od 700.000 evra! Profesor podseća da je poslanik Demokratskog fronta Dejan Đurović imao amandman na zakon o budžetu koji je predstavnik Vlade odbio, a njime je bila predviđena samo simbolička pomoć za Maticu srpsku i Institut za srpsku kulturu od po 50.000 evra godišnje.
Sagovornih podseća da je Institut formiran 2016. godine na inicijativu dvadesetak univerzitetskih profesora, doktora nauka i književnika iz Crne Gore. Među njima je bio i aktuelni premijer Zdravko Krivokapić.
- Tražili smo podršku od vlada Mila Đukanovića i Duška Markovića i odgovorili su da za nas nemaju sredstava. Došlo je do komunikacije sa tadašnjim premijerom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem koji je počeo da podržava kulturne i nacionalne ustanove srpskog naroda u Crnoj Gori. Do izgradnje Srpske kuće nismo imali svojih prostorija nego smo se na razne načine snalazili.
Još čekaju na licencu
Institut za srpsku kulturu iz Nikšića čeka licencu za rad, jer bivša vlast nije htela da im je dodeli iako su zadovoljili stroge kriterijume po Zakonu o naučnoistraživačkoj delatnosti.
- I pored toga prethodna ministarka nauke Sanja Damjanović nije htela iz evidentno političkih razloga da nam dodeli licencu, a evo sada čekamo da državna sekretarka u novoj vladi Crne Gore, Ministarstva prosvete, nauke, kulture i sporta ispoštuje zakon kako bismo konačno rešili ovaj problem - kaže Budimir Aleksić.