KADA ĆE OSTATAK REGIONA KRENUTI SA VAKCINACIJOM? Od zemalja bivše Jugoslavije, Srbija prva otpočela proces imunizacije
U Srbiju je, da podsetimo, stiglo 4.870 doza
Srbija je jutros započela sa vakcinisanjem svojih stanovnika i time postala prva u regionu i jedna od prvih u Evropi koja je otpočela ovu proceduru. Od zemalja bivše Jugoslavije, posle naše zemlje, prve će to učiniti Hrvatska i Slovenija, a mediji u BiH pišu da bi upravo ta država mogla da bude poslednja u Evropi koja će krenuti sa vakcinisanjem svojih građana.
NESREĆA U CRNOJ GORI: Srušio se most u izgradnji, stanje povređenih kritično!
KAKVA PROZIVKA PREDSEDNICE VRHOVNOG SUDA: Medenica slavila u Knjazu, da li odlazak u penziju ili u Spuž?
ISUS HRISTOS JE BIO MAKEDONAC: Bugarski političar izneo urnebesne "istorijske činjenice"
Fajzerovu vakcinu protiv korona virusa jutros je prva primila premijerka Srbije Ana Brnabić. Ona je tako postala prvi premijer jedne evropske zemlje koji je to učinio.
U Srbiju je, da podsetimo, stiglo 4.870 doza i očekuje da se će početkom januara stići dodatnih 16.000. Tokom prvog meseca u godini očekuju se i značajno veće doze kineske vakcine Sinovak, a potom i ruske Sputnjik Ve. Premijerka Brnabić rekla je i da se očekuju dodatne količine AstraZeneke početkom drugog kvartala.
Šta je sa ostatkom regiona?
U Hrvatskoj i Sloveniji će simbolično vakcinisanje započeti kada i u ostatku Evropske unije, odnosno 27, 28. i 29. decembra. Ostatak regiona će morati da sačeka malo duže.
Prema zvaničnim podacima, Hrvatska je naručila 5,6 miliona doza vakcine protiv kovida-19 od različitih proizvođača, što znači da bi tom količinom pokrila oko 70 odsto stanovnika.
Dakle, Hrvatska je naručila vakcine od AstraZeneke, Fajera i Moderne, ali i Džonson i Džonsina i KjurVaka.
Prvo, kako je slučaj u celoj EU, stižu Fajzerove vakcine, a 9.750 doza biće raspoređeno onima u domovima za stare i zdravstvene radnike koji rade sa kovid pacijentima.
I Slovenija će u prvoj isporuci dobiti 9.745 doza, a takođe će prvo da budu vakcinisani ljudi u staračkim domovima, kao i zdravstveni radnici i najosetljivije grupe, navodi agencija Beta.
U Severnu Makedoniju prve vakcine trebalo bi da stignu u martu 2021, očekuje ministar zdravlja Venko Filipče. Preko Kovaksa (COVAX) je naručeno 833.000 doza za vakcinaciju 400.000 građana i plaćen avans.
Prema najavi zdravstvenih vlasti u Skoplju, "cilj je da se 60 do 70 odsto stanovništva vakciniše, jer eksperti smatraju da je to dovoljno da se stekne imunitet". Prioritet će, prema najavi ministra imati zdravstveni radnici i hronični bolesnici od plućnih i srčanih bolesti, a medju prvima će biti vakcinisani i pripadnici policije i vojske.
Kada će u Crnoj Gori početi vakcinacija protiv korona virusa i koju vakcinu bi građani te države mogli da dobiju još nije poznato. Novi direktor crnogorskog Instituta za javno zdravlje Igor Galić rekao je rekao da bi vakcinacija "mogla da počne u prvom kvartalu naredne godine, a možda i pre".
Šta čeka BiH?
Bosna i Hercegovina će među poslednjim zemaljama, a verovatno i poslednja početi vakcinaciju svojih građana protiv korone. Kako se navodi, razloga zašto je to tako je mnogo a jedan od primarnih je činjenica da su se vlasti u pandemiji već "opekle", pa sada "igraju na sigurno".
BiH će vakcinu protiv korone nabavljati isključivo putem zajedničkog COVAX sistema sa zemljama Evropske unije. Za taj metod su se odlučili jer je to zvanično najsigurniji put. Međutim, ta sigurnost ima i svoje vreme, a ono kaže da će BiH prve vakcine dobiti najranije krajem marta i početkom aprila. To je potvrdio prvi čovek državne izvršne vlasti BiH Zoran Tegeltija.
Komentarišući zašto nije bilo direktne nabavke od proizvođača, Klix.ba ističe da su se vlasti "opekle" u slučaju respiratora na početku pandemije, te da je to razlog zašto se čekaju sve procedure.
Ono što je do sada uplatila BiH je oko 600.000 doza vakcina, što će biti dovoljno da se vakciniše oko 300.000 građana. To je oko 10 odsto stanovništva.