DVOSTRUKI ARŠINI BRISELA: Samoopredeljenje važi za Katalonce, ALI NE I ZA SRBE?!
Ima li EU dvostruke aršine kada je u reč o pravu na samoopredeljenje?
Dok se o zahtevima Katalonije otvoreno raspravlja u Briselu, Republici Srpskoj se takvo pravo osporava. Da li je međunarodno pravo jednako za sve?
Iako je ustav Španije jasno propisao da referendum ne može biti sproveden u jednoj pokrajini, nego na celoj teritoriji, izgleda da su se evropski parlamentarci setili da ne mogu ignorisati volju naroda. Ovaj put nisu usvojili rezoluciju kojom Kataloniju optužuju za sececiju ili narušavanje ustavnog poretka Španije. Stali su iza demokratskog principa referenduma - koje često i sami krše.
EKSKLUZIVNO: Ovu borbenu vojnu tehniku Srbija dobija od Belorusije
- Ovo pitanje sada je vidljivije u Evropi, iako je u nadležnosti Ustava Španije. Interesuje me na koji način će biti ovo rešeno - rekla je Ana Sibila, član Evropskog parlamenta.
Helga Stevan, takođe član Evropskog parlamenta kaže: "Saglasna sam sa katalonskom vladom zato što je pravo naroda da odluči o svojoj budućnosti".
Da prava nisu jednaka za sve iako je demokratija najčešće ponavljana reč, potvrdilo se i na primeru Republike Srspke, koja je isto kao i Katalonija pokušala da referendumom zaštiti interes svog naroda - smatra struka.
TRAMP UKIDA NATO PAKT?! Američki predsednik presekao ČVRSTOM odlukom!
Evropski parlament rezolucijom je osporio Srpskoj pravo na referendum o pravosuđu, a ista matrica ponovila se kada je referendumom pokušala da zaštiti dan nastanka. Stali su iza odluka Ustavnog suda BiH - iako su po međunarodnom pravu one bile nelegitimne.
- Što se tiče Katalonije ona je definisana Ustavom Španije, dok je Republika Srpska prihvaćena i definisana Dejtonom. Katalonija po Ustavu ne bi mogla da se odcepi referendumom, ali to onda osporava referendum kao jedno od osnovnih prava naroda na samoopredeljenje - smatra Vladislav Jovanović, bivši šef diplomatije SR Jugoslavije.
Da pravo i pravda često ne idu zajedno, upozoravaju i stručnjaci koji ističu da se Evropa vodi duplim aršinima. Podsećaju da su moćne zapadne sile kršile pravo na samoopredeljenje naroda kada su to pravo dali nacionalnoj manjini na Kosovu.
- Niko ne govori o nekima koji su to pravo zloupotrebili poput Albanaca koji su nacionalna manjina. Sproveli su referendum i na osnovu toga je priznato pravo na samoopredeljenje - kaže Milovan Milutinović, doktor političkih nauka.
NOVI SRPSKI VLADAR NEBA: Ovo je prvi bespilotni helikopter naše zemlje (FOTO)
Osporavanja Srpskoj da zaštiti interese naroda vide kao kontinuirani nastavak Bošnjaka da Srpsku izbrišu iz Dejtona i unitarizuju BiH, a međunarodne partnere u tim namerama su našli jer, kako ocenjuje struka, Srpka gleda prema Rusiji.
- Svet ima duple aršine. Moćni svetski krugovi, kreatori novog svetskog poretka podržaće stavove bošnjačkih krugova a s tim se sukobljavamo već 25 godina - dodaje Milutinović.
Da je volja naroda jedina suverena i da nema političkih, sudskih, zakonodavnih ili drugih institucija koji bi je derogirali, pokazala je istorija nastanka danas velikih svetskih sila poput Francuske.
Referendumom iz 1962. godine oko 62 odsto građana Francuske izjasnilo ZA promene ustavnih odredbi, iako za to nisu imali podršku oba doma francuskog parlamenta. Podržali su Šarl de Gola, inicijatora tog Ustava i oca "pete republike".