GODINU DANA OD USVAJANJA SRAMNOG ZAKONA O SLOBODI VEROISPOVESTI: Da li će se konačno to pitanje rešiti?!
Prošlo je godinu dana, od kada je bivša Vlada Crne Gore, usvojila predlog Zakona o slobodi veroispovesti, odnosno kada je isti stavljen u proceduru
Prošlo je godinu dana, od kada je krenuo sunovrat Demokratske partije socijalista (DPS) - kada je, sada već, bivša Vlada Crne Gore, usvojila predlog Zakona o slobodi veroispovesti, odnosno kada je isti stavljen u proceduru.
MILO ĐUKANOVIĆ MORA DA SE POVUČE! Postoji samo jedan način za SPAS Crne Gore
SKANDAL U CRNOJ GORI! MILOV REŽIM NE MOŽE DA SE POMIRI SA PORAZOM: Pijani policajac napao učesnike auto-litije (VIDEO)
MEDOJEVIĆ ZAGRMEO NA NOVU VLADU CRNE GORE: "Kad svima ovo bude jasno, biće kasno…"
Tog dana, 5. decembra 2019. godine, desio se preokret u celoj državi, preokret u samom narodu. Bivša Vlada Crne Gore utvrdila je na tadašnjoj sednici predlog Zakona o slobodi veroispovesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica.
Nezadovoljstvo kod naroda pokrenulo je masovne litije, koje su zadivile čitav svet, koje su se uglavnom održavale četvrtkom i nedjeljom... i koje su na kraju, i doprinele pad Demokratske partije socijalista (DPS) i doskorašnje Vlade.
Nakon toga, 27. decembra, Skupština Crne Gore je glasovima vladajuće koalicije (DPS, SD, Liberalna partija, Bošnjačka stranka, Hrvatska građanska inicijativa i Forca) i tri poslanika SDP usvojila tzv. Zakon o slobodi veroispovesti.
Tom prilikom, uhapšeni su svi poslanici Demokratskog dronta (DF), koji nisu podlegli pritisku, i koji su protestvovali zbog usvajanja "zakona".
To je bila "kap koja je prelila čašu" i čime je nezadovoljstvo građana Crne Gore iz dana u dan raslo. DPS-u su, polako ali sigurno, "okretali leđa", što se i pokazalo upravo na svenarodnim litijama, gdje je prisustvovao veliki broj njihovih glasača, a što je i rezultiralo pobjedom opozicije na parlamentarnim izborima 30. avgusta ove godine.
"Od kapitalnog značaja za demokratiju"
Zakonom o slobodi veroispovesti predviđa se da država postaje vlasnik svih verskih objekata koji su izgrađeni do decembra 1918. godine ukoliko verske zajednice ne dokažu vlasništvo nad njima.
- Dobili smo jedan moderan i veoma liberalan - u odnosu na okruženje - tekst zakona, koji na sveobuhvatan način omogućava da svaki građanin, postupajući po sopstvenoj savjesti, bude ili ne bude vernik neke verske zajednice, pri čemu država štiti imovinu i kulturno blago koje pripada svim građanima... i obezbeđuje da zakoni Crne Gore važe na njenoj celokupnoj teritoriji - rekao je nakon sednice novinarima u Vladi, tadašnji ministar pravde Zoran Pažin.
Pažin je tada rekao da Vlada usvajanjem predloga zakona ispunjava ustavnu obavezu "od kapitalnog značaja za demokratiju", navodeći da je njena namera bila da u otvorenom dijalogu sa verskim zajednicama dođu do rešenja koje će u najmanjoj meri deliti Crnu Goru, istovremeno poštujući najviše međunarodne pravne standarde.
On je tada istakao da se novim zakonom garantuje pravna sigurnost svim verskim zajednicama, kao i korišćenje verskih objekata, ocenjujući "neosnovanim i neutemeljenim spekulacije da, (tadašnja) Vlada, "ima nameru bilo koga da iseljava ili mu otima hramove".
Novi Zakon tretira kao kulturno dobro državnu imovinu koju koriste vjerske zajednice, a odnosi se na izgrađene verske objekte ili zemljište pribavljeno iz javnih prihoda koji su bili u državnoj svojini prije 1918. godine. To se, kako predviđa "zakon", međutim, neće odnositi na objekte ili zemljište za koje postoji dokaz o pravu svojine verskih zajednica nad tim objektima ili zemljištem.
Srpska pravoslavna crkva, kako je tada smatrala, smatra i dalje - da je novi "zakon" diskriminatorski prema toj verskoj zajednici, te da se njegovim odredbama pokušava oteti imovina SPC u Crnoj Gori koja, po njima, ima svoju "osmovekovnu kanonsku jurisdikciju na prostoru današnje Crne Gore".
Krivokapić: Pripremljene izmene Zakona o slobodi veroispovesti
I desila se istorija. Pad DPS-a.
Poslanici parlamentarne većine su u petak, 4. decembra, dali podršku mandataru Zdravku Krivokapiću, čime je i zvanično izabran za predsednika Vlade Crne Gore.
Premijer Zdravko Krivokapić je, nakon izglasavanja nove Vlade, kazao da su već pripremili izmene Zakona o slobodi vjeroispovesti i da će to biti Vladin prvi konkretni korak, te i da je njihov jedini cilj - da ne razočaraju građane Crne Gore.