HRVATSKA POLITIKA JE ZAGLAVLJENA U 80-IM, AKO NE I U 40-IM GODINAMA: Britanci opleli po USTAŠAMA!
Ugledni londonski list "Ekonomist" prikazao je trenutnu politiku Hrvatske.
Posle raznih prepucavanja hrvatskih i srpskih lidera, američki novinari su predstavili svoju tačku gledišta na dešavanja u Hrvatskoj. Smatraju da je hrvatska politika zaglavljena u 80-im godinama, a ne i u 40-im godinama prošlog veka.
Verodostojno prenosimo ceo tekst:
- Koki papagaj je proračunata ptica. Pripadao je maršalu Josipu Brozu Titu, dugogodišnjem jugoslovenskom lideru, koji je preminuo 1980. godine. Koki živi na hrvatskom ostrvu Brioni, gde je Tito provodio po šest meseci godišnje, i gde su vile i dalje rezervisane za hrvatske vođe. Ako su posetioci te sreće, Koki će ih opsovati, ili će skičati "Tito! Tito! Tito!". Da ima širi vokabular, Koki bi razotkrio mnoge mračne tajne Hrvatske, koje je sigurno načuo.
PREKIDA SA UVREDAMA? Ustaša Milanović "neće više kritikovati" Vučića i Nikolića!
Šesnaestog avgusta, Hrvatska je ušla u novu izbornu sezonu, i ona je mera hladne politike ove države čije je glavne stavke Koki možda načuo pre više decenija.
Uzmimo, na primer, ubistvo Stjepana Đurekovića koji je upucan i izboden do smrti mesarskim nožem u Nemačkoj 1983. godine. Đureković je bio politički emigrant aktivan u hrvatskim nacionalnim krugovima. Trećeg avgusta, nemački sud je osudio na doživotnu robiju Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, dva bivša jugoslovenska tajna agenta, za organizovanje Đurekovićevog ubistva.
OGLASILA SE KOLINDA: Razgovaraću sa Vučićem kada prođu izbori u Hrvatskoj
Glavne hrvatske partije SDP i HDZ se međusobno ne slažu šta ovo znači. Zoran Milanović, lider SDP, koji je bio premijer Hrvatske od 2011. do ove godine, borio se da spreči izručenje dvojice osuđenih. Pristalice HDZ kažu da socijal-demokrate štite dvojicu muškaraca odgovornih za ubistvo hrvatskog nacionaliste. SDP odgovara da su ubice imale bliske veze sa Franjom Tuđmanom, prvim nezavisnim hrvatskim premijerom 1991. godine i jednog od osnivača HDZ.
Dve partije se ne razlikuju toliko po svojim trenutnim platformama, koliko po istoriji. SDP prisvaja antifašističke zasluge Titovih komunističkih partizana, koji su se borili s okupatorima u Drugom svetskom ratu. Suprotno tome, mnogi u HDZ-u dive se ustašama, nacističko-kvislinškom pokretu. Nemačka presuda samo je dodatak njihovim istorijskim nesuglasicama. Još jedan nedavni sukob izbio je oko HDZ-ovih ministara koji su došli na otkrivanje spomenika hrvatskom nacionalisti čija su postignuća uključivala i ubistvo jugoslovenskog ambasadora u Švedskoj 1971. godine. Neki su ovo shvatili kao jadnu formu.
DODIK O MILANOVIĆU: Kao većina hrvatskih političara vuče viševekovni kompleks od Srba!
Sav taj folklor baca senku na važnije teme. U hrvatskoj politici haos vlada već mesecima. Prošli izbori su se održali u novembru, ali koalicija koju je HDZ nakon njih formirao raspala se u junu zbog korupcijskog skandala koji se tiče nacionalne naftne kompanije. HDZ je nakon toga otpustio svog dotadašnjem lidera, koji je dozvolio da više uticaja dobiju ustaški elementi. Novi lider Andrej Plenković je umereni zastupnik u Evropskom parlamentu i nastoji da vrati svoju stranku u centar. Kaže da prezire populizam koji se širi Evropom. Kada je reč o istorijskim temama, kaže da je Hrvatskoj potrebna smirena rasprava o zločinima i ustaša i komunista.
Jedan od razloga zbog kojih se dve vodeće stranke toliko bave prošlošću je njihov ne baš sjajan rezultat u rešavanju aktuelnih problema. SDP je iza sebe ostavila katastrofalne rezultate nakon silaska s vlasti, gospodarstvo je padalo četiri godine. Pre njih je vladao HDZ, koji je došao na loš glas zbog korupcije, a u proteklom kratkom mandatu ni to se nije promenilo. HDZ trenutno zaostaje u anketama, ali nijedna stranka neće osvojiti dovoljno glasova kako bi mogla sama da vlada nakon izbora 11. septembra. Neki analitičari predviđaju stvaranje velike koalicije dve najjače stranke, iako gospodin Plenković tvrdi da to nije opcija.
LINTA: Političari Hrvatske "pljuju" po Srbima jer većina njih mrzi sve što je srpsko
Zbog činjenice da su toliko opsednuti istorijom, možda i nije čudno da je u televizijskoj debati gospodin Milanović pokušao da pridobije HDZ-ove birače ponosno otkrivajući da mu je deda bio ustaša.
Mnogi se zgražaju nad ovakvim taktikama. Boris Miletić je predsednik regionalne stranke koja upravlja Istrom, područjem na kojemu živi Koki. Glavni oslonac tamošnje ekonomije je turizam. Ova je sezona, kaže Miletić, bila fantastična, možda najbolja od rata, pri čemu misli na hrvatski sukob sa srpskim snagama koji je trajao od 1991. do 1995. godine. Ali njegovo raspoloženje se menja. Kaže da je prepiranje o ustašama i prošlosti stvarno sramotno. "Moramo početi da razgovaramo o budućnosti", kaže Miletić i navodi reforme koje su i HDZ i SDP godinama obećavali: decentralizacija, racionalizacija teritorijalne podele itd. Nažalost, u Hrvatskoj se vodeće političke stranke ne čine sposobnim da rade bilo što drugo osim vraćanja na staro i ponavljanja jednog te istog, poput papagaja - zaključuje časopis Economist.